Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Analize urina caine

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 18.05.2020
Buna ziua
Cardiologul mi-a cerut sa fac urmatoarele analize la caine :
-MICROALBUMINURIE
-UPC
-DENSITATE URINARA SPECIFICA
Cum se face recoltarea urinei pentru aceste analize cu seringa sau o pot recolta eu intr-un recipient ?
La ce laborator se pot face aceste analize in Bucuresti ?
Multumesc .

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
OFF-TOPIC
cresc câini de 30 de ani (iar mai înainte, alți 20 ani, am hrănit/jucat cu toți câinii întâlniți în cale)
în afară de vaccinurile anuale + cele de turbăciune, le-am mai dat antiparaziți intestinali, ceva calciu ... și cam atât
(au trăit cu toții peste 12 ani...)

cardiologul a sesizat că are ceva câinele sau tu?

(recunosc că am prieteni care au cheltuit mii de euro (la propriu!!!) cu operarea și întreținerea unui câine, care tot a murit după 3 ani, dar fără un picior și ca vai de capul lui de slab ce era :( )
(io n-aș fi făcut așa ceva..., totul are o limită în lumea asta!)

ON: urina o iei în cutiuță, o duci la laboratorul uman și le explici (după fo 3...4 laboratoare în care asistentele se vor inchina și te vor da afară, găsești tu unul ...)

apropo, aseară văzui „ultima vară cu stella”... și chiar plânsei un pic... la scena morții stellei...

#3
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
In urma cu vreo 12 ani am facut astfel de analize la facultatea de medicina veterinara.
Intre timp probabil ca au mai aparut si clinici private care fac astfel de analize.
Cat despre recoltare, iei de la farmacie un urocultor si pandesti prima urina de dimineata.
Pentru o femela eu folosesc o cutie mai plata la recoltare.
Multa sanatate!

#4
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 18.05.2020
Femela este si are 3 kg e dificil de recoltat ca sta lipita de pamant . Are ceva daca recoltez intr-un vas plat inainte s-o pun in recipientul pentru analize ? Ma gandesc ca alt vas nu este steril .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate