Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Kingston a lansat stick-uri cu interfata USB Type C (datatraveler)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar astea inca sunt raritati - ultimele generatii / modele de top.
La telefoane si laptopuri/tablete a prins mai repede ptr ca e si mai comod si e si mai mic - ofera si avantaje pe partea de design.

Insa este viitorul.

Totusi subiectul e despre stick-urile Kingston si deja discutia se duce in alte directii.

#20
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Ce stick rapid de 64 gb recomandati ? sau nu conteaza .?

#21
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu am inteles ca USB Type-C asta este mai potent decat USB-ul normal. Pai da. Dar oare nu se putea implementa aceeasi viteza si ce o mai avea el in plus pe formatul obisnuit?
Cu ce ajuta ca este mai micut?
E ca si cum masinile electrice ar veni cu 5 roti.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostUn-ZeU, on 20 august 2020 - 19:36, said:

Ce stick rapid de 64 gb recomandati ? sau nu conteaza .?
Unul care sa iti satisfaca nevoile. Samsung ceva usb3.1 sau usb-c ar trebui sa indeplineasca conditiile

Asta pare OK ca viteze de transfer: https://www.emag.ro/...b/pd/D5BB4NBBM/

View Postlost_in_a_dream, on 28 august 2020 - 23:55, said:

Eu am inteles ca USB Type-C asta este mai potent decat USB-ul normal. Pai da. Dar oare nu se putea implementa aceeasi viteza si ce o mai avea el in plus pe formatul obisnuit?
Cu ce ajuta ca este mai micut?
E ca si cum masinile electrice ar veni cu 5 roti.
Citeste despre standardele astea USB si ce implica ele in materie de conectica ... in felul asta nu vei mai emite minuni ca mai sus.
Varianta scurta, nu, "nu se putea implementa aceeasi viteza si ce o mai avea el in plus pe formatul obisnuit".

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cu ce ajuta ca este mai micut?
E mai usor de pus pe protabile - telefon, laptop - ocupa mai putin spatiu si permite design mai subtire.
Plus marele avantaj - nu mai trebuie sa te uiti pe ce parte pui mufa - indiferent e cum o bag,i va functiona.

Quote

Eu am inteles ca USB Type-C asta este mai potent decat USB-ul normal
Depinde de standard si implementare.
Poti avea si transfer video pe el, dar la fel de bine poti avea doar transfer de date la viteze de USB 2.0.

Exista 2 tipuri de standarde - unul ptr conector ( A, B, C cu versiuni mini, micro... ) si unul ptr date ( 1.0, 2.0, 3.0 si de-aici incepe cosmarul... 3.1 v1 sau v2, 3.2, v1 sau v2... )

#24
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 17.10.2019
"USB-C poate fi utilizat împreună cu tehnologia Thunderbolt 3. Acest lucru permite ca Thunderbolt și USB-C să se combine pentru o lățime de bandă de 40 Gbps. USB-C și Thunderbolt sunt capabile să furnizeze până la 100W de energie. Pentru a asigura o încărcare rapidă, utilizează viteze de transfer de date USB 3.0 și USB 3.1. de 5 Gbps la 10 Gbps."

Nu stiu ce ar putea sa insemne "sa se combine".Conectorii și cablurile USB-C sunt folosiți pentru conectarea dispozitivelor periferice, înlocuind diverși conectori USB-B și USB-A, inclusiv HDMI, DisplayPort și audio de 3,5 mm.

Chiar daca type-c nu este popular este viitorul. nici display port nu este popular dar depaseste hdmi-ul la performante, dar nu cred ca va fi si el viitorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate