Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

cum a fost trecerea de la sali de jocuri la pc personal?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ehe, telefon mobil in 2000.
Doar cine era băiat de bani gata.
Primul telefon l-am luat în armata, în 2002, sh, un Motorola https://www.google.c...=dHHlcZfYcot1UM
Apoi in 2004 după angajare am luat un sagem parca.

#20
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.11.2017
Păi telefon fix nu ave alumea să vorbească?

Boşii aveau mobile şi-n 99 si mai inainte prin 97-98 intradevar. Stiu că făceam mişto de ei, le spuneam că-s de jucărie şi îi enervam.Posted Image Adevarul e că nu le prea puteau folosi că erau foarte scump apelul.
Pagerele nu prea mai erau la modă, trecuse vremea. Se dadeau gratis pagere ecu sau eco si se cam saturase piata si satursase lumea, fiind si cam inutile.

Prin 2001 deja apăruseră pda-urile destul de scumpe. Un fel de mic pc complet cu sistem de operare si touchscreen, unele cu telefon incorporat altele fără. Puteau asigura prin wifi accesul la internet berechet. Ălea derivaseră din agendele electronice mai vechi, care erau un fel de mici pc-uri initial fara SO.

Edited by cipri2bau, 02 September 2020 - 13:47.


#21
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postmaccip, on 01 septembrie 2020 - 23:44, said:

Eu am fost la un moment dat administrator la o astfel de sala de jocuri si internet. Atunci am invatat sa joc starcraft broodwar cu gamerii ce veneau la sala. Si e singurul joc care-mi place cu adevarat si l-as juca oricand cu placere. Din pacate nu prea am cu cine, nu vad farmecul sa joc cu persoane necunoscute sa ma bata aia.
Dar altfel n-am fost pe la sala de jocuri. Ma mai duceam la Internet Cafe cand avam cate ceva de cautat, dar mi-am bagat imediat internet dupa ce am terminat facultatea, n-am fost la Icafe decat de vreo 3-4 ori.
Pe Big Game Hunters pierdeam noptile la Full Night-uri. ce vreumuri...cu fum de tigara, muzica ...si prieteni care tipau din alte colturi ale salilor de internet

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Hahah, tot BGH jucam si noi.
Si Blood Bath cand eram doar 4. Dura jocul max 5 minute. Numai rush.

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postspooky51, on 02 septembrie 2020 - 08:23, said:

Nu salile de joc reprezentau farmecul, ci faptul ca PC-ul si  Internetul erau fenomene aflate la inceput si nu toata lumea auzise de ele. Cei ce frecventau salile de jocuri erau o comunitate restransa, la fel au fost si primii care s-au conectat la net. Asa au fost si primii care au folosit IRC-ul si forumurile. Odata ce toate astea au devenit consumer goods au devenit la fel de palpitante ca si o masina de spalat sau un aspirator. Anii 2000 au marcat explozia PC-ului in Romania si au fost frumosi, insa si mai frumosi au fost anii 90, anii de pionierat cand se lucra in DOS, cand se faceau primele retele, cand invatai Basic, Pascal, C si dBase, cand descopereai Linux sau jucai jocuri care iti incalzeau imaginatia.

Nu prea am fost gamer, mi-au placut Starcraft si Red Alert, insa imi amintesc cu mare placere cand era vara, vacanta si cald, iar noi, 2-3 prieteni, mergeam la miezul noptii sa jucam o ora-doua de Starcraft sau luam bicicletele si mergeam la strand in toiul noptii.
cred ca e vorba de folositul in exces. pe vremuri nu ne permiteam decat 1-2 ore la calculator, asa ca asteptam cu nerabdare ziua urmatoare sa stam pe net sau sa jucam. astazi cand tot romanul are pc conectat la internet a devenit o banalitate si nimeni nu sta cu orele. pe telefon ce se sta , pe mess si what'sup, insa asta ca si cum ar vorbi , nu ca si cum stau pe net , ca e nelimitat si nimeni din ziua de astazi nu vede diferenta intre internet si voce. probabil li se pare celor de astazi foarte ciudat sa mergi la sala de net sa platesti o ora. sau sa fie minute pe cartela de telefon limitate
asa cum si romanilor de dupa 89 ce aveau varsta de 30 li se parea ciudat sa fie televizor cu program non stop , intre timp si asta devenind o banalitate

View Postammaus, on 02 septembrie 2020 - 11:02, said:

foarte naspa, pa pa campionate locale/zonale de cs, pa pa nfs 2/porsche in retea, pa pa star wars, pa pa red alert... tu cum crezi? a fost de cacao, salile de jocuri a fost cel mai bun mediu de a cunoaste oameni noi si de a agata gagici pana sa poti intra prin baruri...
lan party-urile erau tari , starcraft si red alert 2
insa si astazi is pe telefon chestiile astea numite massive online multiplayer battle in care te bati 5 vs 5. sau world of tanks pe telefon. si astazi se sta in grupuri la baruri pe wi fi. diferenta e ca pc-ul dadea o senzatie aparte cu ecranul mare. senzatie ca asta va reaparea doar cand or sa devina obisnuite telefoanele cu cip-uri holografice ce pot oferi ecrane mari si pe telefoane. o sa vezi din nou la baruri cate 20 de insi jucand starcraft sau red alert

Edited by karax, 02 September 2020 - 14:42.


#24
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Oricum, in anul asta, 2020, majoritatea au net doar pentru facebook, mess, whatsapp, vanzari sh, etc.
Sunt curios cati romani cauta o informatie pe internet, referitor la taxe, impozite, finante, in principiu la institutiile statului, sau banci, dealeri auto, etc.
Sau de exemplu cu pandemia asta, la regulile impuse, pentru cei care doresc sa tranziteze o alta tara, sa mearga in concediu afara, etc.

Edited by wb626ek, 02 September 2020 - 14:50.


#25
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postkarax, on 02 septembrie 2020 - 14:41, said:

cred ca e vorba de folositul in exces. pe vremuri nu ne permiteam decat 1-2 ore la calculator, asa ca asteptam cu nerabdare ziua urmatoare sa stam pe net sau sa jucam. astazi cand tot romanul are pc conectat la internet a devenit o banalitate si nimeni nu sta cu orele. pe telefon ce se sta , pe mess si what'sup, insa asta ca si cum ar vorbi , nu ca si cum stau pe net , ca e nelimitat si nimeni din ziua de astazi nu vede diferenta intre internet si voce. probabil li se pare celor de astazi foarte ciudat sa mergi la sala de net sa platesti o ora. sau sa fie minute pe cartela de telefon limitate
asa cum si romanilor de dupa 89 ce aveau varsta de 30 li se parea ciudat sa fie televizor cu program non stop , intre timp si asta devenind o banalitate


lan party-urile erau tari , starcraft si red alert 2
insa si astazi is pe telefon chestiile astea numite massive online multiplayer battle in care te bati 5 vs 5. sau world of tanks pe telefon. si astazi se sta in grupuri la baruri pe wi fi. diferenta e ca pc-ul dadea o senzatie aparte cu ecranul mare. senzatie ca asta va reaparea doar cand or sa devina obisnuite telefoanele cu cip-uri holografice ce pot oferi ecrane mari si pe telefoane. o sa vezi din nou la baruri cate 20 de insi jucand starcraft sau red alert

unii se duc la sala sa joace pentru socializare. e altfel cand ai langa tine un prieten care te ajuta intrun joc, shooter/fps sau unul de strategie. sau cand ai mai multi prieteni si faceti echipa impotriva altora...socializezi altfel decat acasa unde vorbesti cu vocile din casti.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postambr0zie, on 02 septembrie 2020 - 12:48, said:

Pana la 19 ani am crescut intr-un orasel mic si foarte inapoiat.
De sali de jocuri mai auzisem prin orasel, dar prima oara am intrat prin '97-'98.
Era o incapere mica, vreo 7-8 birouri inghesuite, initial niste console de jocuri si apoi au cumparat niste Pentiumuri, bunicele tare pentru anii aceia.
In rarele momente cand mergeam eu, ma jucam pe consola un joc cu CM de fotbal Italia 1990. Se vedea de sus, tare smecher imi parea.
La calculator, bineinteles FIFA 98, primul joc FIFA pe care l-am vazut, de cele anterioare nu auzisem. A fost o revelatie cand am jucat prima data.
Eu acasa inca aveam un HC 2000 si diferenta era de la tricicleta la Mercedes.

Prin 2001-2002 au deschis si o sala de net in alt loc, mIRC la greu.
Nu stiu cum era in orasele mari, dar gasti de adolescenti sa incinga un joc in retea in aceste sali nu prea erau. Foarte multi gura casca ce isi faceau veacul acolo, unii chiar trecuti de prima tinerete, golani, mizerie.
Mie chiar nu imi placea dar alta varianta de a sta pe net cate o ora la 2-3 zile nu exista, ca nici macar calculator nu aveam inca.

Prin 2002 mi-am cumparat in sfarsit un PC cu Windows (un Duron la 750 MHz) si am reusit sa joc acasa. Complet diferit in bine. Nu pot intelege nostalgia unui maraton in retea pentru ca nu am facut asa ceva Posted Image
asta era naspa si la noi. veneau tot felul de nesimtiti ce se luau de lume , de copii, dadeau in ei. noroc ca patronii de la sali nu prea ii tolerau si ii dadeau afara
pentiumurile cand au aparut erau blana. nu invatasem despre arhitecturi de pc si credeam ca orice calculator are 1 singur procesor ce asa ar ramane. intre timp am invatat cate ceva
cand am avut calculator acasa ce era misto ca nu imi bateam capul cu nesimtitii de la salile de jocuri. in schimb era plictiseala. asa ca am stat putin pe calculator, mergeam la plimbare destul

#27
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.11.2017

View Postwb626ek, on 02 septembrie 2020 - 14:45, said:

Oricum, in anul asta, 2020, majoritatea au net doar pentru facebook, mess, whatsapp, vanzari sh, etc.
Sunt curios cati romani cauta o informatie pe internet, referitor la taxe, impozite, finante, in principiu la institutiile statului, sau banci, dealeri auto, etc.
Sau de exemplu cu pandemia asta, la regulile impuse, pentru cei care doresc sa tranziteze o alta tara, sa mearga in concediu afara, etc.

sunt destui care cată pe net multe informatii.
Cărtile sunt obsolete, chiar a mai folosit cineva vreun dictionar de hârtie?

Eu caut pe net cam orice informatie, siturile firmelor nr de tel, preturi, date, orice, pe net plătesc impozitele facturile cumpărături unele si cam orice. FB mess instagram mai deloc, whatsapp pe smartfon dar ma pot lipsi si de ala.

Cred că ăia care frecventau sălile de joace acum 20 de ani au ajuns 2 categorii, unii lucrează in IT au acum familii si cophii sunt bogati si altii care s-au ales cu creieurl ars si-s praf, plebea societăţii prin canale. N-au invatat nimic nici din jocurile ălea si pc-uri si nici la scoala. Stiu si eu dependneti de prin anii 2000-2010 ce mi-au mărturisit că au abandonat treptat că nu mai avea rost si au ajuns să vândă vechituri prin talcioace si să lucreze cu ziua. Vai de steaua lor, nici cocalari nu-i poţi numi ci ratati complet.

Edited by cipri2bau, 02 September 2020 - 15:22.


#28
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Hai sa nu exageram.
Pleava societatii, sunt in general cei care toata viata nu au avut un loc de munca.
Egal ca lucra cu ziua, important e ca face ceva.
Eu cunosc persoane de 40+ care asteapta sa ii trimita mama de afara bani!
Eu la 19 ani, cum am terminat liceul m-am si angajat.

#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.11.2017
Păi unii din ăia nici cu ziua nu au lucrat si nici nu-i angajezaă nimeni că nu stiu nimic să facă. Trăiesc din mila vecinilor donatii banii din pensia lu mămica sau de la mămica din altă tară. Când se termină ăia ajuns la canal că unde altundeva. Pe ăia daca-i pui la muncă fizică obosesc sau spun că nu-i de ei, iar dacă-i pui să facă ceva intelectual nu se pricep nu inteleg nimic si obosesc si cu cpaul si ii şi doare capul. Totul li se trage din anii ăia pierduti aiurea in care trebuia să invete tot ce trebuie ptr viaţă.

Ei spre deosebire de altii nu au lucrat nimic ca au avut de la părinti totul inclusiv bani de săli de jocuri.

Si acum mă intâlnesc cu diversi cunoscuti care mă roagă să le fac rost de loc de muncă ceva temporar, sau să-i imprumut cu bani, bine ăştia au mai lucrat vindeau la tarabă prin anii ăia dar si in anii următori. Nu şi-au ars chiar creierul la jocuri că nu prea aveau bani de spart insă cumva au ajuns mai bine decât ăia care au stat doar la mămica si tăticu pe bani.

Imi e si milă de aştia, unii chiar câţiva fosti colegi de gimnaziu.

Edited by cipri2bau, 02 September 2020 - 15:48.


#30
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@cipri2bau, mirc-ul il poti lua de aici: www.mirc.com
Il poti instala si utiliza 30 zile trial.
Iti recomand reteaua Undernet, pentru ca are mai multi romani conectati.
PS: Canale mari: Romania, bucuresti.

Edited by JustXXL, 02 September 2020 - 20:30.


#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cred ca n-am stat pe irc de ceva timp. erau canale de trivie , stateam doar ca sa primesc scor. erau canale cu diferite teme
erau canale cu carti sau cu muzica. erau canale cu diverse programe
erau si canale ce se ocupau cu chestii ilegale insa le evitam
aveam si user pe irc pentru canalul orasului

#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.11.2017

View PostJustXXL, on 02 septembrie 2020 - 20:29, said:

@cipri2bau, mirc-ul il poti lua de aici: www.mirc.com
Il poti instala si utiliza 30 zile trial.
Iti recomand reteaua Undernet, pentru ca are mai multi romani conectati.

dar ce e de fapt? un def de pseudo mesenger de tip forum cu subiecte mai vechi?
Si mai e si cu plata?

Dacă nu pot vorbi acolo de bine despre domnul Băsescu si domnul Orban si chiar si de domnul Dragnea nu e bun.

#33
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postcipri2bau, on 02 septembrie 2020 - 15:17, said:

...
Cred că ăia care frecventau sălile de joace acum 20 de ani au ajuns 2 categorii, unii lucrează in IT au acum familii si cophii sunt bogati si altii care s-au ales cu creieurl ars si-s praf, plebea societăţii prin canale. N-au invatat nimic nici din jocurile ălea si pc-uri si nici la scoala. Stiu si eu dependneti de prin anii 2000-2010 ce mi-au mărturisit că au abandonat treptat că nu mai avea rost si au ajuns să vândă vechituri prin talcioace si să lucreze cu ziua. Vai de steaua lor, nici cocalari nu-i poţi numi ci ratati complet.
crezi gresit. nu stiu din ce categorie faci tu parte de etichetezi oamenii doar in doua categorii. cunosc destui oameni care jucau jocuri acum 20 de ani fie la sala, fie acasa. nici unul nu a ajuns bogat sau plebea societatii. unii au familii cu copii, au terminat si ceva facultati si duc o viata normala ca toata lumea. poate te referi la aia care si-au pierdut mintile si banii la pacanele/pariuri sportive/ poker online.
Din ce observ, tu vezi ca jucatul jocurilor online/offline este un fel de "DAUNEAZA GRAV SANATATII SI SOCIETATII !"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate