Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Aparat amplificare semnal digi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
O sa imi iau un samsung A40 sper sa am semnal in incapere

#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu ai nici o cunostinta cu diferite telefoane, sa incerci?
Poate dai banu degeaba!

#21
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Caută pe gsm arena , nu este perfect uneori msi sunt greșeli dar caută sa fie categorie cât ma mare : ex cât 6 sau cat 8 sau cat 12 parca ultimul e cat 20 sau ceva de genul .
  Cu cât este mai mare nr cu atât este și antena di modemul mai puternice pt a Descarca  viteze mai mari .


Uite niște poze

Attached Files



#22
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

 dani555, on 28 august 2020 - 20:29, said:

O sa imi iau un samsung A40 sper sa am semnal in incapere
Am eu A40, merge VoWiFi

#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pai asta e problema, ca nu are net.

#24
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
De unde ai tras concluzia ?

 dani555, on 28 august 2020 - 05:58, said:

Va multumesc o sa caut un telefon cu voWifi


#25
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pai @onitiatorul nu a confirmat ca are net fix.
Rămâne de văzut.

#26
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Mda.. dar isi cauta telefon cu VoWiFi , ce nu e clar ?

#27
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Poate nu cunoaște încă termenul ce înseamnă.
Vedem.

#28
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Wifi este in încăpere.
Problema e ca are stalpi de metal și nu am semnal.

#29
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Colegu, spune naibii clar.
Ai internet fix, pe cablu?
Sau printr-o cartela sim?

#30
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Jur ca esti de groaza.
Cum sa aiba net pe SIM, dar sa nu aiba semnal de voce???

Daca ar avea net pe acea cartela SIM ar folosi-o si pt voce, nici nu stiu cum sa fiu mai explicit

#31
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Da, cred ca am incurcat topicurile :)
Vedem oricum.Posted Image

#32
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006

 wb626ek, on 27 august 2020 - 22:08, said:

Da ma, ca de aia e plin prin Austria si Germania de astfel de antene, montate aproape la fiecare casa.
Numa in Romania, le bruiaza creieru! La cei care asculta telefoanele cred!
Faptul ca sunt antene pe fiecare casa nu inseamna ca ele sunt automat conectate la un repertor! In articol se vorbeste de amplificatoare nu de antene!
De afara cum poti sti care este legata la un repetor si care la un router normal pentru net prin 4G sa zicem?
Apoi legislatia este la fel in toata UE, stai linistit! In orice tara autoritatea pentru reglementare vaneaza perturbatii externe din retelele mobile ATENTIE LA CEREREA OPERATORILOR DE TELEFONIE! Atlfel autoritatea is face anumite masuratori dar nu poate acoperi toata tara/tot spectrul/la fiecare cateva zile! Sa fim seriosi!
Cu toate acestea....operatorul are o sumedenie de contori si posibilitati prin care poate vedea atat in timp real cat si acum 1 zi/o sapt/un an care a fost nivelul de zgomot in uplink la statia de baza(ca ala doare deoarece telefonul da cu putere mica) pe fiecare tehnologie si pe orice antena/celula. Apoi el va investiga daca nu cumva este o problema cu echipamentele proprii si daca nu se deschide sesizare la autoritate si aceia pleaca dupa perturbator! Este ilegal sa emiti intr-un spectru licentiat doar unei entitati(nu sunt ilegale repetoarele...ci este ilegal sa emiti tu in spectru Digi/ORO/VDF/Telekom...etc intrucat sunt si zone de spectru pentru aplicatii militare/aeriene etc).
Daca un operator chiar isi face asemenea verificari si sta cu burta pe probleme de zgomot in uplink tine de el! Daca si-a externalizat monitorizarea retelei in India sau in Romania unde niste "experti" pe salariu de Kaufland dau restart la situri si aia e->totul ok....la autoritate nu ajung deci nu prea se stie de problema! In final lumea se va plange si daca nu se face nimic vor fi pierderi de clienti!
PS: sa vezi in tarile cu iesire la mare unde vin acele vase de croaziera care au sistem de telefonie propriu(roamingul maritim ce trebuie oprit la o anumita distanta de tarm inainte de a intra in port...dar cine sa faca asta???) cum sta autoritatea in port si ii asteapta frumos pentru control! Nicio problema! Daca este dosar deschis si echipamentele operatorului merg corect->autoritatea din acea tara va sapa pana va gasi sursa perturbatiei!
Asadar....nu sunt dureri de cap in RO....ci doar business as usual cum se mai zice!

 Bvdan2016, on 28 august 2020 - 20:38, said:

Caută pe gsm arena , nu este perfect uneori msi sunt greșeli dar caută sa fie categorie cât ma mare : ex cât 6 sau cat 8 sau cat 12 parca ultimul e cat 20 sau ceva de genul .  Cu cât este mai mare nr cu atât este și antena di modemul mai puternice pt a Descarca  viteze mai mari .
Ce treaba are acea categorie cu sustinearea unul apel VOCAL?
Ce inseamna o antena mai puternica? Este mai mare? Sau cum?
Studiaza putin cea inseamna UE category inainte de a da sfaturi ca zapacesti lumea! Obtinerea acelor viteze "colosale" are la baza:modulatie superioara de tip 256QAM, MIMO de ordin superior(4X4 sau mai mult) si CA intre cat mai multe benzi!
La ce iti trebuie CA daca tu doresti sa faci doar un apel vocal? Gen ai datele mobile oprite si suni pe cineva pe VOLTE! Iti face CA intre tanspe benzi????
https://www.3gpp.org...612-ue-category
Plus ca utilizatorul vorbeste de Digi....unde este CA la Digi implementat? in 2 zone(nesemnificativ VS toata Romania).

 dani555, on 29 august 2020 - 05:20, said:

Wifi este in încăpere.
Problema e ca are stalpi de metal și nu am semnal.
In cazul in care este vorba de un centru comercial sau de o facilitate de productie incearca sa te interesezi pe ce operator au flota. Chiar daca cei de la productie stau de asta/dat din maini....sunt persoane care mai si vorbesc la telefon, asa ca trebuie sa se asigure servicii de comunicare fie prin repetoare, fie prin celule dedicate(date de femto/small cells, de unitati radio distante sau chiar de statii de dedicate in cazul facilitatilor mari).Aproape intotdeauna aceste sunt legate la un sistem radiat distributi cu antene puse pe tavan sau pe pereti/la colturi(depinde din nou de cat de mare este locatia unde se vrea acoperire).
Ex:Lidl->Orange, Continental->Orange, Kaufland->Vodafone(aici e un caz aparte deoarece Digi a pus repetoare in foarte multe magazine Kaufland)...etc
Asadar...daca ai WIFI si merge(testeaza sa nu fie viteza mica si pierdere pe pachete) cel mai "ieftin" si fara riscuri ar fi vowifi! Atentie ca Digi parca nu avea SMS peste wifi deci SMS-ul va veni clasic! Nu cred sa fi schimbat ceva de curand.

Edited by yblu, 30 August 2020 - 12:55.


#33
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Am pus o intrebare la ANCOM despre cum sta treaba cu aceste repetoare/amplificatoare de semnal.
Raspuns:
"- vă aducem la cunoştinţă faptul că punerea în funcțiune/utilizarea staţiilor de bază şi/sau repetoarelor 2G/3G/4G în România nu se poate face decât cu acordul operatorului de telefonie mobilă care deține licența de utilizare a benzii/benzilor de frecvență în care funcționează echipamentele respective.
- in consecință, pentru a veni în sprijinul Dvs., am transmis sesizarea Dvs. către RDS în vederea identificării unei modalităţi de soluţionare a acesteia."

Sa vedem acum daca Digi imi aproba/ofera un astfel de amplificator.

#34
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Când era mult mai simplu cu VoWiFi!

#35
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Am voWiFi, dar vreau telefon mobil, nu fix!

#36
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Nu te inteleg, acel amplificator crezi ca iti ofera o raza mai mare de acoperire decat VoWifi?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate