Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ati avut covid? Ce simptome ați avut mai exact

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mulțumesc tuturor.

View Postlstefanescu14, on 12 aprilie 2021 - 14:38, said:

Daca vineri cand ai facut testul aveai ceva simptome , inseamna ca ai deja mai multe zile cu simptome.
Nevasta mea dupa 5 zile si a pierdut mirosul , eu la fel , tot timpu am stat linistiti de parca daca n ai gust si miros scapi lejer.
Asa zice lumea .
Cazurile mai complicate se pare ca debureaza cu simptome puternice din primele 2 sau 3 zile , ceea ce la tine pare ca nu e cazu.
Mai tebuie atentie dupa ziua a 7 a de simptome , chiar daca forma e usoara , virusu mai schimba registru de simptome .
Eu i am dat in cap cu azitrox in ziua 10 si s a rezolvat.
Ma plictisisem in fiecare zi alt simptom , erau usoare toate.
N-am avut nici un simptom.
Mirosul ok, totul ok.
Doar ieri ceva frisoane și azi dimineață catastrofă.
Eram sigur că e gripă.
Noroc că nu am apucat să plec la servici, pe la 9 am primit telefon cu rezultatul.

Deja mă simt ceva mai bine, nu mă mai dor oasele. (sper să nu mai treacă Chuck Norris pe la mine Posted Image)
A făcut și soția test rapid, a ieșit și ea pozitivă, iar pe mâine așteată rezultatul de la testul PCR.

2 săptămâni de extra-concediu lume!
Rup Netflix-ul!
Posted Image

#164
MindHunterN73

MindHunterN73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.12.2007
Salutare.
Am avut Covid în Octombrie 2020 și am rămas fără gust și miros, pentru aproximativ două luni, până în Decembrie.
Din Decembrie au început să-mi revină cele două simțuri, însă,  din păcate, nu așa cum speram.
Acum mare parte din alimentele ce încerc să le mănânc, au cu totul alt gust... din păcate un gust rău, de benzină.
S-a mai lovit cineva de problema asta? Ce rezolvare ați găsit?
Am fost la O.R.L. și mi-au spus că este un rezultat al infecției cu COVID și momentan nu au idee cum mă pot ajuta...
Dacă a mai avut cineva problema asta, vă rog să-mi spuneți ce rezolvare ați găsit.

Mulțumesc!

#165
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am 2 colegi cu problema similara. Unul a avut Covid in octombrie 2020, altul in ianuarie anul asta. Nici unuia nu i-au revenit complet cele 2 simturi, si unul dintre ei se plange de gust ciudat al mancarii.
Din pacate se poate sa fie un efect pe termen lung al bolii.

#166
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai pot reduce din problemele cu mirosul si gustul - eventual grabirea lor spre normal cu zinc ( 10-30mg/zi - nu mai mult de 2 saptamani !! ) si B complex.
Am mai explicat cu ceva pagini in urma - ceva doctori au studiat problema si se pare ca exista doua posibilitati - sa dispara mirosul si eventual gustul din lipsa de zinc in organism - e folosit de sistemul imunitar in combaterea infectiei. In special mirosul e afectat in cazul asta, gustul ceva mai putin.
Sau apar probleme neuronale - aici B Complex-ul poate ajuta la refacerea nervilor.

#167
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Gata carantina la mine, dar mai întâi a trebuit să fac un test rapid, ca și siguranță pentru eventuale mutații.
Mi-au luat probe din nas, din am2 nări, și în 20 de min am avut rezultatul: Negativ.

Sper să nu mai trec vreodată prin experiența asta.

#168
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Eu (cred ca) am fost infecatat in feb 2020. Spun cred pentru ca nu stiam despre covid atunci si nu m-am testat. Am avut doar o durere puternica in piept timp de 10 zile.
Ieri am facut un test PCR (fiind contact) si ... am covid... fara niciun simptom de datata asta.
In ritmul asta, de cate ori poti avea infectia?

#169
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Probabil nu ai avut covid in februarie 2020.


#170
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Culmea e ca inainte de testul PCR am facut 2 teste rapide si au iesit negativ... e posibil ca incarcatura virologica sa fie mult mai mica?

A mai trecut cineva de 2 ori prin boala, verificat cu teste? (de pe forum)

#171
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuie sa treaca 5 zile de la infectare ca sa apara pozitivare la testele astea. Probabil dacamai faceai unul rapid dupa ce ai iesit pozitiv la RT-PCR ar fi iesit si cele rapide pozitive.
Iar la RT-PCR poti apare pozitiv si la 2-3 luni dupa ce ai avut invectia. dar cele rapide ies negative.

Teoretic si eu cred ca am mai avut - dar tot inainte sa se afle de boala.

#172
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Ce simtome ai avut a 2 a oara? Eu sunt asimtomatic ...

#173
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am zis cu cateva pagini inainte - o stare subfebrila - 37.6 timp de 5 zile si inca 5 zile in care temperatura a oscilat - dimineata ok, seara spre 37.6 dar in scadere.
Daca nu-mi luam din intamplare temperatura nu as fi stiut. Dar ma duceam la un magazin unde au obiceiul sa o ia la intrare si am vrut sa fiu sigur.

In schimb am avut ceva probleme in vara lui 2019 - am fost prin mai multe tari, dar mai mult in SPania - am avut o tuse dupa care a tinut 2 luni - pana m-amdus la mare.
Si in iarna 2019-2020 abia respiram. Fara VapoRub sau Saliform nu puteam respira bine seara.
Probleme rezolvate de de covidul din decembrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate