Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Colegiu in Uk

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Buna tuturor! Am 20 de ani si doresc sa imi continui scoala in Uk. Am terminate 10 clase in Romania,unde m-as incadra? Ce alte posibilitati as avea înafară de colegiu? De exemplu, pregatirea intr-o anumita meserie.
Orice sfat sau proprie experiență m-ar ajuta foarte mult. Multumesc!

Edited by MartaBluee, 17 August 2020 - 18:09.


#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 MartaBluee, on 17 august 2020 - 18:08, said:

Buna tuturor! Am 20 de ani si doresc sa imi continui scoala in Uk. Am terminate 10 clase in Romania,unde m-as incadra? Ce alte posibilitati as avea înafară de colegiu? De exemplu, pregatirea intr-o anumita meserie.
Orice sfat sau proprie experiență m-ar ajuta foarte mult. Multumesc!

Da cu hengleza cum stai? cum te vei sustine financiar in UK pana termini scoala?Trebe sa ai un depozit de vreo 3000 de lire sterline la inceput.

#3
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018

 Kean, on 17 august 2020 - 19:15, said:



Da cu hengleza cum stai? cum te vei sustine financiar in UK pana termini scoala?Trebe sa ai un depozit de vreo 3000 de lire sterline la inceput.
Stau foarte bine, si cu banii ma descurc.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1. Facultatea în UK se plateste. Fie o plătești azi, fie peste 10 ani.
      2. Trebuie să ai un job in UK. Nu-ți plătește nimeni cazarea si mancarea.
     E destul de greu sa lucrezi si sa faci facultate simultan.
      3. Trebuie să cunoști engleza la nivel avansat scris/citit.



#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
?.     Asta-i numa pt. ce zici.   Daca  e sa faci ceva dupa alea 10 clase apar niscai problem.  Sant recunoscute/echivalate in Uk?  Ca sa mergi pe pe meserii ,,banale,, platesti cursurile. Daca mergi pe ,,sanatate,, nu cred ca te incadrezi cu 10 clase. Si nici nu pot crede ca vii cu 10K  POUNDS ca sa o iei de la 0.00!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De la 01.01 2021, UK nu va mai face parte din UE. Asta face mai dificila urmarea unor cursuri acolo.

Edited by pasilla, 17 August 2020 - 20:26.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Marta,tre sa fiu rau cu tine ca sa inteleaga ceilalti!  Baaaa,engleza pe care o invatati(?) e .... ca sa fie. Nimeni nu vorbeste ,,English BBC,,.    SI STIU ASTA CA SOTIA E PROFA DE ENG.!    Bravo,foarte bine!  Vin-o ,ca e nevoie de oameni califi cati!

Ca sa vezi golanie la englezoii astia!-  Cica de la anul(1.1.2021) au sa fie mai draconici cu loan-urile pt ,,europeni.    Stiu ca numa azi am vorbit cu asocciatul ce are fecior ce merge la ....  Grafica jocuri(asa stiu eu sa explic)

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 MartaBluee, on 17 august 2020 - 18:08, said:

Buna tuturor! Am 20 de ani si doresc sa imi continui scoala in Uk. Am terminate 10 clase in Romania,unde m-as incadra? Ce alte posibilitati as avea înafară de colegiu? De exemplu, pregatirea intr-o anumita meserie.
Orice sfat sau proprie experiență m-ar ajuta foarte mult. Multumesc!
Pai la colegiu te poti pregati intr-o meserie si se plateste. Poti sa-l faci si la seral in cazul in care vrei sa si muncesti in acelasi timp. Probabil pana se va intampla brexit-ul poti echivala acele 10 clase din Romania. Iar daca iti alegi o meserie(electrician, tamplar, instalator) si o inveti cum trebuie faci bani frumosi, daca nu te tine nimic in Romania ai sanse mai mari in UK, desi mie nu-mi place UK, ca tara, insa financiar vorbind e mult mai bine.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 cspot, on 17 august 2020 - 20:09, said:

1. Facultatea în UK se plateste. Fie o plătești azi, fie peste 10 ani.
  2. Trebuie să ai un job in UK. Nu-ți plătește nimeni cazarea si mancarea.
E destul de greu sa lucrezi si sa faci facultate simultan.
  3. Trebuie să cunoști engleza la nivel avansat scris/citit.

E colegiu, nu facultate, oricum nu poate cu ce are pentru facultate...
Dar se plateste si acesta , nu e nimic gratis decat daca esti provenit din sistemul de invatamant din UK si ai pina intr-o limita de varsta, peste care cred ca a trecut.
Alegi colegiul , mergi la interviu si vezi ce-ti spun, daca e DA, platesti taxa si gata....la cursuri.

#10
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Baga un ochi aici, https://www.colchester.ac.uk/, ca sa iti faci idee de ce preturi sunt pentru cursuri, ce calificări îți trebuie sa poți sa te înscrii, da-le un e-mail spunele cine ești și ce vrei și garantat îți vor răspunde și te vor îndruma unde sa te uiți in continuare

#11
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostKean, on 17 august 2020 - 19:15, said:



Da cu hengleza cum stai? cum te vei sustine financiar in UK pana termini scoala?Trebe sa ai un depozit de vreo 3000 de lire sterline la inceput.

Aplica pt student finance si ii ofera ei bani. In rest job part time.

Mu e greu deloc sa faci cursuri in UK.
Exista cursuri, colegiu si universitate finantate prin imprumuturi de la guvern. Se numesc student loan. Student loanul plateste scolarizarea. De asemenea exista mentenance loan care se ofera sa te poti intretine. Mentenance loan-ul variaza de la 9000-14000 lire /an in functie de circumstante.
Ca sa fii eligibil trebuie sa demonstrezi ca muncesti in UK. Dupa ce ai contractat impruutul si ai terminat scoala, in momentul in care te-ai angajat , daca ai venit mai mare de 25000 lire/ an incepi sa platesti 9 procente din surplus xare sa acopere imprumutul. Practic daca castigi 26000 platesti 9 procente din 1000. O nimica toata.
Colegiile din UK sunt pline de curatatorese xare nu au terminat scolaa in Ro , isi platesc lucrarile , iau banii si ridica case i  Ro.

Edited by calle, 23 August 2020 - 09:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate