Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Furuncul în interiorul urechii

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu bag alcool izopropilic prin pulverizare din sticluta. Am sticla tot timpul cu mine in geanta, e multiuse, bag si in ureche, dau si pe ecranul calculatorului, dau si pe contacte electrice.
In ureche bag rar, sa zicem o data la saptamana, cand simt mancarime.
Despre betisoare, la mine din contra, de la o otita am inceput sa le folosesc. A trebuit atunci sa curat urechea cu niste solutii date de medic si dupa aia n-am mai putut suporta cerumenul ala, ma mananca urechea groaznic daca nu o curat cu betisorul, nush care-i explicatia. Asadar, bag betisoare din cand in cand, dar dupa aia dau cu alcool, de regula dupa ce fac dus pentru ca trebuie alcool cu apa. Alcoolul ajuta si la evaporarea mai rapida a apei.

#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am luat aseară la ora 22 jumătate de pastilă de Augmentin și toată noaptea m-a durut stomacul plus greață, îmi venea să vărs. M-am deranjat și la stomac drept urmare am sunat la clinică sa vb cu doctorul. Mi-a spus sa numai iau Augmentin și să merg mâine la control. Până mâine doar Nurofen și Betadina în ureche.
Dacă nu iau antibiotic poate să reapară infecția în ureche?

#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pai ai luat Augumentinul( antibioticul) fara probiotic? Asa am facut eu  cu Augumentin 1000 fara probiotic ca nu stiam si  m-a dat peste cap cu scaunele la wc. Am sunat stomatologul (infectie dentara) si i-am zis . M-a certat ca nu am luat probiotic.

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
am luat și probiotic cu 2 ore înainte de antibiotic.

#23
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca nu te stii cu reactii adverse la antibiotic, ma gandesc sa-i propui dr. un antibiotic mai usor......

#24
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 Y0samiteSam, on 29 octombrie 2020 - 21:42, said:

In urma cu 4 zile (luni) am simțit o mica durere in interiorul urechii; a doua zi nu am dat importanță pentru că nu mă deranja dar Miercuri nu am putut să mă spăl din cauză că locul era foarte dureros iar noaptea nu am putut să dorm din cauza durerii.
Astăzi (Joi) am fost la ORL.
Doamna doctor a făcut o incizie după care a drenat puroiul apoi mi-a pus în ureche un pansament steril cu betadina.
Ca și tratament am primit: Augmentin administrat la 12 ore și la nevoie Nurofen forte + o sticlă de betadina și pansament steril.
Mi-a fost menționat să țin în ureche cât pot de mult pansamentul steril cu betadina și să schimb pansamentul de 2-3 ori pe zi. Noaptea să dorm cu el în ureche.
Întrebarea mea este cum trebuie să curăț locul deoarece este destul de adânc în interiorul urechii, ajung greu cu pansamentul steril cu betadina.
Am uitat să întreb: incizia și drenajul se pot face sub anestezie locală?
Eu nu am știut despre ce este vorba și efectiv m-am încolăcit pe scaun de durere mai ales după incizie când scotea de acolo infecția cu ustensile și apăsa în părți că să iasă.
Niciodată în viața mea nu am simțit atât de multă durere și acum stau cu frică să nu fie iar nevoie de drenaj sau ceva de genul.
Doamne, imi aduc si eu aminte de durerile astea. Nu am avut in ureche dar doare ca dracu cand il stoarce.Sa te faci bine

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
daca ti se da tratament si suporti baga iaurt,manca cat poti
ala de la cedra este grozav

#26
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

 Y0samiteSam, on 30 octombrie 2020 - 10:06, said:

am luat și probiotic cu 2 ore înainte de antibiotic.
Mănâncă bine, asta e remediul. Probioticul sincer cred ca e apa chioara
Apropo tu nu ai liat niciodata tratamente? Ca pari prea sensibil

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
OTIS-T ! E super , are si o mica doza de anestezic , antiinflamator si antibiotic .

#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Lună trecută am avut intestinul gros inflamat și se pare că acum imediat ce iau antibiotice mă deranjez la stomac.
Dacă iau doar Nurofen fără antibiotic are ceva?

#29
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

 favoritul, on 29 octombrie 2020 - 23:22, said:

@Y0samiteSam - Ai infectie in sange cu stafilococul auriu! Singura sansa, sa extermini pe cale naturala virusul, e mierea Manuka!
corect 100% adevarat
Furuncul apare din cauza infectiei in sange si se multiplica  cu numar impar
adica vei avea pe corp 3,5,7,9, bucati samd
am avut si eu  si nu doresc la nimeni  asa ceva
primul furuncul aparut  la incheitura maini stangi
am mers la chirurgie  doamna asistenta a taiat frumos acel furuncul fara anestezie ,rivanol,pansament,antibiotice pastile.
la doua saptamani apare al doilea  la buca partea dreapta
am mers  din nou la chirurgie de data asta a fost un chirurg barbat a taiat frumos acel furuncul fara anestezie  rivanol,pansament,antibiotice pastile.
urmatoarele saptamani au inceput sa apara fara numar mai pe tot corpul inclusiv si la bilePosted Image
din nou am mers la  chirurgie acolo m-a vazut un doctor in varsta  care a dat verdictul ---urgent internare la spitalul  de boli infectioase sectia dermato--
acolo la spital  m-a vazut  o doamna doctor (al carui fiu in armata avuse la fel ca mine furunculoza) si-a pus mana in cap
am urmat un tratament dur
doua saptamani bucile ambele mi-au fost poligon de tragere de la  injectii 2 buc la zi ,  pastile vreo patru bucati , unguent maro aplicat  pe fiecare furuncul
fiecare furuncul (acel buboi cu puroi incet incet sau secat au disparut )
in trei saptamani si patru zile am fost ca nou
doctorul care m-a trimis la spital cat si doamna doctor a spus  clar ca atunci cand apare un furuncul nu se taie afara ci  se urmeaza  oblgatoriu un tratament antibiotic injecti,pastile,si unguent
multumesc doamnei doctor pentru tratament

#30
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 Y0samiteSam, on 30 octombrie 2020 - 18:25, said:

Dacă iau doar Nurofen fără antibiotic are ceva?
Da, are! Ia antibiotic!
Nu te joci cu S. aureus.

#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am fost astăzi la alt medic.
Am primit alt tratament și mi-a explicat pe înțelesul meu despre ce este vorba. A spus că nu trebuia umblat la ureche, ce a făcut primul doctorul orl-ist a fost o greșeală, nu se fac incizii in interiorul urechii decât în cazuri extrem de rare.

Acum iau alt antibiotic: Ciprofloxacina
A menționat un coleg de forum despre apa oxigenata. Mi-a că este foarte bună pt spălături, curată și usucă. Mi-a arătat cum să procedez: pun pansamentul steril în ureche și peste pansament pun 6-7 picături de apă oxigenata, aștept să fiarbă vreo 40-50 de secunde apoi curăț bine locul și pun alcool iodat sau betadina tot așa pe compresă.


#32
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am făcut în ureche niște coji din cauza betadinei. Oare pot să mă spăl cu apă și săpun sau sa să încerc cu ser fiziologic?

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ser fiziologic. Pui un pansament îmbibat cu ser, ca să se înmoaie cojile, sa le poți curata ușor. Probabil ca ar fi ok și cu rivanol în loc de ser fiziologic, dar îți pătează pielea și se ia destul de greu, ori la tine nu se pune problema sa te apuci sa ștergi insistent zona afectata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate