Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

proiectare dispozitiv mobil pe TV prin cablu UTP

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Salut

Nu imi dau seama unde sa intreb asta, sper ca asta e categoria potrivita.
Am un dispozitiv android (android 10, miui 12 daca conteaza) pe care vreau sa il proiectez (cast) la TV Samsung Smart TV model mai vechi).
Routerul este de la DIGI, dispozitivul conectat la el prin WiFi si TV-ul prin cablu UTP.
Dispozitiivul nu gaseste TV-ul, exista vreo modalitate prin care pot sa fac proiectarea folosind modul de conectare existent ?

Multumesc

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Screen cast merge prin conexiune wifi directa intre dispozitive, fara a fi nevoie de vreun router.  Daca tv-ul nu are wifi normal ca nu merge.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Chromecast și scapi de probleme

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Cum ai dedus ca nu-l vede ?  Ce pasi ai urmat pentru conectarea cu televizorul ?
Poate tv-ul are chromecast incorporat. Instaleaza aplicatia Home de la Google si da-i cautare dupa dispozitive chromecast in retea.

Edited by Leo2006, 29 September 2020 - 07:56.


#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@cornel001 Daca prin "cast" te referi la Miracast atunci intr-adevar aceasta functionalitate depinde de existenta unui chip wifi compatibil cu aceasta tehnologie in SmartTV-ul in cauza ; idem pt. Chromecast care e o implementare proprietara Google prezenta in principal pe AndroidTV-uri .
Daca insa doar vrei sa trimiti continut media (Audio/foto/video) catre TV via DLNA atunci aceasta optiune ar trebui sa fie disponibila si in conditiile date cu TV-ul conectat via ethernet la router ; trebuie insa sa verifici ca optiunea "Client Issolation" sa nu fie activata (stiu ca la unele ONT-uri era activata "by default") . In cazul in care  e activata trebuie de obicei sunat la suportul RDS sa fie dezactivata deoarece aceasta optiune nu permite clientilor interni sa se "vada" intre ei (in cele mai multe cazuri nu e una din optiunile ce pot fi modificare cu contul de administrare client al ONT-ului)

#6
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
E vorba de optiunea Cast din Android Settings -> Connection & sharing.
Sau din youtube.
Asta e Miracast ?

Smart TV-ul e destul de vechi, nu are Android TV sai WiFi incorporat.

Legat de DLNA cum fac chestia asta din Android Phone ? (pe langa verificarile din ONT)

Multumesc

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Optiunea de proiectare are in vedere posibilitatile telefonului (sau dispozitivului de unde doresti sa proiectezi) si de posibilitatile televizorului.
Nu ar fi rau sa mentionezi ce marca si model de TV ai pentru a ti se mentiona punctual solutiile posibile de cine stie. Nu tine de Networking, se muta pe Video

Alternativ: orice dispozitiv ce stie tehnologia de cast (gen google chromecast, mi-box tv, etc...) ce-l poti conecta pe hdmi la acel tv ar merge cu majoritatea TV-urilor si majoritatea telefoanelor

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Postcornel001, on 29 septembrie 2020 - 11:56, said:

E vorba de optiunea Cast din Android Settings -> Connection & sharing.
Sau din youtube.
Asta e Miracast ?

Smart TV-ul e destul de vechi, nu are Android TV sai WiFi incorporat.

Legat de DLNA cum fac chestia asta din Android Phone ? (pe langa verificarile din ONT)

Multumesc
Asta depinde de telefonul tau ; poate suporta pe langa chromecast-ul care e implicit in Android si protocolul Miracast aditional .
In ceea ce priveste TV-ul de asemenea depind de model ; in principiu la meniul din care alegi sursa (HDMI/Coaxial/DLNA/Wifi Display-Screen Mirroring) ar trebui sa deduci ce protocoale suporta .

Pt. DLNA ai nevoie de un server DLNA care sa serveasca continutul (poate fi integrat in galeria telefonului sau e posibil sa ai nevoie de o aplicatie dedicata ca aceasta) si sa pui TV-ul in modul/sursa corect/a pt a putea receptiona stream-ul .

#9
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Salut

Am fost prins cu altele.

TV-ul este samsung UE32ES5500W.

In principal incerc sa vad youtube pe el.

Face parte dintr-o generatie ramasa fara app Youtube pe motiv de suport doar Flash nu si HTML5. Valabil si pentru browserul implicit.
Alt browser nu reusesc sa instalez din browser. Si are si o librarie samsung apps foarte limitata.

Am reusit cu aplicatia DLNA indicata sa trimit un video local pe TV este ok.
Dar aplicatia nu are suport pentru web. Am descarcat alta care are, dar ori nu pot trimite deloc video youtuube, ori TV zice ca "fisier nesuportat".
Am youtube premium, pot descarca local dar numai cu aplicatia youtube pot sa accesez ce e descarcat, si aplicatia youtube vede TV-ul dar zice ca trebuie sa am instalat youtube si pe TV.

Din ce vad aparent singura solutie (dar nu sunt sigur ca merge ar fi ceva gen chromecast).
Un chromecast original merge spre 200 si nu sunt sigur ca merita pentru ca nu sunt sigur cat de des il voi folosi.

Daca aveti alte sfaturi...
Multumesc

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Doar tu decizi daca merita aia 200 de lei sau nu, solutie gratis nu exista.  Si alt tv daca iei, oricat ar fi de scump acum, peste o perioada de timp functiile "smart" ce depind de internet nu vor mai functiona.

#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Postcornel001, on 11 noiembrie 2020 - 12:13, said:

Salut

Am fost prins cu altele.

TV-ul este samsung UE32ES5500W.

In principal incerc sa vad youtube pe el.

Face parte dintr-o generatie ramasa fara app Youtube pe motiv de suport doar Flash nu si HTML5. Valabil si pentru browserul implicit.
Alt browser nu reusesc sa instalez din browser. Si are si o librarie samsung apps foarte limitata.

Am reusit cu aplicatia DLNA indicata sa trimit un video local pe TV este ok.
Dar aplicatia nu are suport pentru web. Am descarcat alta care are, dar ori nu pot trimite deloc video youtuube, ori TV zice ca "fisier nesuportat".
Am youtube premium, pot descarca local dar numai cu aplicatia youtube pot sa accesez ce e descarcat, si aplicatia youtube vede TV-ul dar zice ca trebuie sa am instalat youtube si pe TV.

Din ce vad aparent singura solutie (dar nu sunt sigur ca merge ar fi ceva gen chromecast).
Un chromecast original merge spre 200 si nu sunt sigur ca merita pentru ca nu sunt sigur cat de des il voi folosi.

Daca aveti alte sfaturi...
Multumesc


Exact asta faceam acum ceva vreme tot cu un TV care suporta DLNA dar nu avea aplicatie YouTube nativa ; daca imi amintesc bine (au trecut niste ani de atunci ) foloseam Tubiosi cred Web Video Cast. Nu erau cele mai elegante solutii insa in lipsa unor capabilitati native mergeau .
Ai putea incerca totusi sa vezi daca pt. TV-ul tau exista in AppStore/Smart HUB  vreo versiune de Kodi ( probabil nu va fi chiar ultima insa e mai putin important ) ; odata instalat kodi ar trebui sa poti instala plug-in-ul kodi youtube si astfel ai avea aproape echivalentul unei aplicatii native .

#12
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Am reusit cu Tubio, multam mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate