Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Chromecast sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vad ca se vb mult dar se cunoaste f putin. Ba ca e clona, ba ca face mirror si alte inventii.
Dupa cum am scris, "oglindirea" a fost blocata de mult de google.
Acum poti folosi doar DLNA. Daca nu rulezi ceva din memoria telefonului ci ceva de pe net (un film online de exemplu), nu doar ca poti folosi telefonul dar il poti si inchide sau pleca cu el de acasa pt ca nu mai e necesar pt ca dispozitivul miracast sa ruleze streamul. In anumite situatii poti routa streamul prin telefon dar in principiu nu e necesar daca foloseati un router.
Ce poti face cu miracast si nu poti face cu chromecast e sa folosesti telefonul pe post de modem. Adica sa folosesti datele telefonului pt stream. In cazul asta telefonul trebuie sa ramana conectat la miracast. Chromecast are nevoie de un router.
Depinde cum si unde ai nevoie de acel dongle.
Pt youtube e mai ok chromecast.

Edited by underb, 01 September 2020 - 07:25.


#20
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postionut498, on 01 septembrie 2020 - 05:51, said:

Păi am o plasmă Samsung HD si un led Samsung Full HD,as fi vrut doar pentru youtube mai mult
Pentru Youtube nu au acele televizoare aplicație dedicată? Dacă au - de ce preferi ceva extern ce să-l conectezi la alt device?
Dacă n-au atunci se înțelege...

#21
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

View Postunderb, on 01 septembrie 2020 - 07:23, said:

Vad ca se vb mult dar se cunoaste f putin.

Vorbesc si eu din ce spun unii care au testat produsele. Eu folosesc Chromecast 2 si Xiaomi Mi Box 3.
Ex. Anycast M2 Plus

"Anycast, on the other hand, is more affordable and flexible than its counterpart (Chromecast) but you cannot use the phone while using Anycast and it takes a huge toll on the battery of your smartphone."
sau
"However, on the downside, it relies on the phone a little too much. If the phone sleeps, it no longer streams"
Sursa

View PostRavy, on 01 septembrie 2020 - 07:23, said:

Pentru Youtube nu au acele televizoare aplicație dedicată? Dacă au - de ce preferi ceva extern ce să-l conectezi la alt device?
Dacă n-au atunci se înțelege...
Poate are TV smart fabricat inainte de 2014-2015 cand s-a facut un update major la YT.
Eu pe un TV smart din 2011 nu mai pot rula aplicatia.
Asa cum TV Samsung fara Tizen OS n-au subtitrare (in limba romana) in aplicatie.

Edited by dba, 01 September 2020 - 08:24.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu stiu cine e cel care a scris articolul si nici cum scrie articolele (testand sau doar cautand info pe net) dar, dupa cum am zis, daca folosesti telefonul pe post de modem sau vrei sa rulezi direct fisiere locale din telefon (nu poti face asta cu Chromecast care vrea si router), e normal sa consume.

Daca folosesti un router dar si optiunea "route through phone", iarasi e normal sa consume pt ca telefonul face decodarea streamului.

Daca il folosesti simplu, prin DLNA, consuma dar foarte putin si doar daca vrei sa pastrezi controlul asupra streamului (sa pui pauza, sa modifici volumul dispozitivului miracast etc). Decodarea streamului e facuta direct de stick. Daca vrei, poti deconecta telefonul de la stick sau chiar inchide telefonul pt ca streamul va merge in continuare.

Dupa cum am zis, youtube e mai simplu de folosit cu chromecast. In rest, folosirea dlna pe miracast pare complicata dar nu e deloc asa daca ai un nivel minim de cultura tehnica/IT. Pt cei fara NICIUN interes pt domeniul asta, DLNA poate ridica probleme, chromecast fiind mai facil. Partea cu niciun interes o inteleg perfect si nu o judec. Nu de alta dar ma incearca o sila maxima cand aud de Linuxul de ex, pe care il folosesc doar cand nu se poate altfel (pe RPi de ex).

Eu folosesc web video caster si un stick generic pt filme online.

PS. Poti incerca cu web video caster (aplicatie android) sa vezi daca iti gaseste televizorul ala vechi si folosi browserul aplicatiei pt youtube sau filme.

Edited by underb, 02 September 2020 - 11:36.


#23
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Pentru cast filme catre un Chromecast 2 sau 3 de la un laptop cu Win 10, in afara de AV Cast mai sunt si alte aplicatii free?
La filmele redate prin cast-ul VLC de exemplu am vazut ca se pierde subtritrarea , iar la Media Player Classic nu am gasit optiunea de cast.

#24
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
alc2, din browser-ul Chrome, pe Win10, poti deschide cast-ul si seta sa-ti afiseze tot desktop-ul, nu doar fereastra Chrome-ului; in acest fel, poti folosi apoi orice player, browser, joc sau aplicatie si vor fi afisate pe tv (mirror al desktop-ului), dar trebuie sa lasi in bara, minimizat, tab-ul Chrome-ului. Cand vrei sa opresti cast-ul, il opresti din Chrome.

Edited by dotunderground, 04 September 2020 - 08:00.


#25
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014

View PostRavy, on 01 septembrie 2020 - 07:23, said:

Pentru Youtube nu au acele televizoare aplicație dedicată? Dacă au - de ce preferi ceva extern ce să-l conectezi la alt device?
Dacă n-au atunci se înțelege...

Păi nu sunt smart tv si imi doresc sa intru direct pe tv pe youtube
Deci pentru youtube se recomanda mai ales cele de la google
Legat de DLNA se poate face oglindirea de pe android pe youtube ?

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Foloseste atunci device-uri de cast (google chromecast, mi box tv, etc...) ce le vei lega la hdmi-ul acelui TV - de pe android vei putea trimite oglindirea catre acel device si automat se va vedea si pe TV

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate