Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Achiziție DSLR/Mirrorless

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
the_jackal

the_jackal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare,
De ceva vreme filmez cu camere video/DSLR împrumutate și m-am decis sa investesc și eu în sculele mele. Ideea este ca am auzit ca Mirrorless nu poți folosi pt filmări mai lungi deoarece se incing. Nu știu cât de adevărat este. Așadar, după niște cercetări am făcut un top din care trebuie sa aleg una:
- Panasonic gh5
- Panasonic gh5s
- Canon 6D Mark 2
- Sony A7 III

Difera un pic preturile dar ma interesează mai mult calitatea și sa nu ma lase în mijlocul evenimentului din motive de... funcționare.
Camera se va folosi cu obiectiv wide, pe gimball.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
De ce nu iei camera de filmat?

#3
the_jackal

the_jackal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.03.2007
Am folosit și folosesc și camera de filmat (de la Sony) dar mi se pare mult mai practica, mai ușor de manevrat, mai stabila la mișcare dslr/Mirrorless cu gimbal decât camera video în mana sau pe monopied.
Știu, sunt avantaje și dezavantaje, dar mie mi se pare ca ma descurc mult mai bine la filmare cu DSLR fata de camera clasica.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Referitor la Sony părerea mea este că Sony A7III este mai potrivit pentru fotografii, iar pentru filmat e mai bun Sony A7S II, sau, in fine, A7Ș III dacă ai bani multi, pentru că au mai multe opțiuni pentru filmat.



#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.blackmag...ketcinemacamera

#6
the_jackal

the_jackal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.03.2007
Spider8, dar de partea de incalzire stii ceva?

Dani.user, stiu blackmagic, e smechera camera, dar cam depaseste bugetul...

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Varianta MFT e mai ieftina decat Sony A7 III

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 the_jackal, on 20 septembrie 2020 - 12:12, said:

Spider8, dar de partea de incalzire stii ceva?.......

Sony A7III are un prieten care este foarte pasionat cu fotografiatul și am mai vorbit cu el uneori. El o folosește doar pentru fotografii dar mi-a spus că a auzit despre faptul că unii s-ar fi plans că se încălzește la filmat.
Este posibil, pentru că A7III are senzor de 24 mpx iar A7S II sau III are senzor de 12,1 mpx și îți dai seama că senzorul de 24 mpx va capta mai multa informație, care trebuie procesata și stocata.
De altfel,A7S III costa circa 20.000 lei și este prezentată cu accent pe capacitatea de filmare, deci daca au pus un senzor de doar 12,1 mpx înseamnă că un senzor mai mare ridica probleme

#9
the_jackal

the_jackal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.03.2007
Multam de raspuns spider8, mai mult ca sigur sony iese din lista. Plus ca are obiectivele cele mai scumpe. Raman restul...gh5(s) si canon...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate