Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Teapa in Cehia cu un loc de munca si cazare mizerabila!

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Salutare dragi prieteni,

In urma unui anunt de pe internet si a multor discutii pe whatsapp si telefonic, am decis sa plec in Cehia! Aparent totul era serios si relativ ok, ca sa nu o mai lungim cu vorba, dupa 16 ore de mers cu masina lor proprie, am ajuns in Cehia, initial trebuia sa locuim intrun oras mare de langa Praga, dar de fapt cazarea care era intrun sat uitat de lume, se afla la 25 de km distanta de cel mai mare oras, Ideea este ca am fost socat sa vad ce cocina pe care doar daca o sa postez si poze o sa intelegeti exact ce de ce am decis ca NU vreau sa stau acolo pentru ca era ceva comparativ cu un grajd ca sa va imaginati si voi! In fine, l-am sunat pe cel care se ocupa de toata treaba asta si din cauza lui am ajuns aici (specific ca eu acasa am toate conditiile posibile si imposibile in apartament mare din Bucuresti), si am primit ca si raspuns ca "asta este cazarea ,astea sunt conditiile" desi mentionez ca eu am cerut din start poze despre cazare! Cum necum, am plecat pe jos inspre cel mai apropiat oras, in acel satuc mic in care nu exista nici macar un autobus, am luat-o pe jos, cu chiu cu vai am ajuns in Praga, am primit si amenda pe autostrada de la politie deaoarece nu aveam voie sa merg pe marginea drumului, si am ajuns in Romania cu o pierdere de 200 euro.

Intrebarea mea este:

1 Desi am toate dovezile despre cazare si locul unde am fost, si absolut despre toata cheltuiala spre Romania, unde pot sa ma adresez autoritatilor sa fac o plangere impotriva acestui om? La consulat, la ambasada, sau unde mai exact se poate face o astfel de plangere si daca imi pot recupera banii pe care i-am cheltuit din cauza acestui om?

2 Ce pot sa patesc daca nu platesc amenda respectiva ?

PS: Va multumesc si sper sa raspundeti la obiect si sa nu se faca off-topic

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:19, said:

mentionez ca eu am cerut din start poze despre cazare!

Și le-ai primit ?

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:19, said:

daca o sa postez si poze o sa intelegeti exact ce de ce am decis ca NU vreau sa stau acolo pentru ca era ceva comparativ cu un grajd ca sa va imaginati si voi!

Ia pune poze.

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:19, said:

1 Desi am toate dovezile despre cazare si locul unde am fost, si absolut despre toata cheltuiala spre Romania, unde pot sa ma adresez autoritatilor sa fac o plangere impotriva acestui om? La consulat, la ambasada, sau unde mai exact se poate face o astfel de plangere si daca imi pot recupera banii pe care i-am cheltuit din cauza acestui om?

Dacă ai vreun contract ceva cu el, sau l-ai plătit, poliție, pentru înșelăciune, sau ce o mai fi făcut, te lămuresc polițiștii.
Repet, contract.

Nu poți reclama un Dorel că te-a dus el la o fermă din Cehia la muncă și n-aveau ăia oaierless acolo și giacuzi.

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:19, said:

2 Ce pot sa patesc daca nu platesc amenda respectiva ?

Poprire pe vreun venit, te dau ăia cumva în judecată, aici o să explice colegii mai bine.
Nu cred că merge să le dai ignore.

#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Daca ai semnat de buna voie un contract unde adresa cazarii era aceeasi cu cea la care ai fost repartizat, mie imi pare treaba rezolvata. Poti sa o treci la "lectii de viata"
Daca nu ai de gand sa mai dai prin Cehia, poate te poti hazarda sa nu platesti amenda, insa e posibil ca ea sa iti vina oricum direct acasa (UE, etc.)

Dar, omule...mers pe jos pe autostrada...iti jur ca am ras copios. NU de tine, doar la gandul ca a fost cineva, pe jos, pe autostrada in Cehia si a luat amenda si e nemultumit...

#4
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 JustARandomGuy, on 12 octombrie 2020 - 13:29, said:

Daca ai semnat de buna voie un contract unde adresa cazarii era aceeasi cu cea la care ai fost repartizat, mie imi pare treaba rezolvata. Poti sa o treci la "lectii de viata"
Daca nu ai de gand sa mai dai prin Cehia, poate te poti hazarda sa nu platesti amenda, insa e posibil ca ea sa iti vina oricum direct acasa (UE, etc.)

Dar, omule...mers pe jos pe autostrada...iti jur ca am ras copios. NU de tine, doar la gandul ca a fost cineva, pe jos, pe autostrada in Cehia si a luat amenda si e nemultumit...

NU eszte de ras asa ceva, pentru ca nu stii ce trauma traiesti in momentul cand te vezi intro tara straina care aparent majoritatea nu vor sa vorbeasca limba engleza, ca sunt nationalisti in caz ca nu stiai, si esti intrun sat uitat de lume la 25 km fata de cel mai apropiat oras mare si de acolo sa pleci la Praga. Dar in fine, nu este ceva de amuzament, este o problema cat se poate de nasoala...

#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Dar nu am zis ca nu este nasol.
Am ras de situatie. Am mentionat ca nu am ras de tine.
Imi pare rau, dar sa plang nu-mi vine.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:33, said:


NU eszte de ras asa ceva, pentru ca nu stii ce trauma traiesti in momentul cand te vezi intro tara straina care aparent majoritatea nu vor sa vorbeasca limba engleza, ca sunt nationalisti in caz ca nu stiai, si esti intrun sat uitat de lume la 25 km fata de cel mai apropiat oras mare si de acolo sa pleci la Praga. Dar in fine, nu este ceva de amuzament, este o problema cat se poate de nasoala...
Puteai sa faci autostopul frumos de la intrare pe autostrada, nu sa meri ca oaia calare pe drum unde n-ai voie cu picioroangele.

In alta ordine de idei, Cehia e frumoasa, oamenii sunt ok daca vrei sa vezi ultra nationalism mergi in Polonia. Cehia e parfum pe langa polaci.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:33, said:

NU eszte de ras asa ceva, pentru ca nu stii ce trauma traiesti in momentul cand te vezi intro tara straina care aparent majoritatea nu vor sa vorbeasca limba engleza, ca sunt nationalisti in caz ca nu stiai, si esti intrun sat uitat de lume la 25 km fata de cel mai apropiat oras mare si de acolo sa pleci la Praga. Dar in fine, nu este ceva de amuzament, este o problema cat se poate de nasoala...

Sunt mii de fete care au plecat ca tine, au mers pe incredere, si au ajuns la produs, fara posibilitatea de a se intoarce in tara. Trece amenda la pierderi si ia-o ca pe o experienta de viata. In plus, fa-i o reclamatie la politie omului.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Totusi, pozele, unde sunt pozele cu cocina ?
Nu ai pus pozele, nu stim la ce te referi.
Acel "om" era reprezentantul vreunei firme, trebuia sa muncesti pt el "pe persoana fizica", sau cum ai ajuns in contact cu el si ce ti s-a promis, mai exact ?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ai vreun contract semnat între voi? Sau doar câteva conversații pe WhatsApp?
Daca nu ai niciun contract: treci la pierderi 200€ . E chiar f puțin. Alții au plătit mai mult și nici măcar nu au ajuns în locație.

#10
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Zi merci. Alti oameni s-au trezit prin Spania/Italia, fara pasapoarte si tinuti in baraci de sclavi cu paturi de supraetajate.
Daca ai plecat ca floricica fara un contract in care sa fie scris negru pe alb ce si cum despre ambele parti, poti sa spui la revedere oricarei cheltuieli ce ai avut-o.

Cat despre amenda, te gadila un pic degetele. Plateste-o si trece-o la pierderi.
Trimite scenariul la Protv, au o emisiune Lectii de viata.
Acu expira si multumeste. Ai scapat usor

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 dorin_2k, on 12 octombrie 2020 - 13:46, said:

Daca nu ai niciun contract: treci la pierderi 200€ .

Nu e chiar pierdere.
A vizitat Cehia. Sight - seeing cum ar veni dacă a și bătut autostrada per pedes.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
da amenda?cât îi amenda că aia-i mai dureroasă?

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

 IDriver, on 12 octombrie 2020 - 13:33, said:


NU eszte de ras asa ceva, pentru ca nu stii ce trauma traiesti in momentul cand te vezi intro tara straina care aparent majoritatea nu vor sa vorbeasca limba engleza, ca sunt nationalisti in caz ca nu stiai, si esti intrun sat uitat de lume la 25 km fata de cel mai apropiat oras mare si de acolo sa pleci la Praga. Dar in fine, nu este ceva de amuzament, este o problema cat se poate de nasoala...

pai noi ce sa iti facem daca esti masochist ? ai plecat acolo fara minim de informare, fara nimic sigur, pe baza de incredere si vorbe frumoase, probabil cu speranta ca te imbogatesti in 2-3 luni.  ce ai vrea sa facem..sa plangem ? zi merci ca ai ajuns acasa intreg si tot ce ai pierdut e timp...ca amenda aia o bagi la city break si gata...

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
deschide-ti un canal de youtube unde povestesti cu lux de amanunte experienta traita. le imparti pe mai multe episoade, pui titluri pompoase gen "am fost amendat de politie ca am pers pe jos pe autostrada in Cehia". cred ca in 1-2 luni iti scoti banii de amenda. eu m-as uita la tine, posibil sa si donez daca stii sa povestesti cum trebuie.

#15
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 Lex404, on 12 octombrie 2020 - 13:38, said:

Puteai sa faci autostopul frumos de la intrare pe autostrada, nu sa meri ca oaia calare pe drum unde n-ai voie cu picioroangele.

In alta ordine de idei, Cehia e frumoasa, oamenii sunt ok daca vrei sa vezi ultra nationalism mergi in Polonia. Cehia e parfum pe langa polaci.

"amice" daca nu stii nu posta tampenii, tocmai ca am facut prostia pe care ai spuso si tu cineva a sunat la politie deci te rog fara off-topic si pareri personale care nu au nicio valoare...

 2Unlimited, on 12 octombrie 2020 - 13:43, said:

Sunt mii de fete care au plecat ca tine, au mers pe incredere, si au ajuns la produs, fara posibilitatea de a se intoarce in tara. Trece amenda la pierderi si ia-o ca pe o experienta de viata. In plus, fa-i o reclamatie la politie omului.

Nu doar amenda este o pierdere. se pare ca nu ai citit totul, este vorba de drum si totul pana in Praga din acel sat indepartat, adica 200 euro... Nu doar de o amenda care si aia este de 18 euro pe langa cei 200...

 2Unlimited, on 12 octombrie 2020 - 13:43, said:

Sunt mii de fete care au plecat ca tine, au mers pe incredere, si au ajuns la produs, fara posibilitatea de a se intoarce in tara. Trece amenda la pierderi si ia-o ca pe o experienta de viata. In plus, fa-i o reclamatie la politie omului.

Pozele am spus ca le am si le voi posta ulterior... Acel om era din Romania iar in Cehia urma sa semnezi contractul...

 dorin_2k, on 12 octombrie 2020 - 13:46, said:

Ai vreun contract semnat între voi? Sau doar câteva conversații pe WhatsApp?
Daca nu ai niciun contract: treci la pierderi 200€ . E chiar f puțin. Alții au plătit mai mult și nici măcar nu au ajuns în locație.

Man nu a existat niciun contract, urma sa semnam daca ma cazam si etc..dar vazand cocina aia iti dai seama ca nu a mai fost vorba de niciun contract...

 EMPP, on 12 octombrie 2020 - 14:02, said:

da amenda?cât îi amenda că aia-i mai dureroasă?

Amenda este 18 euro iar biletul si toata pierderea pe langa amenda este de 200 euro...

 smoke, on 12 octombrie 2020 - 14:05, said:

pai noi ce sa iti facem daca esti masochist ? ai plecat acolo fara minim de informare, fara nimic sigur, pe baza de incredere si vorbe frumoase, probabil cu speranta ca te imbogatesti in 2-3 luni.  ce ai vrea sa facem..sa plangem ? zi merci ca ai ajuns acasa intreg si tot ce ai pierdut e timp...ca amenda aia o bagi la city break si gata...

Tot ce am pierdut este o amenda de 18 euro si pe langa asta si 200 euro, deci total 218 euro

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Adica tu ai plecat din Romania pe vorbe (pentru inclusiv niste poze si discutii pe WhatsApp sunt vorbe), fara sa semnezi vreun contract sau ceva in Romania? Atunci chiar ca poti trece sumele la pierderi. Poti sa il dai in judecata pentru inselaciune (poate asa il sperii), dar legal ai sanse mici de izbanda si mai mult cheltuiesti pe avocati.

Oricum: aia 18 euro amenda cred ca sunt asa putini pentru ca li s-a facut mila la politisti de tine. Si in Romania iei amenda daca te prinde pe jos pe autostrada si cu siguranta amenda este mai mare de 18 euro ;-)

#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Asta e anuntul?

Căutam bărbați, femei sau cupluri cu plecare rapidă pentru urmatoarele fabrici si depozite - 1. Fabrica de televizoare Panasonic în orașul Plzen ,se lucrează 8 ore în două schimburi de luni pînă vineri si cu posibilitatea de a face ore suplimentare si sîmbăta, se plătește cu 105 koroane pe oră plus bonus de prezența de 2300 koroane lunar ,plus al 13 lea salariu de 19000 koroane, se dau avansuri săptămânale în fiecare vineri de 1000 - 1500 koroane ,salariul se dă în data de 20 ale lunii în curs ,cazarea este contra cost din salariu 3800 -4500 koroane de om si este în condiții foarte bune de hotel nou renovată si cu mobilier nou, drumul din țară în Cehia este suportat de noi pînă la primul salariu se retrage 2500 koroane. - 2. Fabrica de montaj pompe si fitile de mașini Alfmaier în orașul Plzen ,se lucrează cu piese de plastic micuțe, programul este de 8 ore în 3 schimburi sau de 12 ore în 2 schimburi cu posibilitate de ore suplimentare si sîmbăta, se plătește cu 120 koroane pe oră, se dau avansuri săptămânale în fiecare vineri de 1000 - 1500 koroane, salariul se dă în data de 20 ale lunii în curs, cazarea este contra cost din salariu 3800 - 4500 koroane de om și este în condiții foarte bune de hotel nou renovată si cu mobilier nou, drumul din țară în Cehia este suportat de noi pînă la primul salariu se retrage 2500 koroane. - 3. Fabrica Lear din orașul Plzen de asamblare a scaunelor de mașini, aici primim doar bărbați pînă în 44 de ani ,aici programul de muncă este de 8 ore în două schimburi cu posibilitate de a lucra 2 ore în plus ,se plătește cu 140 koroane pe oră, se dau avansuri săptămânale în fiecare vineri de 1000 -1500 koroane ,salariul se dă în data de 20 ale lunii în curs, cazarea este contra cost din salariu 3800 - 4500 koroane de om și este în condiții foarte bune de hotel nou renovată si cu mobilier nou, drumul din țară în Cehia este suportat de noi pînă la primul salariu se retrage 2500 koroane. - Depozitul de mobilă BJS din orașul Humpolec ,programul este de 12 ore în două schimburi de luni pînă vineri cu posibilitate de a face ore suplimentare si sîmbăta, se plătește cu 117 koroane pe oră, se dau avansuri săptămânale de 1000 koroane, aici se dă avans după primele 2 zile muncite ,salariul se dă în data de 20 ale lunii în curs, cazarea este gratis si este în condiții foarte bune, drumul din țară în Cehia este suportat de noi pînă la primul salariu se retrage 2500 koroane. - La toate 4 locuri de muncă se face contract de muncă si asigurare medicală suportată de angajator. - Pentru mai multe informatii sunatima pe nr . de telefon afișat în anunț. 0742 501068

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 jimi91, on 12 octombrie 2020 - 14:14, said:

Eu am doar o nelamurire...dupa ce te-a oprit politia (ai spus ca erai pe autostrada), le-ai cerut sa te ia si pe tine, pana in cel mai apropiat oras ?
Ca sa facem haz de necaz: daca l-a si dus politia pana in Praga atunci 18 euro este un bilet mai ieftin decat autobuzul din Cehia :-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate