Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recomandare ceas

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 Adm, on 30 august 2020 - 13:11, said:

Pentru a sti ora ai deja telefon, deci ceasul de amna clasic e o inutilitate sau o bijuterie.
Cele mentionate de tine nu sunt bijuterii, deci arunci banii de pomana.
Cumpara un smart watch bun, nu chinezarii.

Probabil cel mai bun raspuns posibil la acest topic, ceva in genul ma pregateam sa scriu si eu.
La ora asta ceasurile ca instrument de raportat ora sunt complet desuete, cine cumpara ceasuri o face ca fashion/social statement, nu ca sa afle ce ora e.
Ar mai fi tool watches, care au o anumita intrebuintare, de exemplu diving watches dar si acolo preturile la brand-urile consacrate nu sunt chiar mici, ba ajung la multe mii de euro in anumite cazuri si chiar si asa, tot sunt obsolete in fata unui computer de diving deci ajungem iar la fashion si social status.
Personal port asa ceva ca daily watch dar nu e pentru oricine, nici macar casual nu prea poti zice ca e Posted Image

#20
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Oamenii printre care ma numar si eu cumpara diverse lucruri nu numai ceasuri chiar daca nu sint foarte utile. Le cumpara pentru simplul motiv ca le face placere.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
@Gaby_M ma regasesc in situatia asta, cumpar o gramada de chestii fara de care as putea trai perfect, dar care imi plac. Trebuie sa ma auto-cenzurez dar nu merge intotdeauna...

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
sa dau mai mult de 100 euro pe un ceas quartz,mecanism rhonda,tre sa fiu beat sau sa fie ceas unic
daca vrei un ceas fain,cauti ceva automatic sau unu mai vechi automat
te poti uita la atlantic,cu toate ca vazui ca ai plecat pe acel swiss,macar cauta ceva automatic

#23
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
https://www.bombasti...fem75005r9.html

my next watch

#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 AWE, on 30 august 2020 - 17:22, said:

La ora asta ceasurile ca instrument de raportat ora sunt complet desuete, cine cumpara ceasuri o face ca fashion/social statement, nu ca sa afle ce ora e.
Ma sa fie.

OK, inteleg ca oamenii au gusturi si nevoi diferite.
Dar sunt destui oameni care poarta ceas ca accesoriu, dar SI pentru ora/data.
Eu mereu ma uit la ceas pentru ora, data, zi, nu scot niciodata telefonul pentru asta.
E mult mai rapid si usor.

 belogerer, on 31 august 2020 - 02:02, said:

Nu ai vrea Mako 2 mai degraba?

Eu am Mako 1 (cel normal, nu large), Mako 2, un Seiko 5.
Mako 2 e clar mai ok din anumite puncte de vedere decat Mako 1.

#25
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Fossil si Invicta sunt "bratari cu limbi". Casio mai are si ceasuri oneste la preturi corecte.

[ https://i.pinimg.com/originals/d5/e9/ad/d5e9ad46cd2a3072e7d8720359eb2e57.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 wld-ro, on 31 august 2020 - 12:32, said:

Fossil si Invicta sunt "bratari cu limbi". Casio mai are si ceasuri oneste la preturi corecte.


casio vinde plastice la 2000 euro. good for them. i am not that stupid. am casio king of g am avut casio mudman de 3500 lei si am un casio aviator ceva tot top of the line cu safir and radio control.

sincer imi pare rau dupa bani. casio a halit aproximativ 70 milioane din bugetul meu degeaba.

Edited by belogerer, 31 August 2020 - 12:51.


#27
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013

 Gaby_M, on 30 august 2020 - 16:04, said:

Daca ai telefon din asta destept inseamna ca nu ai nevoie de ceas? De exemplu si pe mine ma interseaza un ceas bun si elegant. Cerinte? Exclus cu baterii, buget 2500-3000 lei. Recomandari?
PS Nu fac misto si sper ca nu supar initiatorul acestui topic cu intrebarea mea.

Seiko Elite Collections pe bbshop

#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

 belogerer, on 31 august 2020 - 12:48, said:

casio vinde plastice la 2000 euro. good for them. i am not that stupid. am casio king of g am avut casio mudman de 3500 lei si am un casio aviator ceva tot top of the line cu safir and radio control.

sincer imi pare rau dupa bani. casio a halit aproximativ 70 milioane din bugetul meu degeaba.
dezvolta daca tot ai inceput lauda

#29
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 ceanu1980, on 31 august 2020 - 14:15, said:

dezvolta daca tot ai inceput lauda

casio gx 56 portocaliu ala care se vinde mint cu 500 euro aburit. raspuns oficial dupa curatare - nu mai face baie cu el...

mudman cu bratara galbena. 4500 lei.  in 2 luni bratara decolorata. nu isi lua semnal radio ca era radiocontrolat si avea eroare de 5 min pe zi.

gw-a1100r - alt cap de serie cu safir si radio decolorat si murdar in draci. asta e cam 2000.

bani multi pt nimic.

#30
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 Gaby_M, on 30 august 2020 - 16:04, said:

Daca ai telefon din asta destept inseamna ca nu ai nevoie de ceas? De exemplu si pe mine ma interseaza un ceas bun si elegant. Cerinte? Exclus cu baterii, buget 2500-3000 lei. Recomandari?
PS Nu fac misto si sper ca nu supar initiatorul acestui topic cu intrebarea mea.
Se anunta criza economica si voi aruncati pe un ceas 2500 de lei?

#31
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca dau 2500 pe un ceas,  pot sa- l folosesc multi ani. Daca dau 2500 pe un concediu ramin numai cu niste amintiri si eventual.niste poze. Diferenta este ca primul caz este inexplicabil iar al doilea firesc.
Totusi nu ma arunc cu capul inainte. Prima data vreau sa mai dau o sansa ceasului pe care il folosesc in prezent si sa-l  duc la ceasornicar. In functie de ce spune iau o decizie si daca trebuie investesc 2500 sau mai mult intr-un ceas bun.

#32
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 NFS01, on 31 august 2020 - 16:56, said:

Se anunta criza economica si voi aruncati pe un ceas 2500 de lei?
Un telefon sau un smartwatch pe care dai 2500 de lei va fi complet demodat in 2 ani si se va strica in 3 ani, daca nu mai repede. In cazul in care rezista atat, oricum te-ar costa schimbarea bateriei mai mult decat va valora obiectul la acel moment. Plus ca nu mergi la strand sa inoti ore in sir cu mobilul sau smartwatchul pe mana, de exemplu...
Un ceas pe care dai 500 de lei, gen Seiko 5, te astepti sa te serveasca minim 10 ani. Un ceas pe care dai 2500 de lei te astepti sa te serveasca minim 10 ani, si sa mai aiba inca valoare de revindere, plus ca ori de cate ori te uti la el iti va parea un ceas frumos, nu unul demodat.

Edited by Wotan, 31 August 2020 - 20:57.


#33
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

 belogerer, on 31 august 2020 - 12:48, said:

am casio king of g am avut casio mudman de 3500 lei si am un casio aviator ceva tot top of the line cu safir and radio control.
casio a halit aproximativ 70 milioane din bugetul meu degeaba.
Dacă sigur n-ai cumpărat între timp și reprezentanța CASIO Romania, atunci este practic imposibil ca s-ajungi cu cheltuiala ta de la 3500 tocmai la 70.000.000!...

#34
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 Wotan, on 31 august 2020 - 20:55, said:


Un telefon sau un smartwatch pe care dai 2500 de lei va fi complet demodat in 2 ani si se va strica in 3 ani, daca nu mai repede. In cazul in care rezista atat, oricum te-ar costa schimbarea bateriei mai mult decat va valora obiectul la acel moment. Plus ca nu mergi la strand sa inoti ore in sir cu mobilul sau smartwatchul pe mana, de exemplu...
Un ceas pe care dai 500 de lei, gen Seiko 5, te astepti sa te serveasca minim 10 ani. Un ceas pe care dai 2500 de lei te astepti sa te serveasca minim 10 ani, si sa mai aiba inca valoare de revindere, plus ca ori de cate ori te uti la el iti va parea un ceas frumos, nu unul demodat.
Eu nu dau 2500 de le pe un telefon,la smartwatch nici gratis nu l-as lua

#35
Lucianz94

Lucianz94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2020

 Gaby_M, on 30 august 2020 - 16:04, said:



Chiar deloc, deja m-au ajutat baietii si le multumesc inca o data. Sper sa gasesti si tu raspunsul! Posted Image

 Adm, on 30 august 2020 - 13:11, said:



Problema e că sunt tânăr și simt presiunea socială pe umerii. Colegii mei de breaslă au toți accesorii de genul, iar eu fiind mai provincial, par total nepotrivit. În plus, mereu am admirat eleganța ceasurilor. Mulțumesc pentru onestitate și sfaturi!

Edited by Dany_Darke, 01 September 2020 - 21:41.


#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Asta e un model proiectat in anii 60, dai 50 de euro pe el si peste 10 ani va fi perfect functional si actual ca design, plus ca il vei putea revinde.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CNzB9ahEcAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine ti-ar cumpara smartphone-ul peste 10 ani?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate