Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Controler DJ cu buget redus,

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AJson

AJson

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2020
Sunt un începător și sunt dispus să cumpăr un controller DJ. Am citit un articol despre cel mai bun controler DJ pentru buget,
dar sunt confuz între Pioneer DDJ și Hercules. Poate cineva să mă ghideze, care este cel mai bun dintre aceștia doi?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ce inseamna buget redus?
Hercules are cele mai ieftine produse de obicei, dar sunt si de calitate inferioara.
Pioneer are cele mai scmpe produse, dar si calitatea cea mai buna.
Intre ele, ai putea sa cumperi ceva de la Numark. Pentru buget redus, au cele mai bune produse

#3
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Iti recomand DDJ-400, se simte mult mai bine ca Hercules, folosesti Rekorbox, un program utilizat la scara mare, multe tutoriale pe YT, mai usor de revandut + ca vine acum BF si sunt sanse sa fie la reducere.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Daca ai buget de DDJ400, e clar ca nu mai ai treaba cu Hercules.
Hercules e pentru sub 1000 Ron chiar spre sub 500 RON.
Cele mai ieftine controllere de pe piata.
Mergi pe DJ400, e foarte ok pentru un incepator.

#5
stef11s

stef11s

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2020
O intrebare mai importanta ar fi: ce vrei sa obtii cu DJ-ing?

Ca sa inveti, oricare este ok: Pioneer, Traktor, Denon, Numark, Hercules, Roland, etc.. nu sunt diferente mari intre ele.

Insa Pioneer este o marca omniprezenta in aceasta industrie si daca te gandesti pe termen lung cu DJ-ing, la un moment este foarte posibil ca vei ajunge in ecosistema Pioneer, de ex. daca o sa te joci intr-un club.
E bine sa te obisnuiesti cu workflow-ul lor de la bun inceput.

Totodata este important sa aiba ceva soft inclus. DDJ 400 de exemplu are Rekordbox DJ. Cu aceeasi interfata/layout o sa te intalnesti si pe playere profesionale.
Hercules Control Impulse 500 de ex. are Serato DJ Lite.
Ambele sunt usoare de folosit.
Eu am invatat pe un Traktor Kontrol S2 MK3, cred ca exact la fel puteam invata pe orice alta consola.

Este mai important sa investesti timp in mixing.

Mult succes!

#6
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,126
  • Înscris: 21.05.2019
Invatati pe cdj-uri fara soft, si autobpm. Sau vinyluri Posted Image Si mixati frumos live in casti cu monitor la ureche, dupa ureche. Aia e tehnica de  mixat Posted Image) Azi, cu toate consolele astea, pe oricine il iei de pe strada si il pui in fata lor, in maxim o ora iti face un mix decent de pus in club (tehnic vorbind)...

Eu am pus prima data pe cdj 100 :))) cu monitor in ureche...si live mix 100 la 100 in club. Asa inveti cu adevarat si te poti numi dj :)) Altfel cu consolele astea de azi, esti punator de muzica, dupa parerea mea :)))

Edited by silcar, 04 April 2021 - 23:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate