Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum delimitez gazonul de piatra decorativă

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 gushpi, on 03 noiembrie 2020 - 15:31, said:


3.fraților nu vă lăsați păcăliți: totuși e noiembrie, NU semănați acum gazon (Ă®nceputul de octombrie mai era cum era, dar la nopți cu 4*C și zile cu 11*C nu mai răsare niciun fir...)

Nu știu ce să zic. Eu am pus cam acum o săptămână gazon in unele goluri, și deja încep să se vadă firicele. Mai mult, am aruncat și trifoi, care a germinat deja.
Gazonul era din ăla ieftin, 9 lei punga la Leroy...

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
ba știi: dacă ai avut 10*C noaptea și 20*C ziua ai avut noroc
dar la mine sunt 4/11*C, iar „satul” zice că trebe 12*C să germineze sămânța!

#21
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
În urma sfaturilor, am decis să pun totuși dale în loc de pietriș. Aveți ceva sfaturi despre cum ar fi cel mai bine să procedez? Teoretic pare simplu — fac un șanț de jur împrejur, pun nisip apoi dalele, lipite una de alta, simple, fără îmbinări sau forme. Eventual ceva pătrate sau dreptunghiulare. Cam asta ar fi tot? Ar mai trebui să folosesc vreun fel de bordură?

Edited by bluesky_c3, 04 November 2020 - 17:55.


#22
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 gushpi, on 04 noiembrie 2020 - 10:15, said:

ba știi: dacă ai avut 10*C noaptea și 20*C ziua ai avut noroc
dar la mine sunt 4/11*C, iar „satul” zice că trebe 12*C să germineze sămânța!
Nu prea. Că de săptămână trecută noapte de noapte sunt aproape 0 grade. In fine...

#23
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 gushpi, on 04 noiembrie 2020 - 10:15, said:

iar „satul” zice că trebe 12*C să germineze sămânța!
Eu am insamantat ieri si se preconizeaza 13-14/3 timp de vreo 4 zile si apoi inca vreo 3 zile cu 11/3 dupa care trecem noaptea pe minus.

Tot gazon din ala ieftin eko gras de la Leroy am pus si eu. Daca intr-o saptamana rasare iarba eu sunt multumit.

#24
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Un mic update: pentru că deja e foarte târziu și din cauza job-ului nu am timp să mă ocup, tot câte puțin în weekend, am renunțat și la delimitarea gazonului. Sper să nu fie un mare impediment, vedem ce o fi, dar n-am mai avut timp.

Am aranjat terenul cu pământ galben nisipos, am aruncat un pic și de pământ negru, foarte puțin, și l-am amestecat, am însemânțat și am pus și granule de fertilizare Starter.  E târziu, ce-i drept, vedem dacă iese ceva. Posted Image

Mersi celor care mi-ați oferit sfaturi.

Attached Files


Edited by bluesky_c3, 06 November 2020 - 16:41.


#25
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu zic că o să îți iasă ceva iarba de anul asta. Ce poți să faci e sa dai cu tavalugul( dacă ai) să intre sămânța in pământ. Dacă nu ai tavalog, poți calca, cu tălpile zona. Ideea e ca nu o ia vântul sau sa o duca apa in cazul unei ploi mai mari.

#26
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 raduors, on 08 noiembrie 2020 - 09:40, said:

Eu zic că o să îți iasă ceva iarba de anul asta. Ce poți să faci e sa dai cu tavalugul( dacă ai) să intre sămânța in pământ. Dacă nu ai tavalog, poți calca, cu tălpile zona. Ideea e ca nu o ia vântul sau sa o duca apa in cazul unei ploi mai mari.

Mulțumesc.

Nu prea știu cam cât să ud. E cam multă umbră în partea aia și acum, cum noaptea e rece, cam tot timpul e umed pământul. Sper să nu fie probleme din cauza asta.

#27
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu în perioada asta nu am udat deloc, și tot a ieșit. Ce e important e sa uzi fara jet, și de deasupra, că un fel de dus... De obicei pistoalele de stropit au și opțiunea asta.

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 bluesky_c3, on 08 noiembrie 2020 - 17:11, said:


Mulțumesc.

Nu prea știu cam cât să ud. E cam multă umbră în partea aia și acum, cum noaptea e rece, cam tot timpul e umed pământul. Sper să nu fie probleme din cauza asta.
Trebuie udat pana incepe apa sa faca balti mici !

#29
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007

 argonaut, on 03 noiembrie 2020 - 00:33, said:

In loc de piatra alba eu as folosi dale-grilaj ca sa inconjor gazonul

[ https://storage.spatiulconstruit.ro/storproc/gallery/h90/f9087/gallery_item/46474/pavaj_ecologic_3_46474.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma intereseaza si pe mine amenajarea prin curte...modelul acesta e frumos, dar daca pamantul nu e la nivelul dalelor, nu fuge piciorul sau nu e disconfort la pasire?

#30
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Update după trecerea iernii.

După cum știți, am reușit să însemânțez destul de târziu, a venit frigul iar acum arată cam așa.

Attached Files



#31
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu as mai lua o punga cu seminte din cele pe care le-ai folosit deja si as mai arunca pe teren.

Peste ele niste ingrasamant gen starter de la gazonul.ro folosit cand insamantezi gazonul sau orice alt ingrasamant similar si dupa aia cam 1 cm de pamant/compost.

Irigat cat sa fie mereu pamantul umed si intr-o luna- o luna jumate, functie de ce tip de seminte sunt, te apuci de tuns Posted Image

#32
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 icrobert, on 07 aprilie 2021 - 07:42, said:

Eu as mai lua o punga cu seminte din cele pe care le-ai folosit deja si as mai arunca pe teren.

Peste ele niste ingrasamant gen starter de la gazonul.ro folosit cand insamantezi gazonul sau orice alt ingrasamant similar si dupa aia cam 1 cm de pamant/compost.

Irigat cat sa fie mereu pamantul umed si intr-o luna- o luna jumate, functie de ce tip de seminte sunt, te apuci de tuns Posted Image

Mersi mult. Chiar mă gândeam ce să fac că e destul de rară iarba. Plus că n-am reușit să îndrept prea bine, nu am folosit tăvălug. Când plouă, mai sunt unele mici locuri unde se adună apa.

#33
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Stai linistit ca e foarte bine . La inceput asa a fost la toata lumea . Cand trece frigul , cumperi un aerator manual de genul Gardena , te apesi putin pe el sa taie putin pamantul si apoi mai dai cu seminte de gazon si ingrasamant .
In timp mai completezi cu putin nisip unde se aduna apa , nici stadioanele de fite nu sunt perfect plane .

#34
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Un update la 6 luni de când m-am apucat de treabă.

În sfârșit sunt bucuros de cum arată. Acum ar cam trebui să o tund pentru prima dată.

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

Attached Files


Edited by bluesky_c3, 10 May 2021 - 08:26.


#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Arata bine ! Ai grija la tuns sa nu iei prea mult . Recomand ca prima taiere sa fie cu inaltimea maxima de la masina si sa cobori inaltimea de tuns gradual , in timp . Tunde des , la iarba aia mare s-ar putea sa ramai cu ''paie'' care arata urat .
In locurile goale plantezi la bormasina , o inventie personala Posted Image .
Iei o bormasina cu acumulator , bagi un burghiu mic si dai multe gauri de 3 cm adancime , bagi semintele si apoi le acoperi si le uzi .

Edited by Alltrack, 10 May 2021 - 12:37.


#36
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostAlltrack, on 10 mai 2021 - 12:36, said:

In locurile goale plantezi la bormasina , o inventie personala Posted Image .
Stiam eu ca romanul e inventiv, dar de plantat seminte de gazon la bormasina nu am mai auzit pana acum Posted Image

Edited by icrobert, 10 May 2021 - 14:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate