Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4933
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.04.2009
In POSF, daca sunt completate datele de identificare PF sau PJ, ar trebui sa nu dea eroare la asociere loc de consum pentr-un POD pentru care au fost emise facturi de catre un furnizor de EE...

Poate codificarea POD a distribuitorului sa fie una foarte noua, dar distribuitorul a introdus POD-ul in POSF si POD-ul ar trebui recunoscut fara eroare la asociere loc de consum...

Racordarea la retea a fost pe PF sau PFA ? Poate se incurca sectiunile...

Edited by av_myjob, 18 June 2023 - 20:03.


#4934
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postbogdanmate, on 08 iunie 2023 - 09:34, said:


Daca ai cont pe siteul distribuitorului E-Distributie, nu ai cum sa nu-ti gasesti POD-ul. Atentie la format: RO001E...

Cat despre schimbarea furnizorului, nu stiu ce rost are intrucat preturile sunt plafonate de stat la toti furnizorii: https://traduceriteh...rnizorului.html

Vor sa dez-plafoneze până în 2025, probabil 2024.

#4935
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Racordarea a fost pe PF apoi s-a trecut pe PFA acum vreo 5 ani și as vrea sa revin daca se poate la PF, este un singur contor pentru cele două clădiri ale mele.

#4936
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.04.2009
Eu as face sesizare la ANRE ca in platforma POSF imi da POD invalid la asocierea locului de consum si le atasez o factura pe acel POD. Se va remedia in 2-3 saptamani...ar mai fi robotul Eva de la POSF care poate sa raspunda daca acel POD este invalid sau nu-l gaseste in baza de date POSF, POD ce trebuia sa fie introdus de distribuitor...

Edited by av_myjob, 19 June 2023 - 14:14.


#4937
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, mersi, nu mai am nervi si pentru asta.
Oricum discutia cu Eva a fost de toata hjena, mi s-a dat un link cu eroare 404, am renuntat.
Interesant ca HE clameaza ca sunt clientul lor conform contractului semnat pe 26.05 dar am primit de la Enel o notificare de modificare a unor conditii, naiba sa ii ia.

Rezolvat prin apel la Enel, sunt deja la HE din mai 2023, contractul la Enel este inactiv, toate bune si frumoasa, sunt client casnic acum, am scapar de PFA, mai ales in situatia eliminarii plafonarii din 2025.

Edited by danghetau, 19 June 2023 - 14:36.


#4938
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdanghetau, on 19 iunie 2023 - 14:26, said:

Nu, mersi, nu mai am nervi si pentru asta.
Oricum discutia cu Eva a fost de toata hjena, mi s-a dat un link cu eroare 404, am renuntat.
Interesant ca HE clameaza ca sunt clientul lor conform contractului semnat pe 26.05 dar am primit de la Enel o notificare de modificare a unor conditii, naiba sa ii ia.

Rezolvat prin apel la Enel, sunt deja la HE din mai 2023, contractul la Enel este inactiv, toate bune si frumoasa, sunt client casnic acum, am scapar de PFA, mai ales in situatia eliminarii plafonarii din 2025.
Lasa ca acum privatizeaza hidro,sa vedeti ce frumos e cu privatul

#4939
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008

Vizualizare mesajdanghetau, pe 19 iunie 2023 - 14:26, a scris:

Nu, mersi, nu mai am nervi si pentru asta.
Oricum discutia cu Eva a fost de toata hjena, mi s-a dat un link cu eroare 404, am renuntat.
Interesant ca HE clameaza ca sunt clientul lor conform contractului semnat pe 26.05 dar am primit de la Enel o notificare de modificare a unor conditii, naiba sa ii ia.

Rezolvat prin apel la Enel, sunt deja la HE din mai 2023, contractul la Enel este inactiv, toate bune si frumoasa, sunt client casnic acum, am scapar de PFA, mai ales in situatia eliminarii plafonarii din 2025.
Pana acum o saptamana am asteptat in van facturile de la HE.
Din pacate, distribuitorul nu a permis trecerea de la PFA la casnic fara reavizare dar nici nu au informat vechiul si noul furnizor de acest lucru asa ca fiecare a crezut altceva: Enel ca NU mai sunt clientul lor, HE ca sunt la ei.
Interesant e ca distributia a trimis la 3 luni indecsii catre vechiul furnizor dar, din cauza neactivarii vechiului contract, nu eram nicaieri cu un contract activ.
Azi am fost la distributie si am rezolvat, urmeaza sa mi se reactiveze vechiul cont si sa se emita facturile.

Trimit o sesizare catre Enel, daca poate sa imi trimita codul de client si codul de plata, sa pot asocia locul de consum in aplicatie. Primesc un raspuns parolat (parola e CIFul PFA) si in raspuns mi se explica modul in care sa fac cont.
Retrimit alt mesaj in care mentionez ca doresc doar codurile, nu modalitatea de a crea cont, ca am deja. Primesc alt raspuns parolat in la care parola este... CODUL DE CLIENT. Astia sunt normali la cap?

#4940
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Gata, am fost si sunt din nou la Enel, am folosit energia electrica din mai 2023 fara sa platesc, de acum vine scadenta...

#4941
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt int-o incurcatura care nu tine de mine.

Pana in mai 2023 am avut contrat cu ENEL pe PFA cu pret plafonat de 1 leu/kWh, pret final.
Dintr-o eroare, anul asta am reusit sa activez din nou contractul cu ENEL dar abonamentul se numeste altfel.
Indecsii sunt preluati corect, nimic de zis. Nu am platit 11 luni de zile, vineri a venit factura dar abia acum am putut sa vizualizez detaliile.
Am sunat de cateva ori inainte la ei sa ii intreb ce tip de contract am, daca pretul este plafonat, daca mai trebuie sa fac ceva sau se merge ca o continuare a celui precedent... Am fost asigurat ca totul este plafonat, am mentionat ca am activitate medicala, am insistat sa le spun ca aveam pret plafonat... dar... pentru 2437 de kWh pretul este de 3150 de lei.
Ce au facut, nu stiu.
Activitatile medicale nu sunt la punctul d?

lit. d) :
spitale publice și private definite conform Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, cu modificările și completările ulterioare unități de învățământ publice și private, definite conform Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare creșe private creșe, furnizori publici și privați de servicii sociale prevăzute în Nomenclatorul serviciilor sociale, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 867/2015 pentru aprobarea Nomenclatorului serviciilor sociale, precum și a regulamentelor-cadru de organizare și funcționare a serviciilor sociale, cu modificările și completările ulterioare;

#4942
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Conform OUG ai 85% din cantitatea de energie electrică consumată lunar la un preț plafonat de 1 leu/kWh și restul la prețul contractat.

#4943
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Oricum ar fi, nu iese.

Nu stiu daca ai citit tot sau daca ai inteles speta.
E aceeasi locatie, aceeasi activitate, aceleasi conditii. Pana in mai 2023 aveam plafonare la 1 leu, anul asta am reactivat acel contract si s-a continuat de la ultimul index. M-au asigurat ca sunt aceleasi conditii, ca nu trebuie cerere de plafonare si cu toate astea...
Ba e 1 leu, ba 1,3 lei. Chiar si cu 1,3 nu iese...

Poate imi explici si cum au ajuns la suma asta daca tot ai afirmat ce ai afirmat.

Attached File  Captură de ecran 2024-04-14 213315.png   165.39K   11 downloads

#4944
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Ce nu iese, ca 3150/2437 = 1.2926 ?!
Calculeaza 60kwh cu 1 leu si 2377 cu 1.3, asa da bine?

Mi-ai amintit de ce nu regret Enel... bafta!

#4945
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
S-a rezolvat, au stornat factura emisa anterior si au tinut cont de plafonare, pentru 2735kWh e de plata suma de 2857 lei, 1,044 lei/kWh, exact ca ultimele facturi de la Enel (nu exact 1 leu).
Nu stiu daca sa mai solicit esalonare sau platesc tot si am rezolvat problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate