Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Dintii copilului meu s-au stricat "peste noapte"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Fata noastra a avut dinti buni pana pe la 6 ani, apoi au inceput sa se strice destul de repede. Desi nu obisnuim sa ii dam dulciuri, nici nu avem zahar in casa, alimentatia este pe cat de sanatoasa putem sa fie, dintii ei s-au degradat foarte rapid. Acum, le 10 ani, greu mai gasesc ceva necariat. Desi am dus-o la dentist, la inceput a mers, apoi a dezvoltat o frica care a facut-o nici sa nu vrea sa deschida gura asa incat de multe ori o duceam si ne intorceam acasa fara sa ii poata face nimic. De vreun an a inceput sa colaboreze si sa ii mai poata lucra insa pare sa fie destul de tarziu. Totusi, de spalat pe dinti s-a spalat continuu si cred totusi ca in spatele acestei probleme sta alt factor insa nu inteleg ce. Presupun ca ceva problema in organism, am mai auzit ca refluxul gastric. A mai avut probleme cu asta, seara cand merg la ea in camera in timp ce doarme o aud uneori ighitind ca si cum ar bea o gura de apa si m-am gandit ca poate e reflux. Aveti idei de la ce ar putea sa fie, chiar si acum in timp ce ii lucreaza la masele ii apar alte carii. Daca aveti idei, sfaturi, sau experiente va rog, orice poate conta. Multumesc

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Dintii definitivi sunt importanti sa nu fie cariati...

#3
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Daca e fara zahar, poate fi o lipsa de calciu, vitamina D, cat si fier, magneziu sau zinc.
O analiza de sange n-ar strica.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pasta de dinti proasta.

#5
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
is multe care pot contribui, de la cum se spala dacã se spala corect, pasta, pana la genetica.

#6
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Mai intai, care este istoricul parintilor? Ati avut carii multe/devreme?

Apoi, incearca sa vezi daca are sau nu lipsa de vitamina D. Medicul (nu dentistul) ce zice? Incearca sa ceri parerea unui pediatru bun.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Refluxul acid e usor de depistat, ca raneste faringele.
Ce insemna fara zahar? bea sucuri de fructe, lapte? alt fel de sucuri? cit de des? se spala dimineata si seara? 2 minute?

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Poate fi de la periaj . O periuta dura + pasta de dinti abraziva poate deteriora smaltul dintilor . Sa nu mai vorbesc de periutele electrice .

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Alltrack, on 02 noiembrie 2020 - 02:22, said:

Sa nu mai vorbesc de periutele electrice .
Mai ales alea cu perie de sarma si banda de smirghel sunt cele mai rele.....


Periutele electrice sunt foarte bune. Trebuie doar alese capetele potrivite, si flosite ......

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Sucurile "naturale" is pline de zahar. Si discutia poate continua.

Periajul - https://www.crystald...i-periaj-corect

Alimentatie

Periuta de dinti + Pasta de dinti.

Genetic

etc, etc....

Practic dumneavoastra mergeti cu copilul odata la 6 luni la dentist si la 10 ani ati observat ca are dantura (banuiesc ca de lapte) distrusa? Daca punga de infectie a cazut sub dinti (aproape paradontoza) e posibil si dintii definitivi sa fie afectati.

Sfatul meu, mergeti la doctor si cautati unul bun care stie sa manipuleze copilul. E mai scump... dar e sanatatea copilului. Nu vreti sa stiti ce a fost in psihicul meu cand doctorul mi-a zis ca din cauza unor carii netratate in ani am ajuns sa am lipsa bucati de maxilar si sa imi pun problema de implant osos daca vreau dinte in locul celui extras. Inca sunt tanar. Eu mergeam blat, masea in fundul gurii, nu se vede.... nu ma doare. Pana m-a durut un premolar si i s-a parut doctorului ca am o durere dubioasa la plombare desi eram anesteziat. La radiografie i-a cazut fata si se mira ca nu ma doare.

Edited by MooF2010, 02 November 2020 - 04:00.


#11
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Philips Sonicare
Pasta de dinti de la 15 RON in sus
Apa de gura, iarasi peste medie de pret.
Spalat dimineata si seara, la minim 1 ora dupa ce ai mancat ceva.

Insa daca ai fost deja la stomatolog si nu ai primit un raspuns, mi se pare cam aiurea.
Schimba doctorul.

Dar daca respecti pasii si regulile de mai sus nu ar trebui sa aiba carii.

Si eu am copil de 10 ani, are inca multi dinti de lapte si in paralel si definitivi, insa 0 carii. Si baga dulciuri, dar sucuri nu. Iar seara cam la vreo 2-3 ore inainte de culcare, 0 dulciuri!

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
cariile apar si de la o lipsa de calciu...sau mai bine zis, de la asimilarea precara calciului . Poti sa o speli pe dinti cu pasta de 10 milioane lei tubul si cu periutele cel mai performante si mai supersonice...daca calciul nu e...carie e

Edited by cuculea, 02 November 2020 - 21:01.


#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Multumesc pt raspunsuri. Raspund intr-un post pentru toata lumea.

1. Genetic - carii am avut cateva in copilarie, putine cu alea am mers. In afara de acelea nu mi-a mai aparut nimic nou.. Nici sotia nu sta rau. Practic nici unul din noi nu am avut probleme asa mari

2. O parte din dinti sunt permenenti. Practic s-a cariat pana si intre dintii sus centrali si incisivi si pe stanga si pe dreapta, masele tot. Deci s-au cariat si permanenti.

3. Pasta de dinti, am schimbat multe, nu ne zgarcim la bani, am luat fara flor multa vreme, dinalea de copii, ce pasta de dinti efectiv recomandati?

4. Periutele le-am schimbat si pe acelea, acum are si electrica, nu stiu insa daca capetele sunt conforme, ce recomandati exact ?

5. Analizele cred le-am facut recent, nu cred ca a iesit pe minus. Vitamina D ii dam zilnic, calciu ar trebui sa isi ia din mancare, trebuie sa le mai verific inca odata.

6. La dentist deja am facut vreo 7-8 sedintele o data la o sapt/doua, dar gura ii arata in continuare dezastru

7. Ce insemna fara zahar? Pai nici pe departe ce obisnuiam sa mananc eu in copilarie. Daca eu bagam bomboane, jeleuri, ciocolate, cu gramada, ea pupa de pasti si de craciun, cand primim o bomboana o impartim la 4.  Sucuri nu bea acidulate, suc de mere facut de noi mai bea, deci nu din comert, mai facem suc de fructe, smootie, etc. Practic nimic comparabil cu ce mizerii luam eu in copilarie.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 keta, on 02 noiembrie 2020 - 02:57, said:

Mai ales alea cu perie de sarma si banda de smirghel sunt cele mai rele.....


Periutele electrice sunt foarte bune. Trebuie doar alese capetele potrivite, si flosite ......
Orice poate fi bun sau rau ! Daca tu ai descoperit formula prin care stii cate secunde trebuie sa lucrezi pe dinte , ai calculat si nivelul de apasare in functie de rotatii si duritatea periei , ai descoperit si formula pentru fiecare tip de pasta si abrazivitate in raport cu ceilalti parametri...esti tare .
Stiu ca esti bun la tehnica . Daca ai de slefuit fin , o lama de cutit de valoare...sa spunem , folosesti o pasta abraziva fina sau o bagi la polizor ? Sa nu mai vorbesc de agresivitatea asupra gingiilor .
Din cauza reclamelor tot mai agresive a produselor de curatare orala , exista o gramada de persoane si maturi si copii care folosesc o periuta electrica , cu peria dura , cu paste de albire...cu particule abrazive , care apasa destul de tare si insista foarte mult in timp pe dantura si gingie .
Rezultatul , smaltul deteriorat si distrugerea gingiilor !

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 alexandersch, on 02 noiembrie 2020 - 22:28, said:

3. Pasta de dinti, am schimbat multe, nu ne zgarcim la bani, am luat fara flor multa vreme, dinalea de copii, ce pasta de dinti efectiv recomandati?

4. Periutele le-am schimbat si pe acelea, acum are si electrica, nu stiu insa daca capetele sunt conforme, ce recomandati exact ?
Eu recomand o periuta clasica cu perie moale sau medie si paste de dinti de genul Repair&Protect deci fara ''albire'' , contin particule abrazive . O periuta electrica cu o pasta cu particule abrazive e ...polizor !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XHkrDHv2myc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pot recomanda nimic , eu folosesc Sensodyne Repair&Protect si mai schimb cu Lacalut Herbal .

#16
tmema

tmema

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021
Exista o carte foarte buna publicata in Elvetia numita "Atlas der Entwicklungsdiagnostik" in care sunt prezentate toate temele legate de pediatrie si dezvoltarea copiilor. Am extras cateva idei din capitolul despre dinti mai jos:

* Bacteriile din gura plus zaharul duc la productia de acizi si demineralizarea dintilor. Saliva, fluorul, calciul, igiena bucala si o alimentatie adecvata actioneaza in sens opus si mineralizeaza.
* Cariile sunt transmisibile. Folosirea acelorasi tacamuri, pupatul pe gura, etc poate transmite bacteria Streptococcus mutans care ataca dintii.
* Taria smaltului dentar este prima bariera impotriva cariilor. Exista defecte ale smaltului, cum ar fi hipomineralizarea, in care dintii par usor transparenti. Un alt defect numit hipoplazie face ca smaltul sa fie mai subtire sau sa aiba crapaturi si apare la copii nascuti prematur sau cu o greutate mica la nastere.
* Zaharul este cea mai mare problema pentru dinti - pe langa faptul ca se gaseste in dulciuri, sucuri, bauturi energetice si ca adaos in cele mai multe mancaruri, anumite medicamente care sunt luate seara de catre copii fac dintii sa fie vulnerabili. Copilul nu ar trebui sa mai primeasca nicio forma de zahar dupa ce s-a spalat pe dinti, inclusiv lapte.
* Se recomanda pasta de dinti cu fluor.
* Se recomanda spalatul pe dinti dupa mesele principale si evitarea snackurilor, in special daca contin zaharuri.

Pe baza a celor mai de sus, e posibil sa aiba o problema cu fluora bucala sau un defect de smalt. Mai e posibil sa aiba o alimentatie cu prea mult zahar nu neaparat in cantitati mari, ci la momente inoportune - de ex multe mese intermediare, zahar din medicamente sau un pahar cu lapte dupa spalatul pe dinti de seara, etc.

As incerca pasta de dinti cu fluor daca nu foloseste deja si apa de gura (de ex Listerine) dimineata si seara dupa spalatul pe dinti. Nu m-as baza pe calciul din mancare, este eventual necesara o suplimentare daca se detecteaza o hipocalcemie in analize. As mai incerca de asemenea si mai multe curatari de dinti anuale la dentist.

Un dentist care doar repara carii in continuu, dar nu este in stare sa spuna de ce apar sau sa faca recomandari de a le evita este incompetent. Merita incercat si alt dentist, ba este chiar indicat.


P.S: nu sunt medic si ideile exprimate mai sus sunt luate din cartea mentionata sau sunt parerile mele personale...

#17
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Ce inseamna pentru tine "alimentatie cat de sanatoasa se poate sa fie" ?

#18
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Mersi tmema pentru mesajul detaliat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate