Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Infectiile se pot visceraliza?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Buna ziua,

Exista vreun motiv pentru care o anume infectie in corp cu microbi( bacterii, fungi etc). sa nu poata fi determinata in culturile de sputa, exudat etc.?

Aceste infectii pot irita mucoasele? Se poate produce in timp o visceralizare, astfel incat sa nu mai poata fi determinate cu metode de investigatie?

Mama are brosectazie. posibil fungica.poate din mucegai. tuseste zi si noapte de 4 ani. nu se poate odihni. nu mai poate inghiti. are si o formatiune calcaroasa in stomac.
in fine, foarte probabil am luat un microb de la ea: bacterie sau ciuperca.
are un miros specific. luni de zile dupa ce a plecat din casa era acel miros. efectiv te intepa pe limba si in gat.
am surprins acel miros si la mine de multe ori.
apoi au inceput durerile, intepaturile foarte puternice in gat, iritatia continua. nici somn nu mai aveam de dureri. parca ma taia ceva.
apoi stomacul, esofagul. cand inghit parca arde. totul. gura, limba, gat, esofag, stomac.
de ani de zile ma tem sa nu dau microb la sotie si copil. am un copil de 3 ani.
practic am 3 ani de zile de cand nu trec simtomele din gat. de 1 an si jumatate si stomacul.
am facut n-spe exudate. la un moment dat a iesit citrobacter freundii si candida albicans numeroasa. conform antibiogramei si antifungigramei am tratat cu biseptol si fluconazol.
cand am repetat analizele nu a mai iesit nimic. a aparut o specie de klebsiela dar nu pneumoniae, dar care nu s-a confirmat.
apoi am facut operatie de cazeum la amigdalite. apoi au inceput durerile pe esofag si stomac, pe langa gat.
tratez de 1 an si jumatate refluxul dar inutil cu antiacide. nu am helicobacter pylori.

de asta ma gandesc ca poate fi o bacterie/micoza  care provoaca toate aceste iritiatii...
ceva care iese greu. probabil doar la Matei Bals, dar acum nu pot merge acolo cu pandemia asta.

ce altceva ar putea irita mucoasele decat un microb (bacterie, fungi)?
e posibil sa fie o bacterie/ciuperca rara care nu se poate determina cu mijloacele de investigatie?

Sau daca s-a visceralizat nu mai iese la analize?

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce se pot ... infecțiile ?

Caută un medic sau un spital bun și fă niște analize ca la carte.
Nu are nimeni cum să ghicească ce ai tu...

Edited by waterman, 06 August 2020 - 14:38.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
https://dexonline.ro...initie/visceral

Poate ca se pot generaliza dar nu visceraliza... Ca nu exista asemena cuvant.

#4
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 waterman, on 06 august 2020 - 14:36, said:

Ce se pot ... infecțiile ?

Caută un medic sau un spital bun și fă niște analize ca la carte.
Nu are nimeni cum să ghicească ce ai tu...

pai asta fac. de 3 ani. la n-spe ORL-isti. si la cel mai cautat din tara.
si pe gastro la fel.
asa cum am scris, am facut n-spe mii de analize.

incep sa cred ca nu ii dau de cap in nici un fel.
de asta am intrebat, daca infectiile care  prind viscere mai ies la culturi ?

 eiffel, on 06 august 2020 - 14:55, said:

https://dexonline.ro...initie/visceral

Poate ca se pot generaliza dar nu visceraliza... Ca nu exista asemena cuvant.

probabil ca ar mege mai bine generaliza, dar nu e chiar asa. ar insemna sa devina ceva sistemic, si poate nu e inca cazul.
am vrut sa spun care prinde viscerele.
https://dexonline.ro/definitie/viscere
sper ca e destul de clar

Edited by sergiu88888, 06 August 2020 - 15:03.


#5
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
La psh ai fost? Nu glumesc
Unii asa s au tratat

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

tratez de 1 an si jumatate refluxul dar inutil cu antiacide
Mai curand aici e problema.

Sau poate fi de la ceva medicamente - iei ceva in mod regulat ? Tratament de hipertensiune de ex ?

Bine ca nu ai simptomele de anul asta ca sigur te banuiau de Covid.

Edited by eiffel, 06 August 2020 - 15:17.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cred că la tine e ceva psihologic nu e un virus.
Un fel de ipohondrie.

Nu zic cu răutate, doar că și psihicul poate face probleme, nu în sensul rău...

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
http://m.sfatulmedic...sistemica_10887

#9
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 eiffel, on 06 august 2020 - 15:17, said:

Mai curand aici e problema.

Sau poate fi de la ceva medicamente - iei ceva in mod regulat ? Tratament de hipertensiune de ex ?

Bine ca nu ai simptomele de anul asta ca sigur te banuiau de Covid.
Din pacate nu e bine sa iei antiacide termen indelungat. Daca iei peste un an apare riscul de cancer.
Eu iau de 1 an si aprope 8 luni antiacide. Si degeaba. E din ce in ce mai rau.

Am facut tratament pentru dureri de coloana si genunchi cu antiinflamatoare. Dar la cat am tratat refluxul ar fi trebuit sa treaca.
A trecut mult timp de cand nu am mai luat antiiflamatoare. Durerile de spate si genunchi le tratez doar cu alifie, doar ca sa nu mai supar stomacul.

 corinadaniela, on 06 august 2020 - 15:19, said:


Mi s-a spus ca din cauza terapiei cu antibiotice am facut candida. Oricum a iesit sensilia la fluconazol. Dupa tratament nu a mai iesit.
Dar simptomele nu au disparult decat de moment.
Chiar ma feresc sa iau antibiotice (cat pot de mult) ca sa nu mai fac cadidoza.

La endoscopia gastrica s-ar fi vazut daca e candida digestiva.Asa cred. S-a prelevat biopsie pentru helicobacter si a iesit negativ.

Edited by sergiu88888, 06 August 2020 - 15:30.


#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Amice fiecare individ nu poate trai de unul singur  asa ca poarta cu el cca 2 kg de bacterii  prietenii lor din copilarie  care daca nu-i abuzezi cu antibiotice sau alte materiale agresive o sa-ti asigure un schimb de servicii sanatos . Dezechilibru intr-o astfel de simbioza este dat de mediul, agenti patogeni , imunitate dar  si de obiceiurile tale.
Pe maica-ta ar trebui sa-i verifici mediul in care treieste , du-o la munte in aer liber , varuieste casa  da foc la trente lenjerii  , da foc la tot

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sergiu, când se mai potolește pandemia, internează-te în spital, pentru analize și investigații complete.
La alt subiect spuneai ca ai dureri și în alte zone ale corpului și ca ți-a ieșit valoare mărită la factorul reumatoid, deci ai și ceva reumatism sau boala autoimuna. Plus alte și alte probleme de sanatate pe care le-ai descris.
La 40 și un pic de ani câți ai tu, mi se pare ca ai prea multe boli, dureri, simptome, probleme de sănătate. Asa ai fost încă din copilărie sau problemele de sănătate au apărut la maturitate?
Și pe deasupra ai ales cu bună știință sa te muti în acea locuința posibil infestata, în care a stat ani de zile mama ta, grav bolnava cu plămânii.
Soția și copilul sunt/par sănătoși, manifesta sau nu simptome (tuse, răceli dese, dureri în gat, etc)?

#12
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am citit undeva pe un forum strain de unul care si-a tratat o infectie in zona faringiana cu un betisor de exudat faringian inmuiat in usturoi pisat. La mine a functionat. Ideea este sa fie undeva la radacina limbii sa ai acces cu betisorul.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 ioana1973, on 06 august 2020 - 16:33, said:

Am citit undeva pe un forum strain de unul care si-a tratat o infectie in zona faringiana cu un betisor de exudat faringian inmuiat in usturoi pisat. La mine a functionat. Ideea este sa fie undeva la radacina limbii sa ai acces cu betisorul.

Mergea si cu fermece. Dar daca n-ai stiut...

#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

Quote

, boala de reflux gastroesofagian poate determina aparitia unor complicatii serioase. Inflamatia continua a esofagului data de acidul gastric poate cauza ulceratii, sangerari si mai tarziu in evolutie stenozari (ingustari ale esofagului cu trecerea dificila a alimenetelor). De asemenea, eroziunea mucoasei esofagiene poate duce la aparitia dificultatilor de inghitire. Unele persoane pot dezvolta esofagul Barrett, afectiune in care mucoasa esofagiana se modifica, avand un aspect asemanator cu mucoasa intestinului subtire si care predispune la aparitia cancerului. Unele studii au aratat ca astmul bronsic, tusea cronica si fibroza pulmonara pot fi agravate sau chiar cauzate de boala de reflux gastroesofagian.
pe asta ai eliminat_o?

#15
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Raku99, on 06 august 2020 - 15:15, said:

La psh ai fost? Nu glumesc
Unii asa s au tratat
am incercat si asta. Din cauza durerilor de gat, esofag si stomac nu prea mai am somn. nici liniste.

anxioliticele (medicamente care iti iau teama) irita mai rau mucoasele. a doua zi ma durea si mai rau gatul. si stomacul. aveam arsuri mai mari.
antidepresivele mi s-au parut si mai agresive ca anxioliticele.

am incercat sa ignor simptomele. sa ma fac ca nu exista.
sa gandesc pozitiv. toate aburerile astea nu ajuta, crede-ma. acolo e ceva.
durerile, intepaturile, iritatiile, arsurile nu dispar. cand iau tratament de linistire sunt mai puternice. chiar irita mucoasa gastrica.

 corinadaniela, on 06 august 2020 - 16:15, said:

Sergiu, când se mai potolește pandemia, internează-te în spital, pentru analize și investigații complete.
La alt subiect spuneai ca ai dureri și în alte zone ale corpului și ca ți-a ieșit valoare mărită la factorul reumatoid, deci ai și ceva reumatism sau boala autoimuna. Plus alte și alte probleme de sanatate pe care le-ai descris.
La 40 și un pic de ani câți ai tu, mi se pare ca ai prea multe boli, dureri, simptome, probleme de sănătate. Asa ai fost încă din copilărie sau problemele de sănătate au apărut la maturitate?
Și pe deasupra ai ales cu bună știință sa te muti în acea locuința posibil infestata, în care a stat ani de zile mama ta, grav bolnava cu plămânii.
Soția și copilul sunt/par sănătoși, manifesta sau nu simptome (tuse, răceli dese, dureri în gat, etc)?
pai da. dupa ce trece nenorocita asta de pandemie ma duc direct la Matei Bals.
ideea e ca si mama a fost acolo si nu i-au gasit nimic. asta e cel putin ciudat. la Nasta i-au gasit bronsectazie si atat.
problemele astea le am de 3 ani de cand am locuit 5 luni cu ea. ideea e ca nu eu am ales sa ma mut cu ea.
ea a venit la mine. mi-a parut rau de ea (fiind mama) .
amandoi stiam ca micozele pulmonare nu se transmit. asa i-au spus la Nasta.
mai tarziu am aflat de la un medic ORL ca toti bolnavii de bronsectazie imprastie microbi.
momentan sotia si copilul nu par sa aiba probleme. l-am avut racit mai demult, cu amigdalita si cu reflux, dar au trecut problemele.
oricum stau cu teama pentru ei.
mananc cu tacamuri separate samd....

 persona695, on 06 august 2020 - 19:20, said:

pe asta ai eliminat_o?
ideea e ca nu poti lua toata viata anti-acide. iau de 1 an si 8 luni in curand.
si nici nu simt vreo ameliorare. ba dimpotriva.

#16
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Eu fac periodic niste "cure" cu diverse substante naturale cu efect antibiotic si antiviral.
Recomand sa treci pe la Fares pe site si sa cauti Biomicin si Biosept.
Baga si un catel de usturoi pe burta goala dimineata, cu multa apa.
Baga ceapa in alimentatie, ardei iute, scortisoara, pelin, cuisoare, oregano d-astea.
Probabil ca ai sistemul imunitar compromis sau ceva il tine "de vorba" too much. Fa-ti si niste eco abdominale.

Edited by Bean, 07 August 2020 - 15:18.


#17
fortesro

fortesro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.07.2009

 Raku99, on 06 august 2020 - 15:15, said:

La psh ai fost? Nu glumesc
Unii asa s au tratat

Îţi dai cu părereas, sau ai ceva studii în domeniu. Poate că tu ar trebui să mergi  la ph.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate