Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inteligenta artificiala in anestezie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oamenii de stiinta sunt tot mai aproape de a introduce Inteligenta Artificiala in procesul de anestezie, astfel ca dozele de anestezic vor fi controlate de AI. Am structurat in doua cuvinte insa procedura este mult mai complicata si aportul AI in acest domeniu este mult mai mare.

"Essentially, Schamberg and his colleagues developed a deep neural network and trained it to control anesthetic dosing using reinforcement learning within a simulated environment. They specifically focused on the dosage of Propofol, a medication that decreases people's level of consciousness and is commonly used to perform general anesthesia or sedation on patients who are undergoing medical procedures."

https://techxplore.c...etic-state.html

https://www.zdnet.co...during-surgery/

Edited by MembruAnonim, 30 September 2020 - 08:04.


#2
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Mi se pare absolut normal. In US anestezistul era super bine platit. Si colegii lor din Romania la fel.  De la 100 mii in sus si ajungea si la 400 mii $ pe an. Majoritatea faceau peste 200 mi $. Inlocuirea lor cu masini ar salva miliarde de $ plus ar reduce costul actului medical. Nimeni nu merita acesti bani, pentru ca a cantarit un pacient si a calculat doza de anestezic dintr-un tabel. Out of topic: persoanele cu par rosu necesita o doza cu 25% mai mare, la aceiasi greutate corporala.
AI nu trebuie sa fie mai buna ca omul cu mult, doar 2 % e destul. Asta o sa scada implicit si costul asigurarilor de malpraxis.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAztecWarrior, on 30 septembrie 2020 - 08:46, said:



Eu cred ca este mai complicat de atat treaba ce o sa o faca AI. Adica nu o sa inlocuiasca treaba anestezistului "care aplica o formula intr-un tabel" cum spui tu.

"Pe scurt, reglând un algoritm pentru a recunoaște și a se adapta la modificările minuscule ale activității neuronale ale pacientului, Schamberg și echipa sa construiesc un controler de doză care este mai precis decât ceea ce utilizează medicii astăzi."

Edited by MembruAnonim, 30 September 2020 - 08:51.


#4
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

They specifically focused on the dosage of Propofol, a medication that decreases people's level of consciousness and is commonly used to perform general anesthesia or sedation on patients who are undergoing medical procedures.
Ciudat sa lasi constiinta unei fiinte pe mana unei alte "fiinte" care se vrea a deveni constienta..

View PostAztecWarrior, on 30 septembrie 2020 - 08:46, said:

Mi se pare absolut normal. In US anestezistul era super bine platit. Si colegii lor din Romania la fel.  De la 100 mii in sus si ajungea si la 400 mii $ pe an. Majoritatea faceau peste 200 mi $. Inlocuirea lor cu masini ar salva miliarde de $ plus ar reduce costul actului medical. Nimeni nu merita acesti bani, pentru ca a cantarit un pacient si a calculat doza de anestezic dintr-un tabel. Out of topic: persoanele cu par rosu necesita o doza cu 25% mai mare, la aceiasi greutate corporala.
AI nu trebuie sa fie mai buna ca omul cu mult, doar 2 % e destul. Asta o sa scada implicit si costul asigurarilor de malpraxis.
Probabil ca sumele alea sunt "cantarite" in responsabilitatea pe care o are medicul anestezist..? Desi da, e cam mult pentru ceea ce trebuie sa faca in principiu.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pe masa de operatie esti la limita mortii, iar omul respectiv se asigura ca in timpul cat umbla ala in tine nu sari gardul in partea cealalta. E un pic mai complicat sa fii anestezist cand sunt operatii serioase decat sa faci o cezariana sau o apendicita, am caz in familie operat aproape 8 ore pentru ceva vas blocat, pe langa inima. L-au taiat ca pe peste si a mai facut si stop cardiac intre timp, va asigur ca anestezistul nu a stat pe telefon 7 ore ca el si-a facut treaba de la masurat in tabel :)

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Există medic anestezist.
    Adică el stabilește doza si cantitatea de anestezic.
    Primești o injecție si dormi vreo 4 ore. Nu e nevoie de AI în treaba asta.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcspot, on 30 septembrie 2020 - 09:32, said:

Există medic anestezist.
Adică el stabilește doza si cantitatea de anestezic.
Primești o injecție si dormi vreo 4 ore. Nu e nevoie de AI în treaba asta.

Din ce am inteles, dozarea anestezicului de catre AI se face in functie de anumiti parametri ai activitatii creierului, adica dozarea se face in transe, in cantitatile de care este nevoie.
In ziua de azi trezirea din anestezie nu este o treaba usoara si in plus este extrem de stresanta pentru organism. Multi au nevoie de ore bune sa isi revina, altii experimenteaza stari de voma, ameteli si alte efecte secundare post anestezie. AI intra in joc tocmai pentru a face anestezia mai usor de suportat, sa o faca mai "prietenoasa" si sa ii scada din efectele secundare.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2020 - 09:38.


#8
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostFluk3, on 30 septembrie 2020 - 09:10, said:


Probabil ca sumele alea sunt "cantarite" in responsabilitatea pe care o are medicul anestezist..? Desi da, e cam mult pentru ceea ce trebuie sa faca in principiu.
Nu, nu sunt. Fiecare spital inclusiv in Romania au asigurari obligatorii. Este bine platit - ca asa e cererea si oferta. Daca ai gasi anestezisti pe  cocotati toate gardurile si salariile ar scadea.
Cine crezi ca vrea aceasta masina? Chiar spitalele imping dezvoltarea lor. Nu tre sa fie mai buna ca omul cu mult, doar sa fie mai buna e suficient.

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2020 - 07:54, said:

Oamenii de stiinta sunt tot mai aproape de a introduce Inteligenta Artificiala in procesul de anestezie, astfel ca dozele de anestezic vor fi controlate de AI. Am structurat in doua cuvinte insa procedura este mult mai complicata si aportul AI in acest domeniu este mult mai mare.

"Essentially, Schamberg and his colleagues developed a deep neural network and trained it to control anesthetic dosing using reinforcement learning within a simulated environment. They specifically focused on the dosage of Propofol, a medication that decreases people's level of consciousness and is commonly used to perform general anesthesia or sedation on patients who are undergoing medical procedures."

https://techxplore.c...etic-state.html

https://www.zdnet.co...during-surgery/
Sunt deja aparate care functioneaza in bucla inchisa, inclusiv in Romania.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFluk3, on 30 septembrie 2020 - 09:10, said:

Desi da, e cam mult pentru ceea ce trebuie sa faca in principiu.
Pai de ce nu te-ai facut anestezist daca ti se pare ca-s platiti prea mult pt ce fac?
Acum grohaiai si tu te bani, nu te mai incerca invidia..

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 30 septembrie 2020 - 10:44, said:

Pai de ce nu te-ai facut anestezist daca ti se pare ca-s platiti prea mult pt ce fac?
Acum grohaiai si tu te bani, nu te mai incerca invidia..
I-a fost frica de sinucidere: https://www.google.c...e anaesthetists :D Umor negru, dar asta e..

#12
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostKarhu, on 30 septembrie 2020 - 10:44, said:

Pai de ce nu te-ai facut anestezist daca ti se pare ca-s platiti prea mult pt ce fac?
Acum grohaiai si tu te bani, nu te mai incerca invidia..
Sa inteleg ca doar medicii anestezisti se descurca in lumea asta ? Posted Image
Si ce legatura are cu de ce nu m-am facut eu... adica trebuia sa ma fac si sa cer un salar mai mic ?
Stai chill, am recunoscut ca au o responsabilitate mare.. adica depinde si de ei daca te trezesti sau nu... sau ramai leguma.
Asta fiind spuse... probabil nu m-am facut pt ca in viata asta trebuie sa-ti si placa ceea ce faci, cu siguranta exista putini medici anestezisti care o fac din pura pasiune.
Probabil ca salariile alea vin din faptul ca sunt foarte putini (adica din nou... nu se baga lumea la jobul asta) si din faptul ca inca nu exista AI specializat pt asa ceva.

Edited by Fluk3, 30 September 2020 - 11:43.


#13
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postaaaa4567, on 30 septembrie 2020 - 10:58, said:

I-a fost frica de sinucidere: https://www.google.c...e anaesthetists Posted Image Umor negru, dar asta e..
Probabil ca daca ma faceam dentist aveam sanse mai mari... :P

Cu toate astea, joburile cu cel mai mare risc de sinucidere nu sunt in medicina :
https://www.axios.co...802142814c.html

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Tocmai am trecut ieri printr-o anestezie generala. Simplu, masca, gaz, anestezistul a pus cateva intrebari foarte generale insinte. Presupun ca s-a uitat pe fisa, pe analize. Experienta practica, aplicata la specificul persoanei, etc, astea sunt hotaratoare.
Nu cred ca e vorba de inlocuit omul, e doar in instrument care sa usureze sarcina in cazuri mai deosebite. E vorba de responsabilitate, cine si-o ia, cine raspunde pentru consecintele negative. Eu am fost operat cu robot dar doctorul dadea toate indicatiile, miscarile, probabil erau momente cand nu stii cine e doctor si cine asistent, e o simbioza acolo, impreuna adica. AI da peste mana daca omul greseste, ia hotarari pe moment, sau se pune problema sa decida IA ?
Nu poate fi decat un instrument auxiliar, probabil foarte util.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
La un moment dat sunt convins că AI va înlocui multe ramuri din medicină. Avem impresia că medicii sunt un fel de superzei dar nu e chiar așa. Da, sunt medici extraordinari însă majoritatea sunt la nivel de preot.
Ferească soarta să ajungeți să vedeți zeci de medici..

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu cred ca prinde nimeni de aici ziua cand AIul va inlocui mare parte din medici, zona de AI e total nereglementata momentan, vezi "The Social dilemma" de pe Netflix . Nu zic ca nu ar fi bun, dar AIul e gandit sa produca profit cuiva ca altfel nu-si justifica existenta, pe cand un doctor alege daca sa iti dea pastila de la concernul agreat sau sau pe aia mai ieftina. :) Am vazut atatia medici de-a dreptul retardati care se uita la pacient doar din perspectiva specializarii lui, si il omoara pe alte boli pe care le avea inainte. Problema e cine va scrie AIul ,ca daca au si companiile Pharma un cuvant de spus s-ar putea sa nu ne vindecam niciodata de nimic ci doar tratam simptomele pana la sfarsitul vietii.

Edited by filipxxx, 05 October 2020 - 02:51.


#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
AI-ul este doar un instrument care ajuta, cum este strungul. Desigur poate ajuta enorm, dar nu trebuie lasat de capul lui, precum un autovehicul nu trebuie sa mearga fara sofer (chiar daca poate are AI).

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Donna Penner, o femeie din Canada, a simtit toata operatia fara se poata apara, fiind paralizata de anestezic. Cu siguranta acest caz nu este singular.
Tortura pura.

Este indicat ca inainte de a intra in operatie sa intrebati de BIS Monitor, un aparat care verifica starea de constienta prin masurarea undelor cerebrale.

Edited by XORIAN_L, 10 November 2020 - 15:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate