Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Subponderabilitatea si problemele asociate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Buna seara. Am 1.87 si 64 kg. Duc o viata destul de activa, mananc cat se poate de sanatos, dar nu prea ma ingras. Am urcat si pe munte recent si am observat ca obosesc foarte greu. Iau zilnic vitamina C si vitamina D. Am incercat diverse regimuri alimentare, dar imediat ce pun pe mine, dau si jos destul de repede. Maxim am ajuns la vreo 73 de kg. Ce as putea face sa ma ingras mai mult ? Sa mananc cat mai gras, etc ? Faptul ca am doar 64 kg la aceasta inaltime implica riscuri mari de sanatate ?

#2
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Păi ce te doare? Am 1,83 și 60 kg. Oscilez între 58 și 62, de la sezon la sezon, vara muncesc mai mult la câmp și slăbesc, iarna mai pun 2 kg. Nu iau vitamine, urc ceahlăul săptămânal, învârt la betoane cot la cot cu meseriașii, car sacul de ciment fără probleme. Mai am oleacă și mă pensionez, dacă am trăit atâta fără probleme presupun că și în continuare îmi va fi bine.
Eu zic să stai liniștit.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In afara de niste eventuale probleme cu coloana daca nu ai un tonus muscular bun cum se intampla uneori la cei slabi, nu ai ce probleme sa ai. Daca tonusul e bun (nu vb de masa care e evident ca nu prea e), nu e problema.
Mananca mai multe fructe daca vrei sa cresti aportul caloric.

Pt cresterea masei musculare, in cazul in care esti activ trebuie sa cresti aportul de proteine. Animale si/sau vegetale.

Pe scurt - carbo si grasimi pt combustibil/cresterea rezervelor si proteine pt cresterea masei musculare daca si faci miscare.

Edited by underb, 04 September 2020 - 21:44.


#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Citisem undeva ca cei subponderali sunt mai predispusi la infectii. Ca ar scadea sistemul imunitar . Si de asta intrebam. Nu e mai bine sa fim putin mai grasi sa avem rezerve in caz de ceva ?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De cand grasimea te apara de infectii?

#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 OClaudiu, on 04 septembrie 2020 - 22:13, said:

Ca ar scadea sistemul imunitar .

Ce aiureala! Daca e asa, trebuia sa fiu moarta pana acum, pe langa faptul ca am 45 de kile, mai sufar si de doua boli autoimune. Cu toate astea, sunt in conditie perfecta si sanatoasa tun.

Bucura-te ca esti slab, nu mai citi toate prostiile si traieste-ti viata fara panica si stres. Ti-am mai citit fricile in Poiana, ba chiar ti-am spus atunci ca si stresul iti face sistemul imunitar praf.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mai conteaza si varsta. Tinerii e normal sa fie mai slabi.

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Lasă fumatul. Și "calaritul".
:)
Mănâncă la ore fixe!

#9
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 OClaudiu, on 04 septembrie 2020 - 22:13, said:

Va multumesc de raspunsuri. Citisem undeva ca cei subponderali sunt mai predispusi la infectii. Ca ar scadea sistemul imunitar . Si de asta intrebam. Nu e mai bine sa fim putin mai grasi sa avem rezerve in caz de ceva ?

Problema e... când ai o problemă de sănătate și slăbești inerent. De exemplu am avut la ultima pneumonie niște complicații și am stat 3 săptămâni internat. Vreo săptămână nu am știut ce e cu mine, mâncat puțin, am slăbit vreo 10 kg, eram cadavru ambulant.
La fel am pățit și după o pancreatită acută, am slăbit mult. Ar fi fain să am vreo 10 kg în plus de rezervă ca să spun așa dar dacă nu se pun... ce să-i fac.

#10
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 OClaudiu, on 04 septembrie 2020 - 21:28, said:

Buna seara. Am 1.87 si 64 kg.


Ma rog esti destul de .. schilod!
Da asta esti si nu ai ce face .. soi rau cu ranza dracului
Sigur ca fiind numa piele si os nu prea plutesti .. insa de ce sa nu profiti de siluata ta de .. ogar ?

Sau de faptaul ca  ai  mai putine sanse la HTA si alte placeri care transforma inima in cord ?!!

Iti zic in mdul cel mai cordial * sa fi asa de oagaretc nu e chiar o situatie de plans... e ceva mia rau sa fii soi bun, de carne si sa pui usor si sa te trezestui ca iti trebuie garderoba noua oe mptiv de burdihan..

Insa sa nu iti iei lumea in cap si sa crezi ca daca esti numa piele si os poti sa te deculcesti nelimitata la jumari, slana, costita, mancaruri grase  ca cica nu te igrasi, Ca te poti trezi cu colesterol prea riddicat desi esti cam slabanog si iti zic ca nu ai nevoie de un infarct!

A da. Si nu abuza de dulciuri in eces pe motov ca nu se depune .. ca si slabanogii pot face .. diabet.

Si ca a iti arat ca sunt baiat de gasca hai sa te binedispun :

Vino, mamă, să mă vezi la spitalul de obezi


https://jur nalul.ro/stire-special/ vino-mama-sa-ma-vezi-la-spitalul-de-obezi-536955.html


Eu n-am luat obezitatea în serios decât atunci când s-a rupt bicicleta sub mine. Noroc că m-am oprit într-un stâlp. Pe urmă s-a rupt scaunul. Tot norocul a făcut să nu dau cu capul de podeaua de gresie. Mi-a fost clar că obezitatea poate să ucidă în multe feluri.


Cum ar fi tânăra aceea din Craiova, de 240 de kile. Au scos-o cu pompierii din locuinţă ca s-o ducă la maternitate să nască. Zicea doamna Aurica: "Eu nu pot să pricep cum, Doamne, iartă-mă, a rămas fata aia gravidă. A fost ori Terente, ori Sfântul Duh!" Şi şi-a făcut o cruce mare pe piept, de pe un deal pe altul, să fie iertată



Crede-ma mai bine ogar !!


*2 infarcturi!

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 OClaudiu, on 04 septembrie 2020 - 21:28, said:

Ce as putea face sa ma ingras mai mult ? Sa mananc cat mai gras, etc ? Faptul ca am doar 64 kg la aceasta inaltime implica riscuri mari de sanatate ?
Ce avantaj ar putea aduce faptul de a căra sacul de grăsime după tine? Poate doar dacă vine războiul și foametea. Să pui mușchi, ăla e un scop de urmărit.
Altfel, fii fericit așa cum ești!

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ești tip somatic ectomorf, și nu ai ce face.
A, ba da, poți să faci sport, atletică grea, și să crești aportul de proteine.
În felul ăsta, pui masă musculară pe oase  😁

Edited by crisstonne, 05 September 2020 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate