Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ajutor!Prima mea nimfa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
teodoramanolescu

teodoramanolescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2020
Buna! Am nevoie de ajutorul vostru.Acum 6 zile am primit o nimfa cadou. Mentionez ca nu a fost cumparata de la pet shop ci de la un crescator. Mi s-a spus ca are in jur de doua luni si ca este baiat.Problema e ca el in jurul gatului nu mai are pene si persoana respectiva(crescatorul) a spus ca este in perioada de naparlire si de aceea nu are pene si ca intr o luna ii cresc.Mananca,scoate un sunet de parca ar tipa si se joaca cu jucariile dar uneori sta infoiat si are momente cand stranuta.Este primul meu papagal si sunt tare speriata sa nu aiba ceva.Aa, si in legatura cu determinarea sexului,cum pot sa fiu 100% ca e baiat? avand in vedere ca dansul a spus ca este baiat,dar am citit ca sexul lui il poti afla la 5,6 luni .Am auzit ceva si legat de voce,el doar tipa,si se zice ca doar femelele fac asta.Cum am si zis este primul papagal haaabar nu am ce si cum

#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Cand sunt pui, narile aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
...daca stranuta vezi sa nu aiba covid! Posted Image Posted Image

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postteodoramanolescu, on 22 octombrie 2020 - 16:07, said:

Problema e ca el in jurul gatului nu mai are pene si persoana respectiva(crescatorul) a spus ca este in perioada de naparlire si de aceea nu are pene si ca intr o luna ii cresc.Mananca,scoate un sunet de parca ar tipa si se joaca cu jucariile dar uneori sta infoiat si are momente cand stranuta.
Daca nu are pene deloc, nu este in regula. Daca este un pic mai "ciufulit"  cu tuleie si pene/fulgi lipsa este ok, asa se manifesta naparlirea, desi prima naparlire are loc mai tarziu nu la doua luni.
Infoiat pot sta cand le este frig, cand dorm sau cand sunt bolnavi, nu e un criteriu definitoriu. Nici stranutul nu e ceva despre care sa te ingrijorezi,in afara cazului in care observi ca se repeta prea des sau pasarea stranuta imprastiind lichid/mucozitati din nari.
Nu-ti face mari probleme deocamdata, da-i mancare buna, apa proaspata si incearca sa interactionezi cu el/ea cat mai bland posibil . Probabil este doar speriat/stresat de noul mediu si are nevoie de timp pentru acomodare.

Edited by DannyMC, 22 October 2020 - 20:39.


#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Pune si o poza cu ea.

#6
teodoramanolescu

teodoramanolescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2020

View Postvalirex, on 23 octombrie 2020 - 00:55, said:

Pune si o poza cu ea.


nu stiu cum

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate