Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

[Cum] pot folosi un telefon pe post de camera de filmat conectat la laptop?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Stiu ca intrebarea pare prosteasca, dar totusi dezvolt.
Trebuie sa ma filmez folosind o scula electronica cu ecran.
In film nu trebuie sa apar eu ca persoana ci doar mainile mele si ce fac pe acel ecran, exact ca  un review pe youtube.
Am in dotare un Samsung s10, un tripod si un laptop cu win10.
Problema mea mare este ca n-am cine sa ma filmeze si sa aiba grija sa apara intotdeauna ecranul aparatului despre care vb in film.
Asa ca intrebarea este, exista vreun program pt windows, la care sa conectez telefonul pe post de camera video si sa vad in timp real pe ecranul laptopului ce filmeaza? Adica daca nu se vede ceea ce fac, sa corectez imediat.

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Cauta "phone camera to pc". E plin netu'

#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R8kb18QSTCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor!

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă vrei să înregistrezi pe telefon, nu să faci transmisie live, și te interesează doar să și vezi în timp real ecranul telefonului, atunci poți încerca direct să te conectezi la laptop prin wireless display.

Pe laptop deschizi aplicația Connect (ar trebui să fie preinstalata în Windows 10, o poți căuta în Start), apoi pe telefon te poți conecta la laptop ca la orice alt TV care suportă wireless display. Vezi dacă te ajută instrucțiunile de aici: https://thedroidguy....iew-app-1100058

Ca dezavantaj, pe laptop va fi o mică latență față de ecranul telefonului, poate și culori un pic mai spălăcite. Dar pentru încadrare e mai mult decât suficient.
Ca o notă, prin Connect vei putea inclusiv controla telefonul de pe laptop.

Edited by alexcrist, 10 August 2020 - 11:18.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi nu ai nevoie.

Filmezi cu telefonul pur și simplu. Vezi pe ecranul lui ce faci...

Dacă e ceva ce se va repeta, faci rost de un tripod mai deștept pe care să îl poți așeza cum dorești.

Dacă nu... ce am zis mai sus.

Dacă ți-e greu să te uiți la ecranul telefonului, nu ți-e greu să te uiți la al laptopului ?

Edited by waterman, 10 August 2020 - 11:19.


#6
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu vreau functia de webcam, asa l-am folosit de multe ori cu droid cam, ci sa inregistrez. Peste tot unde caut, gasesc doar sa il folosesc pe post de webcam, de asta am intrebat aici.
Am gasit in filmuletul lui @epuru o mentiune a stream labs, acum descarc sa vad ce si cum.

 waterman, on 10 august 2020 - 11:17, said:



Dacă ți-e greu să te uiți la ecranul telefonului, nu ți-e greu să te uiți la al laptopului ?
1. vreau sa filmez cu camera principala, nu cea secundara, deci ecranul telefonului nu va fi spre mine.
2. Nu am cum sa ma uit tot timpul in ecranul telefonului cand eu operez o scula care lucreaza cu sute de amperi, asa laptopul l-as pune in fata mea si as filma din dreapta mea.

 alexcrist, on 10 august 2020 - 11:17, said:

Dacă vrei să înregistrezi pe telefon, nu să faci transmisie live, și te interesează doar să și vezi în timp real ecranul telefonului, atunci poți încerca direct să te conectezi la laptop prin wireless display.

Pe laptop deschizi aplicația Connect (ar trebui să fie preinstalata în Windows 10, o poți căuta în Start), apoi pe telefon te poți conecta la laptop ca la orice alt TV care suportă wireless display. Vezi dacă te ajută instrucțiunile de aici: https://thedroidguy....iew-app-1100058

Ca dezavantaj, pe laptop va fi o mică latență față de ecranul telefonului, poate și culori un pic mai spălăcite. Dar pentru încadrare e mai mult decât suficient.
Ca o notă, prin Connect vei putea inclusiv controla telefonul de pe laptop.
merci, exact asta caut, nu vreau transmisie live si nu ma intereseaza pe ce inregistreaza, telefon sau laptop. Incerc optiunea asta.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 robylup, on 10 august 2020 - 11:29, said:

1. vreau sa filmez cu camera principala, nu cea secundara, deci ecranul telefonului nu va fi spre mine.


Camera principală e aia de pe spate. Care de obicei are și rezoluție mai bună.

Dacă ai nevoie permanent, un Gopro Session 4 și un ham de piept. Gata ai rezolvat tot.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lOS-nZMFuS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zwqno8-D4Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 10 August 2020 - 11:39.


#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 waterman, on 10 august 2020 - 11:32, said:

Camera principală e aia de pe spate.

Dacă ai nevoie permanent, un Gopro Session 4 și un ham de piept. Gata ai rezolvat tot.
Camera principala este cea de pe spate, da, atunci va fi indreptata spre mine si ecranul nu va fi vizibil. Si chiar daca ar fi, nu imi este confortabil sa intorc capul tot timpul sa vad daca filmeaza cum trebuie, dar in schimb laptopul pot sa il pun in fata mea la nivelul ochilor.
Nu am nevoie permanent, e doar pt o singura data. O scula noua in domeniul meu si trebuie sa fac un filmulet explicativ cu ea.

@alexcrist multumesc, la oglindire ecran nu m-am gandit. In modul video nu merge landscape dar nu ma deranjeaza, vad clar in timp real ce filmeaza, asta e important.

Edited by robylup, 10 August 2020 - 11:47.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cheamă un coleg să te filmeze și gata.
Te complici crede-mă.

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@waterman eu inteleg clar ca ma complic, crede-ma ca ma stresez cu filmarea asta de cateva zile. Daca as avea pe cine sa chem sa stea 2 ore sa filmeze cat imi ia mie sa povestesc moartea caprioarei, as face.o sincer. Nu am pe cine sa chem. Partea buna e ca cu aplicatia connect si smart view pot sa vad clar ce fac si pot sa controlez telefonul, pus pauza, zoom samd. In afara ca nu arata in landscape mode cand filmez, e exact ceea ce caut.

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 waterman, on 10 august 2020 - 11:55, said:

Cheamă un coleg să te filmeze și gata.
Te complici crede-mă.

Si la ala daca i-i tremura mana ce faci? Ba mai si-l platesti, ii mai dai si sa bea, sa manace, sa fumeze....Pfff nu stii cum sunt oamenii in ziua de azi...Poate filmarea e facuta pentru a castiga bani, colegul ala cand aude de bani iti cere mai mult decat scoti tu din filmare.

Apoi daca vrei sa filmezi la ore nepotrivite, ce faci?

#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@loveparade de as face bani, ar fi bine, ca pe bani sigur ar veni cineva sa ma ajute. Dar sefu a spus, eu trebuie sa fac. Mi-a aprobat achizitia unui tripod, de aici ma descurc sa imi fac viata usoara.

#13
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
s10 +televizor sau orice cu intrare hdmi cu cablul usbc hdmi

sau poti incerca cu aplicatia camon live stream si inregistrezi in pc cu osb sau vlc
aplicatia emite prin wifi fullhd si poti captura ca si" webcam" si inregistrezi in pc cu sunetul din camera

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate