Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Protectie EMP pentru date/componente

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
A implementat cineva asa ceva?
Ne-au trecut pe langa ureche niste impulsuri de genul in anii din urma, dar ulciorul nu merge de multe ori la apa.

Ma gandesc daca pot sa fac ceva pentru tot desktopul (full tower), o cusca ceva, sau sa iau niste pungi si sa bag in ele doar ssd-uri/hdd-uri cu backup.
E vreun serviciu, aplicatie ceva care sa avertizeze la EMP, macar sa pot scoate din priza totul, sa am ceva sanse sa nu se futa chiar tot?

Edited by Notsure, 13 September 2020 - 10:17.


#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ai caracasa din plastic? Sau de ce? Si punga aia antistatica zici ca e mai buna decat o carcasa metalica?

Sa bagi neaparat si prizele intr-o punga. Ca altfel nu o sa mai ai de la ce sa alimentezi calculatorul.

Daca vine pulsul ala a.i. sa iti moara tie hdd si ssd, chiar nu mai conteaza prostii de genul asta. Va trebui sa te feresti de avioane sa nu iti cada vreunul in cap si chestii din astea.

Altfel, pt power surge se folosesc altfel de aplicatii - fizice, nu soft de averizare.

Imi pare rau dar topicul e talamb tare. Prea multa informatie si prea putina (putere de) procesare pe semne...

Edited by underb, 13 September 2020 - 10:41.


#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Carcasa e metalica, dar nu e chiar sub forma de cusca, are si laturi complet de plastic. Ideea ar fi daca exista modele mai bune pentru asa ceva, din materiale si cu forme mai sigure intr-un scenariu de genul.

Nu cred ca pica avioanele din cer la un impuls ce poate strica componentele mele la sol. Din ce stiu au circuite mult mai sanatoase si protectie speciala.

Totusi, nu ma intereseaza nici daca pica avioanele, nici daca dureaza 5 ani pana se reface reteaua electrica, ma intereseaza strict ce am zis si de asta si intreb, ca nu stiu ce proprietati au acele chestii ce se vand pe net.

Edited by Notsure, 13 September 2020 - 11:16.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vezi aici

PS: ce ai tu pe HDD crek ar fi ultima grija. crezi ca supravietuiesti 5 ani de haos? Posted Image buna asta
ne-am kkt pe noi de un amarat de virus si ai vazut cum au disparut produsele din magazine.

Edited by shmu, 13 September 2020 - 12:18.


#5
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Daca stai 5 ani fara curent o sa ai alte probleme mai grave cum ar fi crapatul de foame, da na poate e buna si cusca aia pentru pastrat mancarea proaspata in ea :>

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba, voi sunteti sanatosi la cap? Era figura de stil, dar cred ca trebuia sa scriu 50 ani fara curent, poate asa se prindea lumea. Ideea era ca nu ma intereseaza discutiile de genul, ci doar ce am intrebat.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da. tocmai sa suntem sanatosi la cap si vedem "the big picture". nu avem ochelari de cal sa ne uitam doar la un rahat nesemnificativ.

ti-am dat un link. sper ca stii engleza.

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba da, am citit despre pungi si tomberoane si faptul ca nu trebuie sa existe goluri, dar asta la tomberoane subtiri si pungi. Eu aveam senzatia ca nu trebuie sa fie neaparat material fara nicio gaura, stiam ca functioneaza si custile din grilaj. Poate grilajul e din material mai solid si de asta merge, foliile si tomberoanele fiind prea subtiri ca sa iti permiti sa aiba si gauri. Nu stiu, nu ma pricep.

Voiam sa stiu daca e cineva care are cunostinta despre unele din solutiile care-s la vanzare.

PS: Ai vecini cam bulangii, dar na, nu e treaba mea asta.

Edited by Notsure, 13 September 2020 - 20:50.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul pulsului electromagnetic - EMP - sunt afectate doar echipamentele care functioneaza in acel moment.
Daca ai echpamente oprite alea nu vor fi afectate.

Dar poti sa fi linistit. Daca nu pica o bomba nucleara langa tine nu vor fi afectate. Deocamdata doar bombele nucleare pot genera EMP-uri pe pamant. Restul de astfel de generatoare exista doar in filme.

Si nu stiu ce zici ca ne-a trecut pe langa ureche, ca nu stiu sa mai fifost explozii nucleare in ultimul timp.
Daca te referi la pulsurile generate de soare, ele nu patrund in atmosfera - pot fi afectati doar satelitii, nu datele tale personale.

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
https://en.wikipedia...omagnetic_storm

Sunt afectate echipamentele care functioneaza in proportie mult mai mare decat cele care nu functioneaza, dar in functie de gravitatea incidentului, poate praji tot ce prinde, in priza sau nu. Mai ales componentele miniaturizate din ziua de azi.


On September 1–2, 1859, one of the largest geomagnetic storms (as recorded by ground-based magnetometers) occurred. Telegraph systems all over Europe and North America failed, in some cases giving telegraph operators electric shocks.[21] Telegraph pylons threw sparks.[22] Some telegraph operators could continue to send and receive messages despite having disconnected their power supplies.[23]

The March 1989 geomagnetic storm knocked out power across large sections of Quebec. On July 23, 2012 a "Carrington-class" solar superstorm (solar flare, coronal mass ejection, solar EMP) was observed; its trajectory narrowly missed Earth.[4][31]

Edited by Notsure, 13 September 2020 - 21:38.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posteiffel, on 13 septembrie 2020 - 20:54, said:

Dar poti sa fi linistit. Daca nu pica o bomba nucleara langa tine nu vor fi afectate. Deocamdata doar bombele nucleare pot genera EMP-uri pe pamant. Restul de astfel de generatoare exista doar in filme.
pe langa ce a dat link, parca mai sunt si alte chestii "extra-terestre" care pot face chestii nasoale de genu, nu doar soarele Posted Image

Edited by shmu, 13 September 2020 - 23:04.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNotsure, on 13 septembrie 2020 - 10:16, said:

Ma gandesc daca pot sa fac ceva pentru tot desktopul (full tower), o cusca ceva, sau sa iau niste pungi si sa bag in ele doar ssd-uri/hdd-uri cu backup.
Cumperi stocare intr-un cloud care face frecvent backupuri in bunkerele anti orice ..
Bineinteles ca o sa fii mort deja dupa un eveniment din asta major ... dar datele tale vor supravietui.

#13
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Pai daca crapa cine plateste abonamentul la cloud ? ;>

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postro_explorer, on 14 septembrie 2020 - 13:37, said:

Cumperi stocare intr-un cloud care face frecvent backupuri in bunkerele anti orice ..
Bineinteles ca o sa fii mort deja dupa un eveniment din asta major ... dar datele tale vor supravietui.

Buncarele alea anti-orice e posibil sa fie hdd-uri Maxtor prin podul cuiva, nu, merci.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Buncarele alea sunt benzi magnetice stocate in microclimat controlat in inima muntilor ...

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostNotsure, on 14 septembrie 2020 - 15:57, said:

Buncarele alea anti-orice e posibil sa fie hdd-uri Maxtor prin podul cuiva, nu, merci.
mda... clar... tu vrei sa pui pc-ul intr-un rahat de plastic si crezi ca aia de investesc o caruta de $$ vor pune prostii pt backup... sure... keep dreaming.

#17
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postro_explorer, on 14 septembrie 2020 - 15:58, said:

Buncarele alea sunt benzi magnetice stocate in microclimat controlat in inima muntilor ...

Alegedly...


Shmu, unde am zis ca vreau sa pun intr-un rahat de plastic? Acum am datele fizic in 2 locatii, pe ssd-uri si hdd-uri, inclusiv cold storage. Iar daca vreau sa le asigur protectie EMP, incerc sa caut ceva care sa stiu ca e de calitate buna, de asta si intreb, poate are cineva experienta.

O varianta ar fi sa caut tabla galvanizata si sa fac eu 2 custi, una in alta. Daca trece de alea, chiar ca nu mai ramane niciun transformator intreg pe jumate de glob.

Edited by Notsure, 14 September 2020 - 16:06.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ia-ti un seif ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate