Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Manelistii= sufletisti

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 tehnics, on 07 octombrie 2020 - 12:36, said:

Karax, manelele sunt romanisme si se vor asculta doar in Romania . Ce sa inteleaga americanul dintr-o manea ?
Motociclistii aia de care zici tu, sunt mult mai pasnici si au niste povesti super misto decat toti manelistii la un loc. Ca sunt violenti...asta doar daca ii calci pe batatura.
da dar rockerul are alternativa dance sau house.  Nu asculta asa ceva.  De exemplu rockerii din america probabil ca te-ar si agresa in caz ca le zici sa asculte niste formatii din alea de dance gen 3 sud est ce se gaseau prin america in anii 90
Calci pe batatura?  Nici manelistul nu provoaca scandal asa  din nimic.  Eu ma stiu cu n manelisti si nu am vazut sa se scandalizeze in strada si etc desi nu erau educati

Edited by karax, 07 October 2020 - 12:51.


#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti mai lua informatiile din filme ca asa dai in clisee.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 vestale, on 07 octombrie 2020 - 12:39, said:

Generalizarea este un sofism, sa pleci de la un exemplu, 2-3 si sa spui ca toti sau ca este un fenomen majoritar este gresit.

Sa fac un studiu pe versuri de manele, dar ce sunt nebun? Cine crezi ca rezista sa asculte asa ceva?

Dar in topic este vorba despre manelisti, despre care nu putem generaliza sa sunt interlopi, ca nu isi declara venituri si nu platesc taxe si impozite. Dar pe baza unor versuri tragem concluzia sa sunt "sufletisti". Termen nedefinit inca de karax.
90% din clipurile maneliste is despre dragoste.  Cate clipuri gasesti in rock cu sange si etc? Cred ca 50% sigur

#40
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
da, au suflet de haur

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:47, said:

90% din clipurile maneliste is despre dragoste.  Cate clipuri gasesti in rock cu sange si etc? Cred ca 50% sigur

Poti sa vii cu statistici din astea fie din surse oficiale, fie dupa ce ai vazut toate videoclipurile maneliste si rock. Pana atunci nu faci decat sa extrapolezi experienta ta limitata si sa generalizezi aiurea.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 AlexEn, on 07 octombrie 2020 - 12:44, said:

Arta este subiectiva.
Mie asta mi se pare arta, probabil ca tie nu.
L.E: cauta versurile de la melodia asta sa vezi ce zice nenea.



Si crezi ca in alte genuri muzicale, inclusiv rockul pe care il dai ca anti exemplu, nu exista mesaje de dragoste?
versurile ca versuri , insa clipul si muzica is prea violente.  muzica e urlata.  Exista si in rock , doar ca % is putine comparat cu manele in care 90% is despre dragoste

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007
Tu zici ca manelele nu sunt urlate? Posted Image

De unde scoti procentele astea?

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 AlexEn, on 07 octombrie 2020 - 12:50, said:

Poti sa vii cu statistici din astea fie din surse oficiale, fie dupa ce ai vazut toate videoclipurile maneliste si rock. Pana atunci nu faci decat sa extrapolezi experienta ta limitata si sa generalizezi aiurea.
  Cate melodii am ascultat eu rock si manele?  Nu stii.  Asa ca poate am ascultat si vazut multe manele si rock
Cu manelele nu exista statistici , insa multi de pe forum vad ca isi dau cu parerea ca toate is naspa

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 AlexEn, on 07 octombrie 2020 - 12:52, said:

De unde scoti procentele astea?

Dacă spun eu, promiți să nu-mi dai niște puncte, boss ?
Posted Image

#46
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 24.11.2002

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:47, said:

90% din clipurile maneliste is despre dragoste.  Cate clipuri gasesti in rock cu sange si etc? Cred ca 50% sigur
Ma bucur ca ai facut studiu si a iesit 90% poate il si publici undeva.
Gasesti-mi in cele 90% clipuri de manele unul care sa se aproprie ca si mesaj cu acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIPc1cfS-oQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] exemplu si realizare video.

Sau dragoste aia e de bani si de dusmani, nu?

Edited by vestale, 07 October 2020 - 12:59.


#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:53, said:

  Cate melodii am ascultat eu rock si manele?  Nu stii.  Asa ca poate am ascultat si vazut multe manele si rock
Cu manelele nu exista statistici , insa multi de pe forum vad ca isi dau cu parerea ca toate is naspa

Pai nu stiu, de asta te intreb. Tu stii cate ai ascultat?

 waterman, on 07 octombrie 2020 - 12:53, said:

Dacă spun eu, promiți să nu-mi dai niște puncte, boss ?
Posted Image

Nu-ti dau, ca nu sunt moderator pe aria asta. Pentru ceilalti moderatori nu garantez nimic Posted Image

Edited by AlexEn, 07 October 2020 - 12:55.


#48
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
...Ai naibii de sufletisti manelistii astia... poftiti aici "cultura"...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LZtsm5Myz7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 AlexEn, on 07 octombrie 2020 - 12:52, said:

Tu zici ca manelele nu sunt urlate? Posted Image

De unde scoti procentele astea?
Cel putin am ascultat multe manele si stiu cate is urlate si cate nu.  Liveurile nu le luam in considerare , e altceva.  Si rockerii cand canta live se aude altfel
scot din faptul ca am ascultat destul de multa muzica, ma uit de multe ori la multe genuri, sa vad ce inseamna genul , cine is cei ce il canta etc

#50
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:50, said:

versurile ca versuri , insa clipul si muzica is prea violente.  muzica e urlata.  Exista si in rock , doar ca % is putine comparat cu manele in care 90% is despre dragoste

ce intelegi tu din manele? cum poti sa asculti manele si rock?

Edited by sebi_2001, 07 October 2020 - 12:57.


#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007

 vestale, on 07 octombrie 2020 - 12:53, said:


Gasesti-mi in cele 90% clipuri de manele unul care sa se aproprie ca si mesaj cu acesta: https://www.youtube....?v=LIPc1cfS-oQ.

Asta era urmatoarea pe care o dadeam exemplu :)
Doar ca ar trebui sa si inteleaga ce zice dnul Lindemann acolo ca sa faca o comparatie.

#52
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 sebi_2001, on 07 octombrie 2020 - 12:56, said:

ce intelegi tu din manele? cum poti sa asculti manele si rock?

Nu stiu ce intelege el din manele dar eu iti spun cele 3 elemente esentiale ce compun manelele actuale:
Femei, bani, dusmani!

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 vestale, on 07 octombrie 2020 - 12:53, said:

Ma bucur ca ai facut studiu si a iesit 90% poate il si publici undeva.
Gasesti-mi in cele 90% clipuri de manele unul care sa se aproprie ca si mesaj cu acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIPc1cfS-oQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] exemplu si realizare video.

Sau dragoste aia  de bani si de dusmani, nu?
mesajul e mesaj, am si zis ca manelistii is agramati si manelele au versuri simpliste.  dar de dragoste.  rockul este complex , insa multe melodii is si salbatice

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:56, said:

Cel putin am ascultat multe manele si stiu cate is urlate si cate nu.  Liveurile nu le luam in considerare , e altceva.  Si rockerii cand canta live se aude altfel
scot din faptul ca am ascultat destul de multa muzica, ma uit de multe ori la multe genuri, sa vad ce inseamna genul , cine is cei ce il canta etc

karaxe, pricepe ca nu avem nimic cu tine si cu gusturile tale muzicale. Avem doar cu faptul ca faci generalizari strict pe baza experientei tale.

 karax, on 07 octombrie 2020 - 12:58, said:

mesajul e mesaj, am si zis ca manelistii is agramati si manelele au versuri simpliste.  dar de dragoste.  rockul este complex , insa multe melodii is si salbatice

Si asta e de dragoste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate