Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Temperatura la dus instabila cu centrala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 dan210, on 03 octombrie 2020 - 17:20, said:

robinet de dus cu termostat?

 dan210, on 03 octombrie 2020 - 18:06, said:

ma gandeam ca poate robinetul termostatat va elimina fluctuatiile de temperatura nu ca nu simti tu temperatura
Te gandesti prost ! Daca nu primesti apa calda te poti pisa pe robinetu termostatat . pe bune unii ganditi cu picioarele ..

 BUDAIbeer, on 03 octombrie 2020 - 21:31, said:


Incerc si asta.

Daca nu se rezolva, iau si robinet de dus cu termostat

E prima data cand aud de asa ceva, pentru ca n-am avut nevoie

https://www.emag.ro/...a/pd/DB4DSFBBM/

Cam scump, dar vad in reviewuri probleme identice rezolvate

va multumesc
Nu te prosti sa cheltui bani ca nu rezolvi in felul asta problema .
Centrala ta are 2 posibile baiuri : senzorul de temperatura sau senzorul de debit .

#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

 smddms, on 03 octombrie 2020 - 22:41, said:

Te gandesti prost ! Daca nu primesti apa calda te poti pisa pe robinetu termostatat . pe bune unii ganditi cu picioarele ..
maestre, nu reusesti sa intelegi o discutie simpla, este apa calda doar ca temperatura nu-i constanta

in alta ordine de idei, nu putem fi toti la acelasi nivel de ratiune, respectiv la nivelul tau, zugravit amplu in exprimarea punctului de vedere

#21
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
Daca am inteles bine , flacara din cazan se stinge periodic . Fenomenul apare si vara si iarna , deci nu ar fi vorba de apa prea rece la intrarea in centrala. Poate fi si senzorul de temperatura , asa cum a mai zis cineva. Poate fi vorba si de depuneri pe schimbatorul de caldura din cazan . Cand se incalzeste apa in circuitul principal, aceasta trece prin schimbator si incalzeste apa de pe circuitul exterior; cand temperatura apei de pe acest circuit ajunge la valoarea setata , automatizarea reduce (moduleaza) flacara sa o mentina constanta. Din motive de schimb prost de caldura ( depuneri pe schimbator) temperatura apei pe circuitul principal ajunge la valoarea maxima permisa de protectie inainte sa se incalzeasca apa de pe circuitul de apa calda si se stinge flacara in cazan. Pompa ramane in functiune, apa se raceste, flacara se aprinde si se repeta fenomenul. Daca reduci temperatura setata pentru apa calda , fenomenul se produce la fel ? ar trebui sa se produca cu frecventa mai mica ...

#22
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu am gaze si implicit centrala dar am stat in chirie 20 de ani in tara unde am avut permanent centrala pe gpl si metan.Cunosc problema asta.Eu zic sa accepti raspunsul lui Fluk3

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 BUDAIbeer, on 03 octombrie 2020 - 21:31, said:


Daca nu se rezolva, iau si robinet de dus cu termostat

Daca nu rezolvi, mai bine iei un boiler de 5 litri si il montezi cat mai aproape de consumator. Va rezolva si alte probleme.
Reglezi temp apei la centrala cu 1-2 grade mai mare decat cea a boilerului si nu ai treaba. Boilerul ala aproape ca nu va merge deloc pe electric dar vei avea apa calda instant si la temp constanta.

Edited by underb, 04 October 2020 - 06:58.


#24
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 smddms, on 03 octombrie 2020 - 22:41, said:

Centrala ta are 2 posibile baiuri : senzorul de temperatura sau senzorul de debit .
Plus inca vreo 2-3 posibile cauze :)...Ca exemplu: am intalnit centrala (Viessmann) care facea exact la fel din cauza unui furtunas crapat de la presostatul de aer. Pe incalzire mergea fara intreruperi :)

#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu am problema asta dar tind sa cred ca este din reglajul centralei. Am aceste fluctuatii rece/calda inca din prima zi cand centrala era noua.
Model: Vaillant TurboTEC Plus.
Instalatia:
Attached File  IMG_20201004_085626.jpg   92.39K   42 downloads

#26
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Unele reglaje " destepte " sa faca economie sunt modularea puterii pe ACM . Daca o reglezi pe maxim si nu ai un senzor defect ( asa cum am scris mai sus ) va merge ACM-ul fara dusuri scotiene daca si numai daca ai debit si implicit presiune .
Sunt cazuri in care presiunea la retea este foarte mica si atunci centrala ca sa nu se supraincalzeasca taie flacara , astfel faci dusuri scotiene .

 dan210, on 04 octombrie 2020 - 01:02, said:

maestre, nu reusesti sa intelegi o discutie simpla, este apa calda doar ca temperatura nu-i constanta

in alta ordine de idei, nu putem fi toti la acelasi nivel de ratiune, respectiv la nivelul tau, zugravit amplu in exprimarea punctului de vedere
Tu de obicei postezi sa te afli in treaba fara sa gandesti inainte, dar ca sa gandesti iti trebuie ceva cunostiinte in domeniu ceea ce nu e cazu la tine Posted Image

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
TurboTEC PLUS are in plus fata de modelul basic fix ce nu functioneaza la tine - mentinerea constanta a temperatuturii ACM indiferent de debit (in limita puterii).
Cheama un inginer sa o regleze.

Edited by underb, 04 October 2020 - 08:14.


#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 underb, on 04 octombrie 2020 - 08:12, said:

TurboTEC PLUS are in plus fata de modelul basic fix ce nu functioneaza la tine - mentinerea constanta a temperatuturii ACM indiferent de debit (in limita puterii).
Cheama un inginer sa o regleze.
despre ce reglaj vorbim? poti te rog sa imi spui ce anume sa verific?
Centrala doar ce a fost verificata de tehnicienii de la ENGIE. A fost desfacuta, am vazut flacarile alea multe cand au facut probe. Presiunea apei este de 4 bari, cand dau drumu la apa rece/calda nici nu pot sa tin dusul pe mine pt ca ma doare pielea datorita jetului.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta in cazul in care nu ai reglat chiar tu prost temperatura ACM. Daca e prea mare temperatura ACM si o amesteci cu apa rece, debitul de apa calda poate fi prea mic iar centrala se va opri.
Regleaza apa la 42C sau cat iti place tie si foloseste-o direct, fara amestec cu rece si vezi daca mai face.

 Y0samiteSam, on 04 octombrie 2020 - 08:18, said:


despre ce reglaj vorbim? poti te rog sa imi spui ce anume sa verific?
Centrala doar ce a fost verificata de tehnicienii de la ENGIE. A fost desfacuta, am vazut flacarile alea multe cand au facut probe. Presiunea apei este de 4 bari, cand dau drumu la apa rece/calda nici nu pot sa tin dusul pe mine pt ca ma doare pielea datorita jetului.
E un reglaj de modulatie a puterii, printre altele. Nu il poti face tu. Nici aia de la engie.
Trebuie om care stie sa lucreze cu vaillant. Normal era sa vina cand s-a facut punerea in functiune, dupa ce au terminat instalatorii montajul.

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 dan210, on 03 octombrie 2020 - 20:14, said:

nu, daca este setata pe 35, dar daca temperatura este setata pe 50, de exemplu, o reduci din robinet la 35 si poate se reduc fluctuatiile

asta era ideea, temperatura setata mare
Cartusul robinetului termostatat functioneaza pe principiul dilatarii bimetalice. Are niste lamele fine din metal care se dilata mai mult sau mai putin cand vine apa calda peste ele. Nu au raspuns instantaneu. Nu pot sa regleze temperaturi care fluctueaza rapid. Dupa estimarile mele, care am asa ceva, timpul de reactie al unui robinet termostatat este de minim 3-4 secunde.

Robinetul termostatat iti face dintr-o temperatura constanta mai mare o temperatura constanta mai mica (teoretic sta mai mereu pe pozitia optima de facut dus de 38 de grade predefinita si calibrata de producator). Dar nu te fereste de oparire daca tu iti faci dus si cineva trage apa la wc si iti scade brusc presiunea pe teava de apa rece (acolo unde sunt astfel de probleme).

Edited by abac, 04 October 2020 - 08:51.


#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 underb, on 04 octombrie 2020 - 08:22, said:

Regleaza apa la 42C sau cat iti place tie si foloseste-o direct, fara amestec cu rece si vezi daca mai face.
E un reglaj de modulatie a puterii, printre altele. Nu il poti face tu. Nici aia de la engie.
Trebuie om care stie sa lucreze cu vaillant.

Am pus apa la 40 in centrala si bateria de la dus sta numai in pozitia de apa calda (nu folosesc apa rece) nu o combin nu apa rece
Pai si unde gasesc un om care sa stie sa lucreze cu Vaillant? Posted Image

#32
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Colega, din ce citesc pe forumuri, se pare ca oamenii cu adevarat priceputi (in orice domeniu), ori au plecat din tara, ori au "iesit la pensie"...Mai sunt, dar sunt rari. Cauta-i...din ce oras esti? poate e cineva din colegii de pe forum.

Edited by danpet, 04 October 2020 - 09:03.


#33
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 danpet, on 04 octombrie 2020 - 09:02, said:

din ce oras esti? poate e cineva din colegii de pe forum.
Constanta

#34
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din pacate, in Constanta nu stiu pe nimeni, dar stiu ca apa de la retea e foarte dura (calcaroasa) si daca nu ai filtre de dedurizare (eficiente), se colmateaza schimbatoarele din centrala (si nu numai schimbatoarele).

#35
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 Y0samiteSam, on 04 octombrie 2020 - 07:57, said:

Si eu am problema asta dar tind sa cred ca este din reglajul centralei. Am aceste fluctuatii rece/calda inca din prima zi cand centrala era noua.
Model: Vaillant TurboTEC Plus.
Instalatia:
IMG_20201004_085626.jpg

Din ce vad in poza , pozitia filtrelor Y este gresita . Daca ele se infunda si veodata ai nevoie sa dasbaci piulita pentru a scoate sita afara toata mizeria cade inapoi pe teava. . Normal este fa fie invers cu piulita in jos ca sa retina mizeria si sa iasa afara la desfacere si scoaterea sitei .

#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Vezi daca nu poti regla debitul de apa din robinetul de la intrare pe apa rece in centrala. E incercuit cu rosu.
Oricum eu as chema pe cineva sa se uite si la vana de gaz si daca nu exista ceva probleme cu centrala care nu mentine debitul de apa calda constant.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate