Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Yagi vs Parabolic

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Recent mi-am cumparat o drona FIMI X8 SE, care merge pe 5,8 GHz cu protocol TDMA

Pana acum, am zburat-o la munte la o distanta de vreo 6 kilometri (e marketed ca maxim 8 kilometri, cu semnal video)

Nu o zbor prea des asa departe, dar am observat ca la vreo 5,5 km, semnalul video devine foarte prost.

Problema nu e semnalul video , ci controlul dronei. Telecomanda primeste semnal video dar drona nu mai primeste comenzile de la telecomanda, si incepe rutina de RTH(Return to Home).

Nu exista niciun moment in care sa imi afiseze semnal slab . Ori merge calumea, ori apare signal lost.

Stiu ca un booster de semnal transforma transmisia omnidirectionala in directionala, dar ma gandesc ca ar imbunatati considerabil distanta la care drona primeste comenzi.


Sunt doua tipuri de signal boosters disponibile pe piata, dar nu stiu care sa-l aleg: Parabolice sau Yagi? Care e avantajul fiecaruia si prin ce difera?

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ambele sunt directionale cu fascicul destul de ingust, bat bine pe directie dar daca-ti iese jucaria din antena, aleluia.

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2020 - 10:01.


#3
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postneagu_laurentiu, on 27 august 2020 - 10:00, said:

Ambele sunt directionale cu fascicul destul de ingust, bat bine pe directie dar daca-ti iese jucaria din ea, aleluia.

Ideea e ca drona imi apare pe harta,  si as putea sa ma indrept catre ea. Dar daca trebuie sa tin telecomanda indreptata fix catre ea, nu prea pot. Doar in "general direction"

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Nu iti trebuie directivitate foarte mare ca sa cistigi 50% cit ai tu nevoie.

#5
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Ai gresit aria, dar asa pe scurt iti spun un lucru:

Asa zisa varianta Yagi din poza ta, poti s-o uiti. Doar strica reputatia unei antene Yagi adevarate. Care este intradevar directiva si aduce castig adevarat. Ceea ce ai gasit tu acolo este o tzeapa. Se vede clar ca, antenele propriu zise a controller-ului bat in continuare omnidirectional. Deci nu face absolut nimic "caciulita" cu elementi minusculi.


Varianta cu "reflector", intradevar directioneaza semnalul inspre "inainte", ceea ce i ofera o directivitate mai buna si in final o raza mai lunga de actiune/zbor. Lucru dovedit in numeroase review-uri pe net.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
OLa capitolul asta si Parabolica e tot Yagi, doar ca are reflectorul mai mare. Un fel de moft.
Te uiti care iti da castig in dB mai mare si aia o iei.

O problema ar fi ca ar trebui si drona sa aiba o antena similara ca sa prinda... De obicei transmisiile punct la punct merg pe antene identice. Altfel aia cu castig mai mare receptioenaza semnal, dar cealalta nu.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Nici vorba.
1. Nu te uiti la cea cu cstig mai mare ca e prea directiva si poate foarte usor sa iasa drona din fascicol.
2. Cistigul e la o singura antena. Daca ai doua se aduna cistigurile.

#8
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postchris_dvb, on 27 august 2020 - 10:06, said:

Ai gresit aria, dar asa pe scurt iti spun un lucru:

Asa zisa varianta Yagi din poza ta, poti s-o uiti. Doar strica reputatia unei antene Yagi adevarate. Care este intradevar directiva si aduce castig adevarat. Ceea ce ai gasit tu acolo este o tzeapa. Se vede clar ca, antenele propriu zise a controller-ului bat in continuare omnidirectional. Deci nu face absolut nimic "caciulita" cu elementi minusculi.


Varianta cu "reflector", intradevar directioneaza semnalul inspre "inainte", ceea ce i ofera o directivitate mai buna si in final o raza mai lunga de actiune/zbor. Lucru dovedit in numeroase review-uri pe net.

Exista si a doua varianta de yagi, care acopera aproape toata antena. E mai ok?

#9
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostAstroNoot, on 27 august 2020 - 10:16, said:

Exista si a doua varianta de yagi, care acopera aproape toata antena. E mai ok?

Nu e ok!

Ok e atunci cand inlocuiesti antenele omni cu una/doua yagi. Deci semnalul sa treaca direct prin antena. Acela e si scopul...

Edited by chris_dvb, 27 August 2020 - 10:21.


#10
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Pune-i una de bulgari ca pe vremuri... sa vezi ce ma zboara drona aia... direct in cap!Posted Image

Attached Files



#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAstroNoot, on 27 august 2020 - 09:53, said:

Problema nu e semnalul video , ci controlul dronei.
Treci pe 3/4G mobil. Si doar cat te tine bateria/rezervorul ai limita Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2020 - 20:14.


#12
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
1. Drona nu are 3G/4G
2. Decât să am 2 secunde delay la comenzi, mai bine nu merg comenzile. Măcar zboară drona înapoi spre casă

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate