Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Intabulare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005
Buna ziua/seara,

am un teren pe care familia noastra l-a folosit inca dinainte de revolutie (in aceea zona nu a existat colectiv).
Terenul este inscris intr-o cota parte pe un membru al familiei intr-o carte funciara mai veche in care apar si alte persoane (decedate) care figureaza si ele cu alte cote parti.
Cartea funciara nu mai reflecta realitatea, vecinii sunt altii decat aceste persoane sau urmasi ai lor. Nu sunt neintelegeri cu vecinii, unii au facut inscrieri in cartea funciara cu terenul lor conform situatiei actuale, altii nu.

Cum pot sa fac inscrierea terenului in cartea funciara astfel incat sa reflecte situatia actuala si acesta sa figureze doar pe persoana din familia noastra ca si proprietar al parcelei pe care o folosim ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa iei legatura cu o firma/persoana care ofera servicii de cadastru.

Edited by pasilla, 12 August 2020 - 18:04.


#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
La vecini nu ai ce sa faci. E treaba lor daca au actualizat sau nu. La voi e mai complicat...persoanele decedate care au avut cote parti au probabil mostenitori care au dreptul la acele cote parti.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca e simplu. Pe baza actelor de proprietate soliciti inscriera in Cartea Funciara.
Daca ai acte de proprietate

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 mircea812, on 12 august 2020 - 18:09, said:

La vecini nu ai ce sa faci. E treaba lor daca au actualizat sau nu. La voi e mai complicat...persoanele decedate care au avut cote parti au probabil mostenitori care au dreptul la acele cote parti.
In caz ca nu au mostenitori revine statului. Sa aiba grija initiatorul sa nu intre intr-o incurcatura.

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Fii mai explicit!
Cartea funciara e una, iar numerele topo/cadastru e altceva.
Pe aceeasi carte funciara sunt mai multe numere topo/cad.
Daca numerele/numarul topo/cad care te intereseaza are in continuare acelasi poroprietar sau exista mostenitor,nu ai treaba,
Daca vecinii au alte numere topo/cad e treaba lor

Edited by paznicmare, 12 August 2020 - 19:47.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
cauta uzucapiune.
si repede.

althea, help! :D

#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Cred ca de fapt asta vroia sa intrebe si nu stia cum :)

#9
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 mircea812, on 12 august 2020 - 18:09, said:

La vecini nu ai ce sa faci. E treaba lor daca au actualizat sau nu. La voi e mai complicat...persoanele decedate care au avut cote parti au probabil mostenitori care au dreptul la acele cote parti.
Eu folosesc doar suprafata care-mi revine, aceea cota-parte din toata suprafata de teren inscris in CF. Alti mostenitori ar putea aventual sa pretinda doar cota lor.
Dar, repet, situatia in teren e cu totul alta, ceilalti  mostenitori nu au pretentii in aceea zona iar vecinii de jur-imprejur sunt altii si imi recunosc proprietatea.

 greenlife, on 12 august 2020 - 19:32, said:

In caz ca nu au mostenitori revine statului. Sa aiba grija initiatorul sa nu intre intr-o incurcatura.
Terenurile din zona respectiva sunt folosite de cetateni care noi stim ca sunt proprietari, nu e cazul sa revina statului.

Care este calea de urmat ? In instanta ? Si ce fel de actiune ?

#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
In momentul asta tu si mostenitorii/proprietarii celorlalte cote va prezentati la notar pentru o iesire din indiviziune. Daca ceilalti nu vor sa vina doar prin instanta se poate rezolva.

Edited by mircea812, 12 August 2020 - 20:46.


#11
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 mircea812, on 12 august 2020 - 20:46, said:

In momentul asta tu si mostenitorii/proprietarii celorlalte cote va prezentati la notar pentru o iesire din indiviziune. Daca ceilalti nu vor sa vina doar prin instanta se poate rezolva.

Asadar in instanta prin iesire din indiviziune. Si ii chem in judecata pe mostenitori.
Pe cine chem in judecata daca unul din cei inscrisi in CF nu are urmasi ?

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ce grad de rudenie este intre cei inscrisi in cartea funciara? Frati?

Daca da, pe cel fara urmasi(fara copii) il mostenesc nepotii(copiii fratilor).

Edited by mircea812, 12 August 2020 - 22:09.


#13
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 mircea812, on 12 august 2020 - 22:06, said:

Ce grad de rudenie este intre cei inscrisi in cartea funciara? Frati?
Nu par a fi rude, sunt nume de familie diferite. Una din aceste persoane a operat in CF in 1939 iar alta in ... 1903...
Va dati seama ca nici copiii lor nu traiesc iar una din ele nu are mostenitori.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu in ce zona ai dificultati,eu in Ardeal am gasit ultimul act pe pamantul dupa mama in arhivele austro-ungare( 1800 si ceva).
Era scris in ungureste ca pamantul respectiv e donatie la bunica dinspre mama de la tatal ei,ca zestre.Mi-a trebuit traducator ca nu stiam ce scrie in acte.
Eu din cate stiu,pe harta satului e notat inclusiv poteca de picior,nu mai zic de drumuri de acces la pamant.
Cere la primaria de unde apartine pamantul sa vezi harta satului,nu se exista sa nu aiba! Mai veche daca e originala,mai noua,ceva gen 1950, daca nu au originalul!
Daca esti din Ardeal sigur au arhive pana aproape de 1800.

Nu prea am inteles ce vrei si sunt cam beat dar stiu sigur ca un pamant agricol e destul ca proprietarul sa declare scris la primarie ca ti l-a vândut si iti este trecut tie la impozit.
Aceasta e o dovada clara ca ai utilizat pamantul,platind impozit la primarie(uzucapiune).
Sorry daca am fost paralel!

#15
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 sloimi, on 12 august 2020 - 22:41, said:

Nu stiu in ce zona ai dificultati,eu in Ardeal
Nu prea am inteles ce vrei si sunt cam beat dar stiu sigur ca un pamant agricol e destul ca proprietarul sa declare scris la primarie ca ti l-a vândut si iti este trecut tie la impozit.
Aceasta e o dovada clara ca ai utilizat pamantul,platind impozit la primarie(uzucapiune).
Si eu sunt din Ardeal.
Am scris mai sus ce vreau.
Nu sunt neintelegeri cu vecinii sau cu terte persoane iar terenul este inscris si la registrul agricol si platesc impozit.
Terenul am scris ca il utilizam si nu este nevoie de harta ca sa-l cautam.
Noi am operat in 2005 in CF cand am facut succesiunea dupa cineva decedat in familie.

#16
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Te duci la primarie si iei titlu de proprietate, iar in baza lui intabulezi terenul.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poi daca vecinii recunosc dreptul tau de proprietate,administratia recunoaste dreptul tau de proprietate,platesti topograf sa ti-l puna pe harta(ceva gen 80-100 lei tarusul),minim 6 tarusi.
Ingradesti daca e cazul si esti la zi.Iti spune topograful care sunt pasii de urmat.
Cred ca acum am priceput,mai greu ca-s ardelean ...
La primarie ai intrebat ce conditii trebuie sa iti dea titlu?

Edited by sloimi, 12 August 2020 - 23:34.


#18
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 Thuraya_123, on 12 august 2020 - 23:24, said:

Te duci la primarie si iei titlu de proprietate, iar in baza lui intabulezi terenul.
Asta am si incercat dar, desi au recunoscut in hotararea lor proprietatea mea asupra terenului (rezultata din CF) mi-au respins cererea pe motiv ca nu am facut dovada filiatiei dupa toate persoanele din CF cu mentiunea/recomandarea sa fac notarea posesiei la OCPI. Evident ca nu pot face dovada dupa celelalte persoane dar nici nu pretind tot terenul din Cf ci doar cota-parte care-mi revine.
Iar  cand m-am prezentat la primarie in acest scop (notare posesie) mi-au pus ca avand in vedere ca e doar posesie atunci sa notez si un drum prin terenul meu pentru ca au vazut ei din imaginile din satelit ca acolo pare a fi un drum si sa modifice topograful schita ca sa fie inclus un dum care sa asigure si accesul la un teren si o casa mai departata (care nu e vecina cu mine). Asta mi s-a spus verbal. Mentionez ca persoanele de la aceea casa nu folosesc vreun drum de acces la casa lor deoarece se deplaseaza doar pietonal pe acolo..
Am vrut chiar sa notez acest "drum" sau cale de acces dar cand i-am  spus topograful a zis "daca a trecut pe-acolo un car de cateva ori si a lasat urme nu inseamna ca este drum".
Asa ca am ajuns intr-o infundatura, un ping-pong intre primarie si topograf, de aceea m-am gandit la instanta pentru a clarifica situatia si intrebam aici calea de urmat.

 sloimi, on 12 august 2020 - 23:33, said:

Poi daca vecinii recunosc dreptul tau de proprietate,administratia recunoaste dreptul tau de proprietate,platesti topograf sa ti-l puna pe harta(ceva gen 80-100 lei tarusul),minim 6 tarusi. Ingradesti daca e cazul si esti la zi.Iti spune topograful care sunt pasii de urmat. Cred ca acum am priceput,mai greu ca-s ardelean ... La primarie ai intrebat ce conditii trebuie sa iti dea titlu?
Am raspuns mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate