Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema Service Arctic combina frigorifica No-Frost

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna ziua,
Am o combina frigorifica Arctic No-Frost AK60406NFMT++ (in garantie).
Congelatorul merge ok, dar frigiderul nu raceste foarte bine. Adica nu simti ca bei o apa rece + ca mi se strica mancarea (faci duminica seara mancare si marti nu mai e buna).
Am chemat service-ul arctic sa il repare si a zis ca functioneaza ok, ca acum UE nu ii mai lasa sa faca combine frigorifice ci racitoare (ce nu racesc asa de mult). L-a dat putin mai tare, pe treapta 4.5 de la treapta 3 (maxim fiind 5) si am zis ok, dar se comporta la fel, nu raceste.

Am cumparat un termometru de frigider si in el am 15-18grade. Am pus termometrul si in alt frigider(simplu, fara no-frost) destul de vechi si am 7-8grade.

Cei care aveti acasa Arctic No-Frost chiar nu raceste frigiderul sau doar a mintit cel de la service?
Am chemat inca o data service-ul, sa vedem ce mai zic acum, ca e dat aproape la maxim si nu raceste mare lucru.

#2
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Nu am modelul tau,dar asa mi-a explicat si mie meseriasul. Exact ca la tine.

#3
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostMegadrujbist, on 18 septembrie 2020 - 12:43, said:

Nu am modelul tau,dar asa mi-a explicat si mie meseriasul. Exact ca la tine.

si mai departe ce ai facut sau te multumesti cu explicatia asta?
de cand ai problema asta?

Edited by VarfDeAtom, 18 September 2020 - 12:45.


#4
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Le-a scos pe geam ca tot a venit vremea rece.

Da frigiderul ala la maxim si aia e, altceva nu ai ce sa faci. Functioneaza in parametri.

#5
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
15-18grade cam mult, trebuie sa ai intre 3-8 grade

#6
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostSwerige, on 18 septembrie 2020 - 12:57, said:

15-18grade cam mult, trebuie sa ai intre 3-8 grade

Stiu, ce combina frigorifica ai acasa?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ăia sînt Dorei.
Ia vezi ce zice termometrul, unde este optim pentru frigider?
Își bat joc de tine, și știu și ei asta.

Attached Files


Edited by crisstonne, 18 September 2020 - 13:11.


#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVarfDeAtom, on 18 septembrie 2020 - 12:39, said:

Am chemat service-ul arctic sa il repare si a zis ca functioneaza ok, ca acum UE nu ii mai lasa sa faca combine frigorifice ci racitoare (ce nu racesc asa de mult). L-a dat putin mai tare, pe treapta 4.5 de la treapta 3 (maxim fiind 5) si am zis ok, dar se comporta la fel, nu raceste.

Am cumparat un termometru de frigider si in el am 15-18grade.
Ala care ti-a zis timpenia asta merita un top de bataie.

Despre tine ... ca ai acceptat explicatia ... ma abtin ... da' te intreb - manualul l-ai citit ?

Attached Files


Edited by adrian_r5, 18 September 2020 - 13:23.


#9
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postadrian_r5, on 18 septembrie 2020 - 13:17, said:

Ala care ti-a zis timpenia asta merita un top de bataie.

Despre tine ... ca ai acceptat explicatia ... ma abtin ... da' te intreb - manualul l-ai citit ?
Pai explicatia asta au acceptat-o si alti useri: @Megadrujbist.
Atunci nu citisem manualul, dar m-a asigurat el ca in manual nu scrie nimic de temperatura.
Am citit manualul acum cateva zile si se pare ca scrie si de temperatura.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVarfDeAtom, on 18 septembrie 2020 - 13:30, said:

si alti useri
Daca "alti useri" dau cu capu' in balta dai si tu ?

View PostVarfDeAtom, on 18 septembrie 2020 - 13:30, said:

Pai
Pai ...  iti meriti soarta Posted Image

#11
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postadrian_r5, on 18 septembrie 2020 - 13:34, said:

Daca "alti useri" dau cu capu' in balta dai si tu ?


Pai ...  iti meriti soarta Posted Image

pai sapt viitoare trebuie sa vina service-ul din nou, nu e problema.

#12
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

View PostVarfDeAtom, on 18 septembrie 2020 - 13:36, said:

pai sapt viitoare trebuie sa vina service-ul din nou, nu e problema.

Problema e timpul tau (presupun ca trebuie sa fie cineva acasa cand vin) si toata perioada asta in care nu ai putut folosi corect combina frigorifica.

Eu as inregistra si o plangere in Call center pentru vizita initiala. Nu tine de tine sa cumperi un termometru de fridiger si sa demonstrezi ca nu merge corect doar pentru ca service-ul nu a putut/vrut sa verifice problema.

#13
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostClaudiuB10, on 18 septembrie 2020 - 13:50, said:


Problema e timpul tau (presupun ca trebuie sa fie cineva acasa cand vin) si toata perioada asta in care nu ai putut folosi corect combina frigorifica.

Eu as inregistra si o plangere in Call center pentru vizita initiala. Nu tine de tine sa cumperi un termometru de fridiger si sa demonstrezi ca nu merge corect doar pentru ca service-ul nu a putut/vrut sa verifice problema.

Stiu ca am pierdut timp, dar asta e, eu ma astept si acum sa nu vrea sa il ia in service, sau daca il ia sa nu il repare.
Dar o sa fiu pregatit.

Eu voiam sa stiu daca alti useri au probleme cu Arctic No-frost.

#14
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Temperatura optima in frigider este cuprinsa intre 2-4 grade C.Verifica usa frigiderului daca se inchide ermetic, o verifici cu o foaie de hartie A4,

#15
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Poststoshiba, on 18 septembrie 2020 - 14:22, said:

Temperatura optima in frigider este cuprinsa intre 2-4 grade C.Verifica usa frigiderului daca se inchide ermetic, o verifici cu o foaie de hartie A4,

asa, si mai departe?

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Hai ca iti spun eu unde e problema si dai o bere: decongealeaza congelatorul de tot pana se topeste toata gheata si ai sa vezi ca functioneaza si frigiderul. Eventual lasa-l peste noapte la dezghetat.
Explicatia: astea no frost au un singur compresor si un singur circuit doar pentru congelator.
In compartimentul congelatorului exista un ventilator si o tubulatura care duce aerul rece din congelator pana in capatul de sus al compartimentului din frigider. Ventilatorul functioneaza atata timp cat e nevoie ca temperatura din compartimentul frigiderului sa ajunga la temperatura setata.
Problema este ca se depunde gheata prea multa in congerlator si blocheaza palele ventilatorului si atunci nu mai baga aer rece in frigider.
Din cauza asta iti merge congelatorul dar nu iti merge frigiderul..

Succes. Sa ne zici daca a functionat.

PS Cheama-i apoi pe aia de la service si spune-le ca sunt angajati degeaba...

Iar tu pe viitor decongealeaza congelatorul mai des.

Si ca sa verifici asta, in compartimentul frigiderului, pune mana in partea de sus unde sunt acele distribuitoare de aer si vezi daca baga aer pe acolo....am marcat cu rosu

Attached Files


Edited by tehnics, 18 September 2020 - 14:57.


#17
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Posttehnics, on 18 septembrie 2020 - 14:47, said:

Hai ca iti spun eu unde e problema si dai o bere: decongealeaza congelatorul de tot pana se topeste toata gheata si ai sa vezi ca functioneaza si frigiderul. Eventual lasa-l peste noapte la dezghetat.
Explicatia: astea no frost au un singur compresor si un singur circuit doar pentru congelator.
In compartimentul congelatorului exista un ventilator si o tubulatura care duce aerul rece din congelator pana in capatul de sus al compartimentului din frigider. Ventilatorul functioneaza atata timp cat e nevoie ca temperatura din compartimentul frigiderului sa ajunga la temperatura setata.
Problema este ca se depunde gheata prea multa in congerlator si blocheaza palele ventilatorului si atunci nu mai baga aer rece in frigider.
Din cauza asta iti merge congelatorul dar nu iti merge frigiderul..

Succes. Sa ne zici daca a functionat.

PS Cheama-i apoi pe aia de la service si spune-le ca sunt angajati degeaba...

Iar tu pe viitor decongealeaza congelatorul mai des.

Si ca sa verifici asta, in compartimentul frigiderului, pune mana in partea de sus unde sunt acele distribuitoare de aer si vezi daca baga aer pe acolo....am marcat cu rosu
Am pus mana pe distribuitoare (cand se auzea zgomot de la frigider, adica mergea) si nu simt sa vina aer rece.
Pai no-frost inseamna fara inghetare. In congelator nu vad sa am gheata, poate undeva in spate, in interior.
Dar daca s-ar pune gheata pe ventilator cum ar mai merge congelatorul?
Si daca are asa multa gheata cand se topeste unde se duce? in spate nu vad sa am recipient pt apa.


Am uitat sa spun ca mai am o problema: la cateva zile mi se strange apa sub setarul din frigider.

Edited by VarfDeAtom, 18 September 2020 - 15:55.


#18
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Am prieteni care au frigidere No-frost (nu Arctic, alte marci) si nu am auzit sa aiba probleme cu ele, ca trebuie decongelate periodic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate