Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Huawei ar putea iesi de pe piata de smartphone

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
730 replies to this topic

#703
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostParanoir, on 31 decembrie 2021 - 17:26, said:

@utopium: foarte bine ca te multumeste telefonul. Eu am zis doar ca sistemul "nu am nevoie de aia, de ailalta, de cealalta, etc" nu presupune ca nu are nimeni nevoie si ca lucrurile merg bine pentru huawei.
Pai eu ti-am spus la ce folosesc eu telefonul mai sus, cred ca e o lista destul de consistenta fata de userii de rand :) Adica interactioneaza telefonul cu multe device-uri, drone, aspiratoare, filtre de aer, televizoare, bluray-uri, mediaboxuri, boxe, casti (pt setari, nu ascultat de muzica), pian digital, masina, smartwatch, etc. E naiv sa crezi ca esti limitat pe Huawei cand ai milioane de aplicatii care merg fara probleme si zeci de mii de produse la care te poti conecta. Sigur, exista niste inconveniente generate de lipsa implicita a Google services, dar si concurenta pierde la capitole gen hardware/pret in lupta cu Huawei, deci pana la urma e o alegere intre care compromis e mai acceptabil pt tine.

Pt mine e P40 Pro momentan, nu stiu daca voi ramane pe Huawei, sunt deschis insa catre orice varianta, chinezeasca sau nu. La hardware eu zic ca sunt in fata chinezii momentan, iar la foto Huawei are niste avantaje greu de contestat.

#704
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Si inca ceva, mie imi pare rau pentru huawei, era bine cand era concurenta mare intre ei si samsung. Nu sunt hater huawei, dar sunt utilizator android si al serviciilor google.


#705
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Navigatiile mașinii sint gunoaie vechi făcute de firme care habar nu au sa facă un software și care care costa cit ifonuri pe viața mașinii, cine mai ia așa ceva? Se compara cu google/Waze?
Navigația vocala e foarte enervanta mai ales cind nu e necesară, ca stii drumul și ții Waze numai pentru trafic și poliție. Bineînțeles ca se poate direct de pe telefon, de fapt se poate si fără telefon, poți să-ți pui un invertor și magnetofon Tesla pe locul pasagerului sa asculti muzica.

#706
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Las' că nici cu voi nu mi-e rușine, cînd ieșiți din casă vă burdușiți buzunarele cu baterii externe...:)

#707
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostParanoir, on 31 decembrie 2021 - 17:58, said:

Si inca ceva, mie imi pare rau pentru huawei, era bine cand era concurenta mare intre ei si samsung.
Mi se pare aiurea sa-mi para rau pentru o firma care are cifra de afaceri cat jumate PIB-ul Romaniei. Se vor descurca ei, cu toate smecheriile americanilor.

Personal admir cel mai mult inovatiile Huawei si Oppo la telefoane. Oppo au multe idei faine, dar inca nu m-au convins cu vreun model final. Am inceput sa fiu atent la Oppo dupa ce am vazut cat de mult au lasat concurenta in spate la un produs din cu totul alta categorie, un Bluray 4K/audio player care efectiv umilea concurenta (Sony, Panasonic, LG, Samsung). Culmea, au iesit de pe piata respectiva (nu e o piata cu vanzari mari). Dupa ce au anuntat ca ies de pe piata, a inceput sa se vanda acel player la pret dublu pe Amazon, asa era de mare cererea (si nu era deloc ieftin nici inainte, vreo 1.600 de euro).

Asa ca am tot respectul pentru chinezi, m-au convins ca pot face produse proprii excelente, nu doar copii ieftine.

Edited by utopium, 31 December 2021 - 19:24.


#708
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
S-a scris ca android auto e un moft. Da, sigur este un moft, cum sunt marea majoritate a lucrurilor pe care ni le dorim. Pana la urma si smartphone-ul in sine tot un moft, daca o luam asa.
Inteleg ca Huawei are cifra de afaceri inca foarte mare, doar ca incet-incet scade interesul oamenilor pentru produsele lor.
Asta este si motivul pentru care xiaomi a devenit o marca atat de populara, ca nu mai exista acelasi interes pentru huawei, iar ei erau fix urmatorii.

#709
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Pai e normal daca iti pun americanii bete-n roate sa iti scada numarul de clienti. Aia nu inseamna insa ca nu iti poti face treaba foarte bine cu un P40 Pro fara GMS.

PS: Din cate inteleg Android Auto wireless merge momentan pe putine modele, eu sunt interesat sa il am peste 2 ani cand probabil schimb masina cu una electrica, dar pana atunci se mai schimba multe. Naiba stie, poate si masina va fi chinezeasca pana atunci :)

#710
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Android Auto Wireless merge excepțional pe P40 Pro cu GMS. Asta dacă și multimedia de pe mașină știe de Android Wireless (din născare sau ajutată).
https://forum.softpe...st__p__28323775

Am mai scris acest lucru, văd că și alții sunt în asentimentul meu (nu în România), materia cenușie de la Huawei e mutată de mult la Honor. Anul ăsta mă aștept ca Honor să scoată ceva egal cu produsele competitorilor, iar dacă le merge mișcarea fără repercursiuni forțate, anul viitor mă aștept să scoată produse superioare.
Dar vorba aia: e doar o simplă părere. Sau nu. Posted Image

Edited by badmania98, 02 January 2022 - 15:22.


#711
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
P50 Pro a fost lansat si in tarile arabe si Europa. Deci pana la urma nu a renuntat Huawei la lansarile P50 in restul lumii, doar l-au lansat mai tarziu.

#712
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Tocmai au anunțat americanii costurile pentru înlocuirea rețelelor 5 G de la ZTE și Huawei cu alea "safe": 5.6 miliarde de dolari. La o estimare inițială de 1,8 miliarde. Adică de 3 ori mai scump decât anticipau. Întrebare: deocamdată, până se vor aproba fondurile și se vor produce schimbările trebuie să înțeleg că America funcționează, bine-mersi, cu echipamentele de spionaj chineze? Posted Image

#713
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Păi, normal că da. E cum zicea Assange: trebuie să fie mereu un război/dușman public ca să avem cum transfera banii fraierilor plătitori de taxe în buzunarele acelor 0,01% din societate. Cum naiba să-și întrețină iahturile și casele? Puțină omenie vă rog!

#714
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbadmania98, on 02 ianuarie 2022 - 15:16, said:

Am mai scris acest lucru, văd că și alții sunt în asentimentul meu (nu în România), materia cenușie de la Huawei e mutată de mult la Honor.
Asta seamana oarecum cu P50, dar nu are Google Services nici el:
https://m.gsmarena.c...0_pro-11248.php

#715
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Corect. Cu specificația că dacă o să fie lansat în Europa o să fie cu GMS instalat. Vedem luna asta ce mai lansează.

#716
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Ok, deci au facut economie vreo 30 de euro pentru ca in China n-au nevoie de GMS oricum ... sa lanseze din partea mea, ce nu imi place e ca le fac ceva mai mari decat Huawei-urile ... eu chiar apreciez faptul ca Huawei-urile flagship sunt inca destul de compacte.

#717
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
Honor nu este restrictionat in niciun fel,deocamdata.Honor 60 pro va avea pret mare.exemplul cel mai clar se vede la nova 9 si honor 50.

Edited by cichity, 07 February 2022 - 10:14.


#718
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă vor lansa varianta Pro la noi.

#719
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Scădere de peste 80% pentru Huawei pe piața de smartphone-uri în 2021, iar Huawei a ajuns la o cotă de piață la nivel mondial de doar 3%. “În luna mai 2021 Donald Trump, președintele SUA la acel moment, a semnat un ordin executiv prin care Huawei intra sub restricții, compania fiind oprită de la accesarea tehnologiilor americane”. Cum i-a “liniștit” Trump pe cei de la Huawei doar cu o semnătură. PS Eu speram ca cei de la Huawei sa dezvolte propriile tehnologii hardware și software, prin care să producă smartphone-uri. Dar comuniștii chinezi nu sunt in stare de așa ceva!

#720
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Nici capitalistii americani sa dezvolte retele 5g.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate