Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Interpretare circulatie in giratoriu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#217
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
G-Ionel.
Ca ce chestie ?
Ieșirea se face de pe banda 1 si gata.
Cei de pe b2 n au decât să treacă pe b1.

Edited by CovertTwo, 06 November 2020 - 21:52.


#218
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 06 noiembrie 2020 - 13:35, said:

Ordinea de circulație este B1, apoi b2 daca b1 e ocupată

Benzile se ocupa succesiv de la prima de lângă bordura.
Corect, dar in functie de directia de urmat.

#219
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu, aia e valabil doar la intersecțiile clasice

Și doar cu 50m înainte

Sunt Cârnați din ăștia care stau și dorm pe b2 că fac ei la.stanga cândva, la Ploiești

#220
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCovertTwo, on 06 noiembrie 2020 - 21:51, said:

G-Ionel.
Ca ce chestie ?
Ieșirea se face de pe banda 1 si gata.
Cei de pe b2 n au decât să treacă pe b1.
Aveti si voi dreptate intr-un fel, dar daca exista o regula speciala - cum este in cazul nostru sens giratoriu= intersectie dirijata, aceasta se aplica cu prioritate si doar in lipsa acesteia se aplica regula de drept comun a prioritatii de dreapta pe care o invocati.
Cred ca au gresit cei de la asigurari si politistul care si-a insusit concluzia acesta. Noi acum discutam o situatie cu care ne putem confrunta fiecare dintre noi. Invoca cineva judecatorii, ca doar ei au dreptate, dar unii fac niste gafe cat casa, unii nu detin nici permis si judeca in materie contravențională, in special judecatori femei.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2020 - 22:02.


#221
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

View PostCovertTwo, on 06 noiembrie 2020 - 21:21, said:

Haidi bre, șterge repede, nu merită, chiar daca ai dreptate Posted Image
Pai e poti sa-i spui unui om care posteaza pe forum si are multiple posibilitati de a traduce un text si spune ca nu intelege nimic. Dar uite pt ca eu sunt prost si el nu intelege nimic o sa traduc pt cei care  inteleg  ce e scris acolo: Articolul R110-2 „intersectie cu sens giratoriu: piata sau intersectie de drumuri  cuprinzând o zona  centrală care este impracticabilă din punct de vedere material, înconjurată de drum/sosea cu sens unic pe dreapta la care duc diferite drumuri și semnalizata prin indicatoare specifice. Cu toate acestea, sensurile giratorii pot include o zona centrală care poate fi traversată material si care poate fi utilizata de șoferi atunci când dimensiunea vehiculului lor face ca această manevră să fie indinspensabila ".
Articolul R412-9 "În timpul conducerii obijnuite, toți șoferii trebuie să-și păstreze vehiculul aproape de marginea dreaptă a drumului, în măsura în care starea sau profilul drumului o permit. Cu toate acestea, un șofer care intră într-o intersecție cu sens giratoriu care cuprinde mai multe benzi de circulație pentru a accesa o ieșire situată în stânga sa față de axa sa de intrare se poate incadra pe stânga. Fiecare manevră de schimbare a benzii de circulație în interiorul unei intersecții cu sens giratoriu rămâne supusă regulilor de trecere (de pe o banda pe alta, n.a) și trebuie semnalizata altor șoferi.

#222
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ionele, faci cerere de recuzare
In cerere specifici acolo motivul, judecătorul este femeie și deci nu știe să conducă :)))

#223
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 06 noiembrie 2020 - 22:05, said:

Ionele, faci cerere de recuzare
In cerere specifici acolo motivul, judecătorul este femeie și deci nu știe să conducă :)))
Nu constituie motiv legal. Am dat un exemplu. Am avut o amendă la radar si in inregistrarea radar erau mașina mea si alte două. Este caz de anulare a pv daca politistul nu focalizeaza doar autoturismul presupus a avea viteza peste limita legala, caci altfel nu se poate stabili a careia dintre masini ar fi fost viteza sancționată. La fel se prevede in dispozitia Directiei Rutiere. Crezi ca dna judecator a inteles ceva? A respins plangerea si a mentinut pv.Si nu deține permis de conducere, dar judeca spete pe circulație.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2020 - 22:14.


#224
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Viața e nedreaptă
Tu mergeai cu 50 nu?

#225
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
In coloană care mergea cu 80 de km/h.
Si apoi se miră de ce judecătorul respinge...
Păi băi boss, e logic că toată coloana are viteza unuia dintre participanți, nu ?
Nu există probe directe, dar suficiente indirecte, asta e....

#226
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Dupa cum poate unii au intuit legea franceza pe langa ca defineste explicit ce si cum este un sens giratoriu,  face oarecum distinctie intre intersectiile simple tip rascruce (carrefour) si intersectiile complexe tip piata (place) in care notiunea de intersectie asa cum a prezentat-o politistul in clip este depasita si in care in nici un caz regulile asa cum el le-a interpretat nu pot fi aplicate. In toate cazurile insa fie ca sensul giratoriu inlocuieste o intersectie simpla tip rascruce de drumuri, fie ca face parte dintr-o piata cu multe drumuri care se intalnesc acolo si eventual cu alte amenajari aferente pietei, regulile sunt aceleasi.
Eu apreciez postarea politistului pt ca a aratat cat de aberant poate fi interpretata o notiune de altfel simpla si cum pot unii sa puna botul la o astfel de aberatie (gen majoritatea politiei din Bihor) si asta numai pt ca legea romana nu este suficient de explicita si  cu toate ca modul de circulatie in sensul giratoriu este explicat in mai multe articole, clipuri etc. de oameni cu mai multa stiinta in ale circulatiei.

#227
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 06 noiembrie 2020 - 22:16, said:

Viața e nedreaptă
Tu mergeai cu 50 nu?
Nu, eram in afara localitatii, problema este ca trebuie inregistrata doar masina cu viteza sanctionata. Conform practicii CEDO, pv de contraventie este asimilat unei acuzatii in materie penala, iar orice dubiu profita faptuitorului. Deci treaba cu ,, toti din coloana aveau aceeasi viteza" pica. Iar din moment ce apar mai multe masini exista un dubiu a cui era viteza inregistrata. Poti merge legal si vine unul cu viteza in spatele tau, radarul a inregistrat acea viteza, dar politistul nu i-a focalizat doar lui nr. si in imagine apar si alte masini. Ramai sanctionat aiurea. In fine, faceti cum vreti, acordati credit politistului rutier si faceti in continure asa zise ironii. Eu am dat un simplu exemplu privind pregatirea in materie contraventionala a unor judecatori. Reveniti la subiect.

#228
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Daca stam sa ne gandim bine politistul in clipul sau face o greseala fundamentala pentru ca aplica regulile dintr-o intersectie unde doua drumuri se intersecteaza intre ele cu o intersectie in sens giratoriu in care cele doua drumuri nu se intersecteaza intre ele.  El neaga evidenta spunand ca in sensul giratoriu nu exista un drum care poate fi cu mai multe benzi si este cu sens unic, cand in mod evident singurele intersectii din orice sens giratoriu sunt intre drumurile care intra si care ies din sens cu drumul circular care inconjoara mijlocul sensului giratoriu. De fapt , probabil pt a nu exista confuzia pe care politistul nostru o face, francezii nici nu definesc sensul giratoriu cu termenul de intersectie ("intersection" termen care exista definit si in codul lor rutier la fel ca si la noi), ei folsesc termenul de "carrefour à sens giratoire" (tradus mot a mot cu "rascruce/incrucisare de drumuri la sensul giratoriu")

#229
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am.zis, tipul.este la fel că și cu conspirațiile. Merge pe ceva 95% adevărat dar concluziile lui sfidează orice. :)))

#230
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,489
  • Înscris: 20.02.2008

View PostAlexD2, on 07 noiembrie 2020 - 10:22, said:

Daca stam sa ne gandim bine politistul in clipul sau face o greseala fundamentala pentru ca aplica regulile dintr-o intersectie unde doua drumuri se intersecteaza intre ele cu o intersectie in sens giratoriu in care cele doua drumuri nu se intersecteaza intre ele.  El neaga evidenta spunand ca in sensul giratoriu nu exista un drum care poate fi cu mai multe benzi si este cu sens unic, cand in mod evident singurele intersectii din orice sens giratoriu sunt intre drumurile care intra si care ies din sens cu drumul circular care inconjoara mijlocul sensului giratoriu. De fapt , probabil pt a nu exista confuzia pe care politistul nostru o face, francezii nici nu definesc sensul giratoriu cu termenul de intersectie ("intersection" termen care exista definit si in codul lor rutier la fel ca si la noi), ei folsesc termenul de "carrefour à sens giratoire" (tradus mot a mot cu "rascruce/incrucisare de drumuri la sensul giratoriu")

Eu v-am zis ca e retardat ca majoritatea politistilor. Voi stati si dezbateti o idiotenie a unui politist cu scoala la spalat WC-uri cu periuta de dinti.

#231
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbobalex18, on 07 noiembrie 2020 - 10:28, said:

Eu am.zis, tipul.este la fel că și cu conspirațiile. Merge pe ceva 95% adevărat dar concluziile lui sfidează orice. Posted Image))
Unde e greseala?

View Postioppo, on 07 noiembrie 2020 - 11:56, said:

Eu v-am zis ca e retardat ca majoritatea politistilor. Voi stati si dezbateti o idiotenie a unui politist cu scoala la spalat WC-uri cu periuta de dinti.
Oamenii aia sunt pe strazi si decid vinvatii/iau permise/dau amenzi in astfel de situatii.



Omul ala din Bihor a demonstrat cu legea in brate ca situatia poate fi interpretata si in acest mod.
De asemenea sunt de acord si cu explicatia lui Godina (si pe care o sustine majoritatea utilizatorilor de pe acest forum).
Cum zicea cineva mai sus, legea este interpretabila si lasa loc de foarte multe discutii.

Cum am zis si pe celalat topic:

Quote

Am citit 2 interpretari diferite de la doi politisti diferiti si culmea e ca ambele au logica.
Asa ca sunt f precaut in giratoriu pt ca depinde de cel ce judeca speta.
Eu fac asa:
- daca ies pe prima sau a doua iesire, ma incadrez pe prima banda
- daca ies pe a 3 sau a 4 iesire, atunci ma incadrez pe a doua banda si dau semnal de schimbat banda imediat ce am ajuns la penultima iesire pt ca cel ce intra trebuie sa se opreasca (deci banda e libera).
In felul asta nu am avut niciodata probleme.


#232
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Omul ăla din Bihor interpretează legea greșit chit ca a fost seful biroului rutier dintr un orășel.

Da, legea este interpretabilă, de aia se fac niste ani de facultate si nu este suficient sa cumperi codul penal si de procedură penală pt a fi procuror, de ex.

Cum procedezi tu, este f corect, respecți și legea si bunul simț, trecand pe banda 2 dai posibilitatea si altora să intre in sens.
Bunul simț însă, nu se poate legifera sau controla, astfel încât e perfect legal să te învârtești pe prima bandă in sens până ți se tocesc cauciucurile.

View Postioppo, on 07 noiembrie 2020 - 11:56, said:



Eu v-am zis ca e retardat ca majoritatea politistilor. Voi stati si dezbateti o idiotenie a unui politist cu scoala la spalat WC-uri cu periuta de dinti.

Interacționezi cu polițiștii care nu trebuie, probabil, daca ti ai format parerea asta, au si ei uscaturile lor.
Penaliștii lor sunt buni, surprinzător de buni, nu prea îți lasă mare marjă de manevră. Sau judiciariștii, că s au schimbat si la ei, nu mai știi care unde lucrează.

#233
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Va descriu o situatie in care interpretarea individului din Arad e deficitara si neavenita, in orasul Constanta la intrarea dinspre Valul lui Traian, la intersectia cu sens giratoriu de la IPMC deseori tirurile fac la stanga, insa ei daca ar fi sa se incadreze pe banda a 2-a ar risca sa rastoarne camionul. Soferii de tir intotdeauna ocupa prima banda pentru a lua virajul mai larg si astfel sa faca stanga in siguranta.

Edited by pacopaco1967, 07 November 2020 - 17:13.


#234
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,834
  • Înscris: 12.08.2008
Ca si in multe tari camionagii se incadreaza sa nu se urce pe nimeni..daca esti natarau si ai intrat la mijloc risti sa te "sifoneze" unul de 40 t , cum am: zis bunsimt si intuitie... deobicei la un accident se intalnesc 2 prosti sau chiar mai multi. Azi am facut un experiment am o intersectie in giratoriu cu 3 benzi intrare , baietii au vopsit benzile dreapta , stanga si inainte culmea ca multi care fac inaite se baga pe 3 noroc ca iesirea are 2 benzi la stanga, la dreapta inainte.. alta intersectie cu sens are intrare cu 3B iesire dreapta cu 4B, inainte 1 si stanga 1 e f. complicat pt. unii sa se incadreze pe B3 pt. stanga

Edited by mihaiC1, 07 November 2020 - 18:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate