Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Nelamuriri legate de constructie mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Planul e sa fac cateva piese de mobilier de pal (birou, pat, corp suspendat). Pe plan local pot doar sa debitez pal-ul in taieturi drepte si nu am optiunea de cantuire abs, deci o sa trebuiasca sa ma multumesc cu ce gasesc.

Am cateva nelamuriri si poate o sa gasesc printre voi doritori sa ma ajute:
1. din dorinta de a face lucrurile cat mai ok, o sa folosesc destul de mult cepuri pentru imbinari. Am dispozitiv ajutator pentru a putea da gaurile cum trebuie, eventual mai iau acele suporturi ascutite care ajuta. Ce dimensiuni sa aiba cepurile (grosime/lungime) si cam la ce distanta e bine sa fie puse?
2. ce dimensiuni trebuie sa aiba eurosuruburile? Am vazut ca este burghiu special cu zenciuitor pentru ele si as vrea sa stiu de care sa comand
3. am vazut ca se pot face taieturi curbate folosind un sablon facut in prealabil si o freza cu inel de copiere. Ma gandesc aici de ex la rotunjire colturi birou sau la tablie pat. E realizabil asa? Nu se ciobeste PAL-ul?
4. Pentru birou la care as vrea ca partea superioara sa se rabateze (cum e in imaginea atasata) ce tip de balamale/amortizoare sa folosesc pentru a putea fi folosit in siguranta (sa nu cada pe degete) ? Sa zicem de ex ca dimensiunea capaului ar fi de 60x100 cm.
5. Din cate am vazut, cant-ul melaminat nu este in versiunea "dubla" deci nu am cum sa dublez PAL-ul. Exista vreo alternativa fara cant ABS?
6. La imbinarea cu cepuri, este necesara strangerea pieselor cu menghine?

Atat decoamdata. Sunt convins ca pe masura ce incep schitele o sa mai iasa la iveala si alte lacune.

Va multumesc pentru timpul acordat.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Palul nu il poti debita ,,casnic,, fara sa-i strici o fata.  E utilaj mai special fata de Jackson-ul de mana.  Cantuirea o faci cu fierul de calcat pus pe o carpa si treci peste banda aia adeziva.   Te va tine cca 2 ani,dar repeti operatiunea.  Eurosuruburile alea au capacele care intra in ele si le mascheaza.  Ce nu am inteles- faci pt.tine sau scoti la vanzare?

#3
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Eu initial, cand am mai avut planuri din astea, mi-am luat fierastrau cu sine + panza speciala pentru laminate care teoretic ar trebui sa taie la un nivel acceptabil (daca bine tin minte se recomanda pe o fata sa se treaca la o adancime de cativa mm, apoi taietura finala). Partea proasta e ca PAL-ul e greu cand e coala intreaga si e un efort mai mare + spatiul necesar pentru manipulare/depozitare. Clar un fierastrau cu incizor face treaba mai buna... sper sa aiba si panzele ascutite.

Legat de cepuri, cred ca cele folosite uzual sunt de 8mm diametru si 40mm lungime? Suruburile de imbinare sunt ok cele de 7mm x 50 mm?

Mobila va fi facuta pentru familie. Ma gandesc sa incep cu 2 paturi + 2 birouri + ceva corp care vreau sa il montez pe perete. Incep schitele. Pentru  picioarele de birou cred ca o sa optez pentru picioare reglabile de la ikea. Am vazut ca sunt pe la vreo 30 de lei.

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
conectori lemn punct ro -
Cam scumpe , dar spre informare cred ca e f.bun . Probabil în magazinele de bricolaj , găsim și mai ieftine anumite componente .

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

 alinescoo, on 19 august 2020 - 16:26, said:

Va salut stimati colegi, Planul e sa fac cateva piese de mobilier de pal (birou, pat, corp suspendat). Pe plan local pot doar sa debitez pal-ul in taieturi drepte si nu am optiunea de cantuire abs, deci o sa trebuiasca sa ma multumesc cu ce gasesc. Am cateva nelamuriri si poate o sa gasesc printre voi doritori sa ma ajute:

1. din dorinta de a face lucrurile cat mai ok, o sa folosesc destul de mult cepuri pentru imbinari. Am dispozitiv ajutator pentru a putea da gaurile cum trebuie, eventual mai iau acele suporturi ascutite care ajuta. Ce dimensiuni sa aiba cepurile (grosime/lungime) si cam la ce distanta e bine sa fie puse?
Nu stiu. Esti sigur ca nu poti sa rezolvi doar cu eurosuruburi?


2. ce dimensiuni trebuie sa aiba eurosuruburile? Am vazut ca este burghiu special cu zenciuitor pentru ele si as vrea sa stiu de care sa comand
Pai sunt cam perechi. burghiu-eurosurub.

Cel mai comun gasesti, H4 cu 7mm-exterior, 4mm- interior, lungime  -50mm
Si burghiul are 5mm-partea ingusta, 7mm dupa shanfren.


3. am vazut ca se pot face taieturi curbate folosind un sablon facut in prealabil si o freza cu inel de copiere. Ma gandesc aici de ex la rotunjire colturi birou sau la tablie pat. E realizabil asa? Nu se ciobeste PAL-ul?
Nu inteleg.

4. Pentru birou la care as vrea ca partea superioara sa se rabateze (cum e in imaginea atasata) ce tip de balamale/amortizoare sa folosesc pentru a putea fi folosit in siguranta (sa nu cada pe degete) ? Sa zicem de ex ca dimensiunea capaului ar fi de 60x100 cm.

Lipseste imaginea. Dupa ce o selectezi nu uita sa ii dai incarcare.
De obicei iti spune in fisa tehnica ce greutate duce si pentru ce dimensiuni se recomanda.

5. Din cate am vazut, cant-ul melaminat nu este in versiunea "dubla" deci nu am cum sa dublez PAL-ul. Exista vreo alternativa fara cant ABS?
Melaminatul vine sigur si in versiune dubla, pentru blaturile de bucatarie. Intrebarea e daca iese decent. Nu stiu, n-am incercat, nu cred.

6. La imbinarea cu cepuri, este necesara strangerea pieselor cu menghine?
In magazinele de mobila exista niste coltare. Cred ca sunt foarte utile daca lucrezi singur. Ma gandesc ca nu vrei sa risti sa se miste, desi recunosc n-am folosit cepi. Doar am dezmembrat astfel de imbinari.

Atat decoamdata. Sunt convins ca pe masura ce incep schitele o sa mai iasa la iveala si alte lacune. Va multumesc pentru timpul acordat.


#6
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Am atasat si imaginea. Cred ca cel mai probabil dimensiunea capacului o sa fie 50x90 cm

O sa lucrez cu cepuri unde se vede deoarece suruburile de imbintare, cu tot cu capace nu arata ok.
Legat de taierile curbate... ce am vazut era ceva de genul se ia o bucata de material care se taie cu fierastraul pendular la forma dorita, semicerc de exemplu. Apoi acest "sablon" se fixeaza cu menghine pe bucata de pal si cu o freza de mana, folosind o freza cu inel de copiere, se merge cu inelul de copiere pe sablon in timp ce freza taie pal-ul. Rezultatul ar trebui sa fie ca in imaginea atasata

Attached Files



#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

 alinescoo, on 19 august 2020 - 16:26, said:

3. am vazut ca se pot face taieturi curbate folosind un sablon facut in prealabil si o freza cu inel de copiere. Ma gandesc aici de ex la rotunjire colturi birou sau la tablie pat. E realizabil asa? Nu se ciobeste PAL-ul?
Ok. Am inteles. Cred ca e realizabil. Am vazut si eu in niste tutoriale. Dar atat.

4. Pentru birou la care as vrea ca partea superioara sa se rabateze (cum e in imaginea atasata) ce tip de balamale/amortizoare sa folosesc pentru a putea fi folosit in siguranta (sa nu cada pe degete) ? Sa zicem de ex ca dimensiunea capaului ar fi de 60x100 cm.
Pai in functie de materialul folosit(16,18mm) si densitatea lui o sa iti dea o greutate. Pe care o poti aproxima si ulterior din ridicarea capacului.

Eu am montat ceva de acest gen. Are cativa ani si nu da semne de oboseala. Dar e drept cred ca l-am supradimensionat un pic. Si nici la uzura mare nu a fost supus. Oricum o data montate legaturile, amortizorul se schimba foarte foarte usor.



#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Iti multumesc mult pentru timpul acordat.
Sunt in faza de proiectare si mai am o nelamurire: date fiind dimensiunile placii de pal, specific vorbind grosimea de 18mm nu prea se poate face de ex o cutie care sa aiba toate dimensiunile numere intregi (centimetri) si sa aiba cat mai putine canturi vizibile. Cand se merge sa se comande pal-ul de debitat se comanda in milimetri? Ce fac daca de ex da o valoare gen 40,26 cm?

#9
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

 alinescoo, on 21 august 2020 - 21:19, said:

Iti multumesc mult pentru timpul acordat.
Sunt in faza de proiectare si mai am o nelamurire: date fiind dimensiunile placii de pal, specific vorbind grosimea de 18mm nu prea se poate face de ex o cutie care sa aiba toate dimensiunile numere intregi (centimetri) si sa aiba cat mai putine canturi vizibile.

Se poate. Unde e important sa te incadrezi la fix intr-un anumit spatiu, faci sa fie cat trebuie. Bineinteles, piesele vor trebui taiate la valori in mm.

Cand se merge sa se comande pal-ul de debitat se comanda in milimetri?
Da.

Ce fac daca de ex da o valoare gen 40,26 cm?
Aproximezi. 403mm. Sau 402 mm, functie de cum e mai avantajos. Zecimile de mm nu conteaza. In timpul taierii pot sa apara mici erori umane, grosimea taieturii din lama in sine, este de 1 mm sau chiar mai bine.




Ex: Grija la spatierea usilor, unde prefer sa fie putin mai departe decat sa se loveasca intre ele. Exista pe net recomandari cat sa lasi intre diferite piese, tolerante, lucruri pe care nu le stiu pe de rost, facand mobila doar pentru mine, etc. Iti recomand acest blog, eu de acolo am invatat sa imi fac mobila.

Stiu ca ma repet, dar la primele corpuri lasa cep-urile si mergi pe eurosurub cu capacel. Dupa, poti sa rafinezi tehnica.


#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Ok, am reusit in cele din urma sa incopresc primul birou. Capacul care se deschide are dimensiunea de 50x120 cm. Am pus la el 3 balamale conform recomandarilor producatorului si am luat doua pistoane cu gaz 150N pentru a ajuta la deschidere/inchidere. Pistoanele isi fac treaba insa nu sunt solutia potrivita. Mai precis, dupa ce ridic capacul vreo 25 de cm, pistoanele incep sa sa isi faca treaba si ajuta la ridicat. Cand incep coborarea, iarasi, ajuta si nu lasa usa sa cada dintr-o data. Problema e ca pe masura ce inchid usa, pistoanele se inchid si ele si nu mai ajuta.
Practic daca las capacul de la 25 de cm se tranteste peste degete.
Deci, trebuie sa caut o solutie care sa amortizeze caderea capacului. Daca aveti ceva sugestii le astept.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate