Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Lista comunelor din România în ordinea suprafețelor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Citind pe Wikipedia despre comuna Gura Teghii, am aflat ca este pe locul trei ca suprafata intre comunele din Romania; asa ca mi-a fost starnita curiozitatea referitoare la celelalte comune, respectiv primele doua, dar si restul aflate dupa aceasta.
Desigur ca Google nu a oferit vreun rezultat concret referitor la asa ceva, doar despre Jina ca este cel mai intins sat (asta pentru ca e singurul sat al comunei); insa multe despre populatia comunelor (ceea ce nu ma intereseaza), unde bineinteles ca Floresti ocupa locul intai.
De asemenea nu sunt interesat nici de suprafata oraselor deoarece aceasta informatie se afla pe Google si anume Brosteni pe primul loc.
Exista pe undeva o asemenea lista care poate fi studiata ?
Probabil ca exista vreun atlas sau ceva asemanator din perioada comunista, insa de atunci s-au schimbat multe unitati administrativ-teritoriale.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Încearcă aicidacă găsești ce-ți trebuie. Pentru ierarhizări și extrageri de date folosești Excel.

#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Am reusit sa aflu care sunt cele mai mari dupa ce am luat-o babeste si anume: am luat la puricat harta fiecarui judet, iar comunele care par mari le-am verificat.
Astfel am aflat (suprafetele sunt in kilometri patrati):
1. Murighiol - 804,49;
2. Sfantu Gheorghe - 605,76;
3. Chilia Veche - 533,58;
4. Gura Teghii - 465;
5. Voineasa - 461.21;
6. Nucsoara - 437,09;
7. Frecatei - 430,56;
8. Arefu - 420,25.
Ca sa aflu restul listei ar insemna sa caut fiecare comuna din fiecare judet si sa copiez intr-un document Excel numele si suprafata, iar mai apoi sa le ordonez descrescator, iar unele nu au suprafata scrisa pe Softpedia, asa ca trebuie sa caut in alte surse si ar insemna cateva zeci de ore de munca.
Multumesc foarte mult Softpedia pentru ajutorul acordat.
Multu Soft.
M S.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007
cam astea sunt. daca iti trebuie toate comunele, uita-te mai atent la domeniul din link-ul dat de bladhaund si gasesti date din 2018 pentru fiecare localitate. sunt amestecate comune si orase, dar te ajuta.

Edited by strongsss, 30 August 2020 - 11:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate