Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Huawei Watch Fit

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004
Ba ai o problema. Si e treaba ta daca nu vrei sa recunosti ca aceste dispozitive iti provoaca neplaceri psihice ( te streseaza sa faci un anume numar de pasi, desi e in beneficiul tau sa nu stai lipit de scaun ore intregi ) si fizice ( alergii de la curea sau senzorul de puls ). Daca vrei precizie la numarat pasii, pune Watch Fit-ul pe glezna la picior. Si chiar si atunci nu va masura exact. Am un Garmin Venu care numara pasi cand ma spalam pe maini. Ce spui de asta?
Am avut Watch Fit si masura bine pulsul si nivelul de oxigen. La numarat pasii nu mi-am batut capul pentru ca stiu cum sta treaba. Inregistrarea somnului la fel, ma uit foarte rar acum. L-am trimis inapoi pentru ca se deconecta de la telefon si nu se reconecta automat, trebuia sa-l reconectez din aplicatie. Acum am GT3 si sunt foarte multumit.
Tu te plangi de exact ce nu te prea intereseaza la un astfel de dispozitiv: numararea pasilor. Pulsul si nivelul de oxigen ( daca are senzor ) sunt mai importante sa fie masurate cat mai exact. Pentru ca pot fi masurate exact. Pasii, somnul, stresul, nivelul de baterie al corpului, temperatura nu pot fi masurate cu exactitate. Nu inseamna ca trebuie sa le ignori total si ca sunt inutile. Sunt mai mult orientative.
Sunt multe modele pe piata, niciunul nu e perfect si deaceea trebuie sa gasesti unul la care faci cele mai putine compromisuri. Pentru ca sigur vei face cel putin un compromis.

#56
carasanu

carasanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 19.03.2011
Bună ziua! Am văzut pe YouTube că o apărut watch fit 2. Lo văzut cineva? Ceva specificații? Ce are în plus fata de 1?oare o sa apară și la noi sau doar Asia?

#57
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Stie cineva de ce telefonul nu detecteaza ceasul prin bluetooth ? Mai trebuie facut ceva sau instalat ?
Prin aplicatia Health se imperecheza cu ceasul. Serviciile Huawei sunt instalate.
Un telefon Huawei il vede prin bluetooth dar unul Realme nu-l detecteza. Asta e singura diferenta inre cele 2 telefoane.

#58
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View PostLeo2006, on 07 martie 2022 - 11:42, said:

Stie cineva de ce telefonul nu detecteaza ceasul prin bluetooth ? Mai trebuie facut ceva sau instalat ?
Prin aplicatia Health se imperecheza cu ceasul. Serviciile Huawei sunt instalate.
Un telefon Huawei il vede prin bluetooth dar unul Realme nu-l detecteza. Asta e singura diferenta inre cele 2 telefoane.
In primul rand, sper ca ai instalat aplicatia Health si pe Realme..
In al doilea rand, verifica sa nu fie ceasul conectat cu alt telefon in timp ce incerci sa-l conectezi la Realme...
Eu il folosesc conectat la un Motorola One. Mai are momente cand se deconecteaza si nu se reconecteaza automat dar destul de rare..

#59
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Vreau ca telefonul sa ramana deblocat cat timp sesizeaza ceasul. Nu merge pentru ca nu-l detecteaza aplicatia de bluetooth. Aplicatia Health nu-mi deblocheaza telefonul si nici nu e traba ei sa faca asta. Culmea e ca pe telefonul Huawei ceasul e vazut pe bluetooth.
Mai exact doresc ca smartwatch-ul sa fie setat ca dispozitiv de incredere cum e setat si sistemul multimedia al masinii. Acum deblocarea se face prin recunoastere faciala si alternativ prin amprenta si parola.

#60
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View PostLeo2006, on 19 aprilie 2022 - 07:19, said:

Vreau ca telefonul sa ramana deblocat cat timp sesizeaza ceasul. Nu merge pentru ca nu-l detecteaza aplicatia de bluetooth. Aplicatia Health nu-mi deblocheaza telefonul si nici nu e traba ei sa faca asta. Culmea e ca pe telefonul Huawei ceasul e vazut pe bluetooth.
Mai exact doresc ca smartwatch-ul sa fie setat ca dispozitiv de incredere cum e setat si sistemul multimedia al masinii. Acum deblocarea se face prin recunoastere faciala si alternativ prin amprenta si parola.
Pai, cu te ajuta ca ai telefonul deblocat daca il ai in buzunar, in apropierea ceasului?Posted Image

#61
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Sa fac plati fara sa ma zgaiesc la el si sa-l scutur de cateva ori.

#62
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Sa inteleg ca acest model de ceas se deconecteaza si "uita" sa se reconecteze, la mai multe modele de telefoane?
Al sotiei mereu face asta, zilnic, de f multe ori. Practic e degeaba, nu notificari, nu nimic. Mereu trebuie reconectat, dupa care o ia de la capat...

#63
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Nu am probleme cu deconectarea iar notificarile le primesc cu 1 sec mai repede pe ceas . Nu am o observat sa se deconecteaza si sa nu mai primesc notificari. Ma avertizeaza cateodata, rar ca sa reconectat fara sa primesc alerta de deconectare. Probabil au fost intreruperi foarte scurte si inca nu a trimis alerta. Are o intarziere la avertizarea de conexiune pierduta. Daca nu reuseste sa se reconecteze, dupa 1 minut incepe sa bazaie. Asta doar cand imi uit telefonul in masina sau in casa. Notificarile le-am primit mereu in acelasi timp cu cele sosite pe telefon.

#64
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 Leo2006, on 22 iunie 2022 - 12:38, said:

Nu am probleme cu deconectarea iar notificarile le primesc cu 1 sec mai repede pe ceas . Nu am o observat sa se deconecteaza si sa nu mai primesc notificari. Ma avertizeaza cateodata, rar ca sa reconectat fara sa primesc alerta de deconectare. Probabil au fost intreruperi foarte scurte si inca nu a trimis alerta. Are o intarziere la avertizarea de conexiune pierduta. Daca nu reuseste sa se reconecteze, dupa 1 minut incepe sa bazaie. Asta doar cand imi uit telefonul in masina sau in casa. Notificarile le-am primit mereu in acelasi timp cu cele sosite pe telefon.
Nici eu n-am probleme cu decoectarea .(daca nu sunt la o distanta prea mare de telefon). Odata cu ultimele update-uri a disparut aceasta problema. In rest, il incarc odata la 6-7 zile, sta conectat in permanenta la telefon , cu tot felul de notificari.
Eu sunt multumit de el.
La mine s-a matuit un pic geamul deoarece l-am mai "atins" de tocul usii (din neatentie). Din fericire nu s-a spart.

#65
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Intrebare legata de notificari ... cand primesti notificare se aprinde si ecranul ? sau doar vibreaza si iti aprinzi singur ecranul pentru a vedea mesajul ?

#66
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Ce telefoane folositi voi cei fara probleme legate de deconectare?

#67
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 excentryc, on 11 iulie 2022 - 12:48, said:

Intrebare legata de notificari ... cand primesti notificare se aprinde si ecranul ? sau doar vibreaza si iti aprinzi singur ecranul pentru a vedea mesajul ?
Vibreaza. Daca vreau sa vad ce notificare e ridic mana si se aprinde ecranul.

 IrrelevantWhiteMan, on 25 iulie 2022 - 16:28, said:

Ce telefoane folositi voi cei fara probleme legate de deconectare?
Folosesc Motorola One..se deconecteaza (fara a se reconecta singur) foarte rar.

#68
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005

 IrrelevantWhiteMan, on 25 iulie 2022 - 16:28, said:

Ce telefoane folositi voi cei fara probleme legate de deconectare?
Soția are Fit-ul conectat la Huawei nova 5t, mereu se plânge că se deconectează aiurea sau nu primește notificările, cred că de la ultimile update-uri, înainte nu avea probleme.

#69
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Exact, problema identica si la telefonul sotiei Xiaomi Mi 11 lite 5G.

#70
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Realme GT fara nici o eroare de deconectare. Ceasul asteapta 30 secunde de la deconectare ca sa transmita alerta de deconectare. Ma indepartez destul de mult de masina pana sunt avertizat. As prefera o temporizare de 10 sec.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate