Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pedepse pentru răpire

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
M-ar interesa dacă și cum era pedepsit cineva în Iran în secolele 10-11 pentru răpirea unei persoane

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ambasada Republicii Islamice Iran în România


Cancelaria


Adresa: 010664 Bucureşti, Bd. Lascăr Catargiu nr. 39, Sector 1
Telefon: (0040-21) 312 04 93; 312 04 94; 312 04 95; 312 06 12
Fax: (0040-21) 312 04 96
E-mail: [email protected]; [email protected]
Website: www.bucharest.mfa.ir/
Program de lucru: luni – vineri 08.30 – 16.30

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De ce in iran?  Ce stiu e ca ei inca si in zilele noastre pedepsesc cumplit oamenii.  De exemplu in urma cu ceva ani era o stire cu niste violatori carora li se retezase mana de catre statul lor

#4
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 karax, on 21 septembrie 2020 - 08:05, said:

De ce in iran?  Ce stiu e ca ei inca si in zilele noastre pedepsesc cumplit oamenii.  De exemplu in urma cu ceva ani era o stire cu niste violatori carora li se retezase mana de catre statul lor
Mai general - în Islam

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in general in islam oamenii is pedepsiti groaznic.  Femeile fara burka respectiva is pedepsite aspru.  In iran nu e islam ca islamul e religie din cate stiu eu.  Iranieii is rude cu arabii insa nu is religiosi

Cel putin asa stiu eu

#6
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 karax, on 21 septembrie 2020 - 08:11, said:

in general in islam oamenii is pedepsiti groaznic.
Da, dar nu știu dacă aceste cruzimi erau practicate și atunci și mai cu seamă asta aș vrea să aflu, dacă răpirea se pedepsea și cum.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Vrei sa stii cum s-a terminat "Rapirea din Serai" ?

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 karax, on 21 septembrie 2020 - 08:05, said:

De ce in iran?  Ce stiu e ca ei inca si in zilele noastre pedepsesc cumplit oamenii.  De exemplu in urma cu ceva ani era o stire cu niste violatori carora li se retezase mana de catre statul lor
De ce mana? O violasera doar cu mana?

 karax, on 21 septembrie 2020 - 08:11, said:

in general in islam oamenii is pedepsiti groaznic.  Femeile fara burka respectiva is pedepsite aspru. In iran nu e islam ca islamul e religie din cate stiu eu.  Iranieii is rude cu arabii insa nu is religiosi

Cel putin asa stiu eu
Cf. Wikipedia:
"Religie
Religia majoritară în Iran este islamul. Aproximativ 98% dintre iranieni aparțin acestei religii. Majoritatea musulmanilor iranieni sunt șiiți, islamul șiit fiind religie de stat."
Cel putin asa stie Wikipedia.Dar e greu de accesat.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Petrache_Lupu, on 21 septembrie 2020 - 07:23, said:

M-ar interesa dacă și cum era pedepsit cineva în Iran în secolele 10-11 pentru răpirea unei persoane
Iranul nu exista atunci.

#10
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Petrache_Lupu, on 21 septembrie 2020 - 07:23, said:

M-ar interesa dacă și cum era pedepsit cineva în Iran în secolele 10-11 pentru răpirea unei persoane

Daca nu era prins nu se pedepsea, ramanea cu printesa pe cap. Daca era prins, ca peste tot era scurtat de cap dupa vreo vreo cateva zile/saptamani/luni de torturi. Poate ca in unele cazuri daca ar fi stiut ce hram poarta printesa aia alegea taierea capului...

#11
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 DaculScoril0, on 21 septembrie 2020 - 08:40, said:

Iranul nu exista atunci.
Da Persia exista?

 arsmundis, on 21 septembrie 2020 - 08:45, said:

Daca nu era prins nu se pedepsea, ramanea cu printesa pe cap. Daca era prins, ca peste tot era scurtat de cap dupa vreo vreo cateva zile/saptamani/luni de torturi. Poate ca in unele cazuri daca ar fi stiut ce hram poarta printesa aia alegea taierea capului...
Dar dacă „prințesa” era, să zicem, o călătoare venită din China?
Vreau să știu dacă existau legi cu privire la lucrurile astea... legi nescrise...

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
pui o intrebare punctuala, pentru o zona destul de mare si de framantata, sper ca nu iti inchipui ca granitele de acum erau si atunci.
sau ca era o organizare statala foarte consolidata. erau triburi in razboi permanent. unii castigau . altii pierdeau, altii piereau de tot

In anul 651, Imperiul şahin şahilor sasanizi a încetat să mai existe, iar trupele arabe au putut pătrunde, la început nestingherite, în centrul şi estul Iranului. Curând însă, opoziţia faţă decuceritori s-a făcut simţită .
Au început numeroase lupte de gherilă , apărătoarea naţiunii iraniene fiind nobilimea mică de ţară, dehqan -ii amintiţi mai sus.În vechea Persie (azi provincia Fars), luptele de gherilă au continuat câtevasute de ani, nu însă şi în estul Iranului şi vestul Afganistanului de azi, anume în provincia iraniană medievală Khorasan. Aici arabii s-au aşezat în tabere militare,fiind singurii care au putut opune o rezistenţă fermă triburilor de turci nomazi dinAsia centrală . Cu timpul, s-a creat chiar o simbioză : arabii s-au deznaţionalizatcurând, contopindu-se cu populaţia iraniană din Khorasan, în timp ce aceasta a aderat destul de timpuriu la Islam, chiar mai repede decât populaţia din provinciile iraniene centrale.

Sa nu uitam ca, in jurul secolului 10, Dinastii de origine iraniană , precum Tahirizii, apoi Saffarizii şi Samanizii (înTransoxania, Khorasan şi Afganistan) şi Buyizii (în Iranul Occidental şi Irak) aură sturnat de facto stă pânirea arabă , creând state autonome, apoi independente, pe baza tradiţiei imperiale sasanide.


In secolul 10, cred ca se terminase islamizarea zonei,  avand in vedere ca limba persană modernă (sau Farsi), scrisă cu caractere arabe, apare in secolul 9.

Edited by strongsss, 21 September 2020 - 10:09.


#13
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Petrache_Lupu, on 21 septembrie 2020 - 08:48, said:

Dar dacă „prințesa” era, să zicem, o călătoare venită din China?
Vreau să știu dacă existau legi cu privire la lucrurile astea... legi nescrise...
Daca era o calatoare de rang mic nu era mare problema, daca era vreo persoana mai suspusa  treaba se schimba. Citisem pe undeva ca romanii aveau legi destul de aspre privitoare la lipsirea de libertate aka rapire. Pe la persi nu stiu dar nici ei nu erau inapoiati asa ca rapitorilor nu le era moale. Daca pentru furt iti taia mana pentru rapire iti taia intai ștremeleagul învârtoșat dacă era vorba de o femeie de rang mare si apoi capul. Dar existau sisteme de obligare la plata in sensul ca un fiu de demnitar de exemplu putea achita o amenda catre familia vatamata care sa compenseze rapirea. Unde le-am citit pe astea habar nu am.

#14
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 arsmundis, on 21 septembrie 2020 - 10:35, said:

Unde le-am citit pe astea habar nu am.
Ce bine mi-ar prinde un titlu pe subiect...

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 Petrache_Lupu, on 21 septembrie 2020 - 10:38, said:

Ce bine mi-ar prinde un titlu pe subiect...
https://www.dar-alif...wa.aspx?ID=5973

#16
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 Kokoshmare, on 21 septembrie 2020 - 10:45, said:

Am citit, dar nu am găsit răspunsul la întrebarea mea. E vorba de pedepsirea unora pentru faptele comise de alții, chestie strict interzisă de Allah

#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Cineva a descoperit masina timpului?

#18
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 miki07, on 21 septembrie 2020 - 11:27, said:

Cineva a descoperit masina timpului?
Bine-ar fi s-o fi construit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate