Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Miros in baie de canalizare/scurgere

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Buna. Recent am cumaorat un apartament, gata mobilat utilat (a stat 2 ani in apt cineva) si are 2 bai fara geam, dar la unul dintre bai si in bucatarie (cred ca folosesc aceasi scurgere, sunt perete in perete) miroase foarte tare a ...canalizare. in bucatarie este o harababura facuta, care contine teava penteu masina de spalat vase, scurgere pt acesta, tevi pentru purificator de apa etc etc.. deci acolo nu as desface prea multe, singur.

Iar in baie iarasi miroase.. a wc.. are ventilator pe coloana, si noi stam la etajul 3 din 3.

Nu pare sa vina de pe coloana. Furtunele de scurgere incerc sa le fac sa stea apa in ele, sa nu vuna miros inapoi.. dar parca pana diseara cand ajung acasa se simte.

Ce solutie pot incerca? Am vazut ceva betisoare, cu bacterii care curata tevile, dsr is cam scumpe.. 52 de lei am gasit. Si ceva gel de la dedeman.. cu 18 lei.. dar vreau sa merg pe sigur, daca a folosit cineva ceva asemanator as fi recunoscator sa impartaseasca ce a folosit etc.

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Toate punctele de racordare la canalizare trebuie sa fie dotate cu un sistem anti-miros.

Cea mai comuna varianta este cu un "dop de apa"...traseul trebuie sa aibe o curba de forma literei U in care sa ramana permanent apa care sa blocheze mirosul.

https://supermeseria...al-in-casa.html
  • Varianta 1: la una dintre racordari lipseste acest U.
  • Varianta 2: exista U la toate racordarile dar s-a evaporat apa din vreuna dintre ele.
  • Varianta 3: ai un sifon de pardoseala din care s-a evaporat acest dop de apa
Completare ulterioara:

Daca ai noroc si instalatia blocului este construita corect, atunci canalizarea ar trebui sa mearga pana sus pe acoperisul blocului si acolo sa fie deschisa, sa poata trage aer de compensare cand cineva de pe coloana trage apa la WC.

Daca ai ghinion, lipseste aceasta aerisire a canalizarii si atunci daca vreun vecin trage apa la WC, se creeaza vid in teava de canalizare si acest vid iti absoarbe dopul de apa din sifoane.

Exista si niste supape anti-vid care se monteaza in punctul cel mai inalt al canalizarii (la ultimul etaj), daca coloana de canalizare nu poate fi scoasa afara la aer liber pe acoperis.
Teoretic, supapa anti-vid se deschide doar cand apare vacuum in canalizare si lasa sa intre aerul de compensare.
Practic, supapa anti-vid este consumabil si trebuie inlocuita la 3 - 5 ani.

Edited by kolfleading, 30 August 2020 - 10:27.


#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Schimba tevile, imbinarile, furtunurile si sifoanele pe care le poti inlocui, fiindca, cu timpul, ramane mirosul in ele si nu se poate indeparta.
Iar cele care raman in perete si nu pt fi scoase, spala-le cu clor amestecat cu detergent de vase (de preferat Fairy - e cel mai bun).
Spala si peretele, in jurul acestor tevi.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Vezi daca ai sifon la scurgerea de la lavoar in baie, la masina de spalat si la chiuveta din bucatarie.

#5
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Destul de complicata treaba. Eu cred ca sunt la Varianta 4: Cand deschid fereastra dupa putin incepe sa miroasa. Probabil ca se formeaza curenti de aer care invadeaza baia. Banuiesc ca instalatia nu este facuta corect, deci lipseste tubul de aerisire care merge pe bloc,

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Țeavă sus sau clapeta aerisire.
Îți "trage" apa din liră când un vecin trage apa la budă.

#7
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Poate se face vid pe instalatie si iti trage apa din sifoane, apoi vine mirosul.
Am patit eu la scurgerea de la chuiveta din baie. Cand vecinii de sub mine trageau apa la wc imi tragea si mie apa din sifonul de la chiuveta si apoi venea miros din canalizare. Am rezolvat cu o supapa antivid. https://www.dedeman....50-mm/p/2019457

#8
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Solutie temporara pana iti faci alte modernizari/supape etc: cel mai probabil mirosul vine de la scurgerea de podea, de acolo apa este trasa rapid. Pune un pahar cu "fundul in sus" in respectiva scurgere si va tine umezeala acolo mult mai mult.
Plus dopuri la chiuveta/cada daca pleci mai mult de acasa. Si odorizant cu neutralizare de miros care elimina permanent, cred ca se gaseste

Edited by epetroiu, 30 August 2020 - 11:25.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil sifonul de pardoseala.

Astea facute in ultimii 20 de ani sunt e toata jena. Daca le pui cotul ca sa faci sifonul functional nu se duce apa si da pe-afar. Daca le scoti cotul vine miros...

La mine s-a fisurat cel vechi si mi l-au schimbat instalatorii - l-am luat pe cel mai scump. Dar... vine miros.

#10
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 eiffel, on 30 august 2020 - 11:29, said:

Posibil sifonul de pardoseala.

Astea facute in ultimii 20 de ani sunt e toata jena. Daca le pui cotul ca sa faci sifonul functional nu se duce apa si da pe-afar. Daca le scoti cotul vine miros...

La mine s-a fisurat cel vechi si mi l-au schimbat instalatorii - l-am luat pe cel mai scump. Dar... vine miros.

Torni clor apoi pahar intors in el si s-a rezolvat Posted Image)

Edited by epetroiu, 30 August 2020 - 11:31.


#11
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Eu din cand in cand mai bag o cantitate mare de Domestos peste tot unde se poate. Mie imi mai miroase la baie din cand in cand dar am fereastra.

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 eiffel, on 30 august 2020 - 11:29, said:

Posibil sifonul de pardoseala.

Astea facute in ultimii 20 de ani sunt e toata jena. Daca le pui cotul ca sa faci sifonul functional nu se duce apa si da pe-afar. Daca le scoti cotul vine miros...

La mine s-a fisurat cel vechi si mi l-au schimbat instalatorii - l-am luat pe cel mai scump. Dar... vine miros.

Sunt sifoane cu bila, la alea nu iese miros nici cand nu mai este dop de apa.

#13
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Promit ca incerc cu supapa antivid sau cu sifon cu bila, sa vedem ce gasesc pe piata. La colegul Fery s-ar putea sa fie alta problema. Asteptam sa ne dea alte informatii.

#14
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 Romi_, on 30 august 2020 - 14:32, said:

Promit ca incerc cu supapa antivid sau cu sifon cu bila, sa vedem ce gasesc pe piata. La colegul Fery s-ar putea sa fie alta problema. Asteptam sa ne dea alte informatii.

Nu mai dau reply la toti, dsr incerc sa rapsund la toate intrebarile:

-Da, am incercat sa fac dop in forma de U peste tot. Pare sa stea apa, dar poate se evapora pe cand bin acasa
- nu am nici o scurgere in bai de podea..
- blocul are 4-5 ani, si deasupra mea este o terasa iar la blovul care e identica cu asta vad tevile de aerisire ce ies - sigur are si acesta.
- nu am mai auzit de supapa antivid etc etc, dar o sa ma interesez.
- in bucatarie se simte clar ca e ceva depus, si aia miroase, nu direct de la canalizare.

O sa mai caut zilele astea ceva solutii care elimina mirosuiri, si o sa torn in toate scurgerile. O sa schimb si toate coturile cand mai ajung la Leroy.

O zi era chiar groaznit, mirosea a cacat.aia cred ca era de la vecinii de sub, au dat ei drumul la ventilator, si poate a venit si la alt meu..

Multumesc deocamdata.

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Asta-i viata la bloc.Mai ales daca a fost mobilat utilat.Primii 20 de ani e mai greu dupa te obisnuiesti.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Partea proasta la bloc e ca ptr a schimba sifonul de pardoseala trebuie sa te intelegi cu vecinul de sub tine.
Sau... sa-l inunzi....

#17
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Nu am sifon in pardoseala

#18
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Daca crezi ca vine de la vecin prin aerisire ar trebui sa testezi in felul urmator:
1) inchizi de tot si vezi daca mai miroase.
2) incerci sa vezi daca baga aerul la tine (de exemplu cu o foaie de hartie/plastic adaptata la fata locului)

In functie de rezultatele de mai sus eventual pus o clapeta ca sa inchida trecerea spre tine cand este presiune pe coloana. Poate daca pui o poza la aerisire/ventilator careva de meserie iti poate indica ceea ce ar trebui cumparat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate