Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4879
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
Naspa, dar eu nu am depasit 250 kw...

#4880
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,203
  • Înscris: 17.01.2012
poveste proprie:
-am fost client restart până pe 30.04, când ei au renunțat la mine (fără să mă anunțe... :( )
-la-nceput de iunie mă sună distribuitoru să-mi zică că-mi taie alimentarea, în lipsa unui contract valabil
-abia atunci am aflat de chestia cu restartul
-lăsăm deoparte discuția cum că trebuia automat să fiu preluat de alt furnizor de „ultimă” soluție, sau cum drakku s-o numi când dă furnizorul faliment
-așa că, la „sugerarea” distribuitorului am trecut instantaneu la furnizare electrica
-închei contract semnat, parafat, cu program de consum (400 kWh/lună)
-de atunci nu am nicio factură
-bineînțeles că nu m-au înrolat în myelectrica, iar pt că n-am factură nici nu-mi știu codul de client
-telefoanele și emailurile nu au dat niciun răspuns concret.

întrebare de rumân pârlit: pot emigra la hidroelectrica ținând cont de această poveste?

#4881
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 28.04.2022
Da.

#4882
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,203
  • Înscris: 17.01.2012
mercic

#4883
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009
Nu cred! Iti trebuie o factura de la actualul furnizor.

#4884
sofocle80

sofocle80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.12.2006
Am incercat cu legea in fata sa ma prind cat voi plati din Septembrie la Hidroelectrica si nu m-am prins.
Ori sunt eu prost, ori legea e facuta sa nu o poti intelege.

Eu am semnat ctr. cu Hidra in 20.01.2022 pentru 12 luni la pretul de atunci (0.25149 lei/kWh).

Consum in medie in jur de 590 WK, mult peste cei 300 KW.
Asta ce inseamna, ca daca depasesc cei 300 Kw, platesc pretul din contract?

ce spune art. 6 la care ne incadram cei cu peste 300 kw:

Art. 6. -
(1) Componenta de achiziţie se calculează de către fiecare furnizor pentru fiecare lună, denumită luna n, din perioada de aplicare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă şi va include:
11/04/2022 - Derogare prin Ordonanţă de urgenţă 27/2022.
11/04/2022 - alineatul a fost modificat prin Ordonanţă de urgenţă 42/2022
a) contravaloarea energiei electrice/gazelor naturale achiziţionate, care cuprinde şi cantităţile extrase din depozitele de înmagazinare subterană, precum şi cele transferate între activitatea de producţie şi activitatea de furnizare în cazul producătorilor care furnizează energie electrică/gaze naturale;
b) contravaloarea estimată a energiei electrice/gazelor naturale necesar a fi achiziţionate din piaţa pentru ziua următoare/piaţa intrazilnică;
c) o componentă de ajustare calculată în luna n pentru luna n+1 ca diferenţă între componenta de achiziţie luată în calcul în preţul final facturat în luna n-1 şi preţul mediu de achiziţie realizat în luna n-1 determinat în conformitate cu prevederile art. 3 alin. (2). In aceste condiţii, prevederea nu se aplică la stabilirea preţului final facturat pentru primele 2 luni din perioada de aplicare, dar în aceste prime 2 luni şi va include costul estimat al dezechilibrelor calculate conform art. 3 alin. (2) lit. b).
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul clienţilor prevăzuţi la art. 5, preluaţi în regim de ultimă instanţă, componenta de achiziţie din preţul final facturat se determină similar preţului mediu de achiziţie realizat prevăzut la art. 3 alin. (3).



Hidra a postat un comunicateu tot nu am reusit sa calculez ce si cum din aceste informatii:

Edited by sofocle80, 26 September 2022 - 11:18.


#4885
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Nu vei plăti nimic în plus față de prețul din contract! Dacă nici așa nu știi cum să calculezi, bagă-te pe comparatorul ANRE, completează datele de identificare a locației, pune 590 kWh la consum și vei afla EXACT cît îți este factura!

P.S. Din 20 ianuarie și pînă acum nu ai primit nici o factură?

#4886
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,453
  • Înscris: 16.03.2011
La hidro nu exista plafonare,pretul pe kw e sub 80 bani

#4887
sofocle80

sofocle80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.12.2006

View Postcrislacor, on 26 septembrie 2022 - 13:10, said:

Nu vei plăti nimic în plus față de prețul din contract! Dacă nici așa nu știi cum să calculezi, bagă-te pe comparatorul ANRE, completează datele de identificare a locației, pune 590 kWh la consum și vei afla EXACT cît îți este factura!

P.S. Din 20 ianuarie și pînă acum nu ai primit nici o factură?

Am primit facturi, cu mare intarziere, dar am 4 facturi emise.

#4888
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, dacă ai primit facturi, nu scrie acolo ce și cum?

#4889
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 08.02.2006
ideea este ca datorita terminologiei, unii o lasa balta interpretarea si ajungem la faza ca "e jaf" . Teoretic acolo unde e "cu bani" se poate pierde 1-x ore ca sa intelegi pe ce dai banii si sa nu fi "decat" nestiutor. Dupa ce se intelege ,( noroc si cu forumul), poti sa alegi ce e mai bine pentru tine. In rest : Dust in the wind!

#4890
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
https://cursdeguvern...onsumatori.html

Sunt multe lucruri interesante, doar un pasaj:
"„Anul 2021 este închis și vă pot da niște cifre concrete. În acest moment, din aproximativ 9 milioane de consumatori casnici, în baza consumului de anul trecut, 5 milioane se încadrează în prima categorie, cu un consum mediu lunar până în 100 kilowați oră. Aproximativ 3,2 – 3,3 milioane se încadrează în a doua categorie, consum între 100 și 300 kWh, și sunt 500.000 – 600.000 de gospodării care au avut consum mediu lunar peste 300 în anul 2021."

#4891
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 08.02.2006
Pfuuu ce informatie mai da si ANRE. Parca nu stiau deja, numai ca a trebuit sa puna lumea din ANRE la munca. Daca si datele astea sunt rodul a zde ani de munca realizam abia acum capusarea notorie. Mare realizare a ANRE! Ptr cine nu stie, furnizorii&distribuitorii sunt obligati sa transmita date concrete catre ei. Nu e ca sa pus pe munca ANRE si a explodat informatia dupa x nopti nedormite. Posted Image

#4892
wenom28

wenom28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2006
din mai n-am primit nicio factura de la nemernicii astia de electrica furnizare..degeaba am intrebat de la ei ce se intampla, tot vin cu explicatii ca se recalculeaza, povesti etc....in primul rand doresc sa schimb furnizorul si sa fac plangere penala impotriva electrica furnizare, ce este de facut? stie cineva care sunt pasii de urmarit? va multumesc.

#4893
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postwenom28, on 06 octombrie 2022 - 18:21, said:

din mai n-am primit nicio factura de la nemernicii astia de electrica furnizare..degeaba am intrebat de la ei ce se intampla, tot vin cu explicatii ca se recalculeaza, povesti etc....in primul rand doresc sa schimb furnizorul si sa fac plangere penala impotriva electrica furnizare, ce este de facut? stie cineva care sunt pasii de urmarit? va multumesc.

Care ar fi temeiul in drept al plângerii penale ?

#4894
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  roxana-ilie-colaj-bun-640x400.jpg   55.15K   62 downloads

reclamati la anre, au personal nou angajat.

Roxana Ilie (32 de ani), administrator al firmei Look Outdoor SRL, societate despre care G4Media.ro a dezvăluit, luna trecută, că are contracte pentru servicii de presă și propagandă cu PSD, a fost angajată, recent, la Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), instituție aflată sub controlul aceluiași partid. ANRE este condusă se Dumitru Chiriță. Surse din mediul politic susțin că Ilie este o apropiată a vicepremierului PSD Sorin Grindeanu și prietenă cu deputata PSD, Laura Vicol.

#4895
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 26.01.2019

View Postslai, on 10 octombrie 2022 - 19:11, said:

Roxana Ilie (32 de ani)

Pareeeee........... "buna"!!!! :D
Oameni rai! :D

#4896
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
La SWAT au respins-o deși avea masca in dotare, bine că a adapostit-o ANRE-ul, are cine ne citi petițiile acum când se taie curentul ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate