Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

credit finalizare construcție

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Salut colegi! Am o casă subsol parțial+parter+mansardă construită la roșu (structură + acoperiș cu tablă). Există vreun tip de credit pentru finalizare construcție unde nu trebuie contract cu societate sau justificarea banilor către bancă? După calculele mele ar trebui undeva la 40-45k euro pentru a finaliza, dar pentru siguranță ar trebui să iau 50k euro (sau echivalentul în lei?). Să presupunem că eligibilitatea nu ar fi un impediment și creditul ar putea fi făcut cât de repede posibil (intenția ar fi de beneficii de BANK friday sau dacă nu, din primăvară).

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
doar creditul de nevoi personale.
toate celelalte implica justificarea modului de folosire a banilor.

#3
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Sfatul meu este sa mergi la banca si sa spui exact asta:

 marivsRO, on 09 noiembrie 2020 - 12:18, said:

Salut colegi! Am o casă subsol parțial+parter+mansardă construită la roșu (structură + acoperiș cu tablă). Există vreun tip de credit pentru finalizare construcție unde nu trebuie contract cu societate sau justificarea banilor către bancă? După calculele mele ar trebui undeva la 40-45k euro pentru a finaliza, dar pentru siguranță ar trebui să iau 50k euro (sau echivalentul în lei?). Să presupunem că eligibilitatea nu ar fi un impediment și creditul ar putea fi făcut cât de repede posibil (intenția ar fi de beneficii de BANK friday sau dacă nu, din primăvară).

Sau crezi ca iti va da vreun coleg un raspuns mai bun decat cel pe care il vei primi la banca?

#4
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018

 MixMaster, on 09 noiembrie 2020 - 12:35, said:

Sfatul meu este sa mergi la banca si sa spui exact asta:



Sau crezi ca iti va da vreun coleg un raspuns mai bun decat cel pe care il vei primi la banca?
Nu, ideea este că sunt mai multe bănci și mai multe tipuri de credite. Cer părerea colegilor din simplul motiv de experiență/cunoștințe a/ale acestora.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Creditele de construire sunt pentru asa ceva, dar ti se cere justificarea cheltuielilor (contracte, facturi). Pentru "la negru/gri" creditul de nevoi personale e cam singura varianta.

#6
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

 marivsRO, on 09 noiembrie 2020 - 12:43, said:

Nu, ideea este că sunt mai multe bănci și mai multe tipuri de credite. Cer părerea colegilor din simplul motiv de experiență/cunoștințe a/ale acestora.

Pai ce iti spun eu e ca ideea e ca tu sa mergi la mai multe banci si sa vezi acele multe tipuri de credite. Altfel, deoarece nu te cunosc, din experienta/cunostintele mele, o sa iti spun ca tu incerci sa iei un credit personal cu conditii de rambursare de credit imobiliar, girand cu nu se stie ce, pentru o asa zisa finalizare a unei presupuse case la rosu aflata sau nu in proprietatea ta si cu presupunerea ca ai fi eligibil. Ce culoare e X6-le?

#7
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018

 MixMaster, on 09 noiembrie 2020 - 13:27, said:


Pai ce iti spun eu e ca ideea e ca tu sa mergi la mai multe banci si sa vezi acele multe tipuri de credite. Altfel, deoarece nu te cunosc, din experienta/cunostintele mele, o sa iti spun ca tu incerci sa iei un credit personal cu conditii de rambursare de credit imobiliar, girand cu nu se stie ce, pentru o asa zisa finalizare a unei presupuse case la rosu aflata sau nu in proprietatea ta si cu presupunerea ca ai fi eligibil. Ce culoare e X6-le?
Nu știu ce ai fumat dar are efect fain! Ești amuzant, într-un fel, dar nu constructiv!
Reformulez/completez, poate mă înțelegi mai bine:
-proiectul este depus, lucrările anunțate, teren+casa în stadiu prezentat  pe numele meu și al soției
-în ideea că nu mai putem beneficia de programul noua casă, caut un credit care să ne ajute
-nu vreau să dau socoteală pentru orice pentru că implică evaluări, verificări, comisioane și poate bani pierduți (impozite, taxe, tva-uri, dividende și altele care apar cu o societate)
-nu fac lucrările cu o singură societate și asta nu știu cum ar afecta (sau nu?)
-lucrez în domeniul construcțiilor și aș putea beneficia de lucrări ”la negru” din partea unor colaboratori/prieteni
-posibilitatea de a aduce materiale și din alte părți, la prețuri mai ok

Cam acestea ar fi unele dintre motive care nu pot fi discutate în bancă cu agentul. Din acest motiv doresc expertiza/cunoștințele voastre.
Inevitabil voi merge la bănci și voi discuta, dar întreb pentru a încerca să am o idee sau chiar lecția învățată atunci când o voi face.

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
cea mai buna varianta, credit imobiliar pentru materiale si diverse lucrari care se fac oricum cu firma + un credit mai mic de nevoie personale pentru plata muncitorilor la negru.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Doar la un credit de nevoi personale nu te intreaba de sanatate (sau la card de credit/cumparaturi).

Cel mai bine ar fi sa iei unul ipotacar cu constructie in regie proprie. Suma este prea mare si nu cred ca iti vor da atatia bani pentru 5 ani (pe cat se acorda cele de nevoi personale).

#10
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

 marivsRO, on 09 noiembrie 2020 - 13:44, said:

-nu vreau să dau socoteală pentru orice pentru că implică evaluări, verificări, comisioane și poate bani pierduți (impozite, taxe, tva-uri, dividende și altele care apar cu o societate)
-lucrez în domeniul construcțiilor și aș putea beneficia de lucrări ”la negru” din partea unor colaboratori/prieteni
-posibilitatea de a aduce materiale și din alte părți, la prețuri mai ok

Dar vrei credit imobiliar. Si totusi eu sunt cel care a fumat Posted Image

#11
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018

 MixMaster, on 09 noiembrie 2020 - 14:25, said:


Dar vrei credit imobiliar. Si totusi eu sunt cel care a fumat Posted Image
Nu înțeleg ce vrei să demonstrezi. Am înțeles că vrei să mă duc eu la bănci să întreb despre credit. Am înțeles asta, altceva ce mai vrei să scoți în evidență?

#12
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
eu nu vreau sa iti demonstrez nimic. ti-am spus la inceput sa mergi la banca deoarece am presupus ca daca vrei credit doresti sa faci totul normal, legal. M-am inselat, astfel ca poti ignora tot ce am scris.

#13
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018

 MixMaster, on 09 noiembrie 2020 - 14:46, said:

eu nu vreau sa iti demonstrez nimic. ti-am spus la inceput sa mergi la banca deoarece am presupus ca daca vrei credit doresti sa faci totul normal, legal. M-am inselat, astfel ca poti ignora tot ce am scris.
Și ce ar fi anormal și ilegal în ceea ce vreau eu? Încerc să înțeleg ce încerci să-mi transmiți! Nu am niciun credit făcut până acum și poate vorbesc doar din auzite sau doresc lucruri ce nu există, dar te rog să-mi explici de ce spui cele spuse. Explică-mi te rog mai pe larg, nu sunt în domeniu bancar și nu știu dacă vorbești ironic, ești sarcastic sau chiar îmi spui ceva și eu nu pricep... Posted Image Posted Image

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Mergi la Alpha Bank, sunt destul de sigur ca aveau un credit pentru terminarea lucrarilor.
Cand am fost eu, procedura era ceva de genul, se estima cat s-a efectuat pana acum, cat are valoarea la gata si reiesea cam cat pot sa-ti dea credit.

Mai aveau un credit, parca maxim 30K Eur, nu stiu sigur daca ei sau alta banca, la care nu trebuia sa justifici cu acte ceea ce faci, semnai o declaratie pe propria raspundere ca ii folosesti la constructie, insa pentru asta parca aveai nevoie ca sa fie finalizata casa, adica receptionata...

PS: Chiar nu inteleg de ce unii comenteaza fara sa aiba tangenta, daca stii, daca ai avut de a face cu asa ceva, expuii experienta, altfel citesti si inveti poate ceva.

Spor

Edited by cristiandrei, 10 November 2020 - 08:56.


#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Casa este intabulata?

Poți aplica pt un credit de nevoi personale cu garanție imobiliara, dacă este intabulata.

Edited by amadeus79, 10 November 2020 - 19:22.


#16
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Nu,casa este doar finalizată la roșu. De aici înainte aveam nevoie de un credit, încă nu am făcut nici un document în stadiul actual.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate