Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Racordare retea publica apa potabila

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Salut,
Vin alegerile locale, asa ca se da bataie sa sa puna in functiune reteaua comunala de apa potabila. S-au montat caminele si apometrele.
Foarte multe locuinte au deja apa curenta din fantanile proprii (primul strat, poluat la greu).
Urmeaza ca fiecare sa-si conecteze instalatia la apometru.
Probabil 1mc apa de la retea o sa coste 2,5-3 lei (asa costa in comuna vecina).
Acum ma costa, de la fantana, probabil sub 1 leu.
In conditiile in care nimeni nu mi-a impus sa am o supapa pe conducta de la retea, cine ma impiedica sa consum apa potabila din retea si sa pompez apa din fantana in retea ca sa dau apometrul inapoi? (nu are supapa; sau nu se invarte invers?).


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Hahaha, ma astea erau faze de acum 20 de ani. S-a intalnit hotul cu prostul, iar tu nu esti hotul.

Nu trebuie sa ai supapa, ele nu merg invers.
Si nu merge nici sa pui magnet puternic pe ele, ca interior au doar plastic si aluminiu.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
O sa te coste mai mult invartitul invers decat consumul normal de apa.

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu merg inapoi apometrele, asta ar fi o primă problemă.
Apoi, in funcție de ce presiune va fi pe coloană, s ar putea să ti bage ție apă în fântână.
Dacă ti ar bloca si pompa si ti o va arde, asta ar fi un bonus pe care l ai merita pt astfel de idei. :)

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Al meu merge. S-a oprit odata apa de la "oras" si am trecut pe fantana. Doar ca am uitat sa inchid robinetul corespunzator. Cand m-am prins de ce mergea pompa non-stop, cred ca alimentasem deja cativa vecini. Se invartea porcaria de parca era ventilator :D

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
un alt bonus ar fi 6 luni-3 ani de puscarie, conform art. 356 din codul penal (daca spui ca apa din fantana e poluata).

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Supapa de sens ar trebui montata din considerente sanitare. Este periculos sa trimiti in reteaua publica "apa curenta din fantanile proprii (primul strat, poluat la greu)", sa nu mai spun ca si ilegal.
De ideea ta cu datul inapoi a contorului de apa nici nu vreau sa-ti amintesc ca reprezinta infractiune ( se numeste furt si oride furnizor , la incheierea contractului specifica acest lucru in mod expres acest lucru ) ca sa nu mai vorbim de aspectul moral al problemei. La cum ai pus problema moralitatea iti este o notiune necunoscuta.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da-o naibii de morala, aici e un pic de fizica elementara. Daca lui ii vine apa din retea la 4 bari, cum o sa invarta el apometrul inapoi cu o amarata de pompa submersibila de 1.5 KW? Lasa-l sa incerce...

#9
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Supapa de sens se pune ca sa nu dai apa in circuitul comunal,sa nu mearga pompa aiurea,e spre binele tau in primul rand.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,052
  • Înscris: 28.10.2006
Lasati-l sa bage apa in retea!
La cat poate consuma in mod normal o casa de OAMENI, 5-6-10 mc pe luna, o sa plateasca la curent sa "intoarca" pisatul lui de apa in retea de 3 ori mai mult.
Daca ai de gand sa uzi nonstop gradina cu apa din retea, iti garantez ca oricat ai incerca, nu ai cum sa dai innapoi contoarul. Poate o data. A doua oara se prezinta la poarta ta cititorul de contoar de apa impreua cu politistul din comuna, care va flutura catusele.
Succese dese!

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 crampoia, on 05 august 2020 - 16:48, said:

Salut,

Probabil 1mc apa de la retea o sa coste 2,5-3 lei (asa costa in comuna vecina).
Acum ma costa, de la fantana, probabil sub 1 leu.
In conditiile in care nimeni nu mi-a impus sa am o supapa pe conducta de la retea, cine ma impiedica sa consum apa potabila din retea si sa pompez apa din fantana in retea ca sa dau apometrul inapoi? (nu are supapa; sau nu se invarte invers?).

      Ce câștigi mai exact dacă le pompezi apa vecinilor ?
      N-ar fi mai bine să uzi gradina  dacă tot ai apa ieftina ? Zic si io !

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006

 danvlas, on 05 august 2020 - 18:17, said:

Da-o naibii de morala, aici e un pic de fizica elementara. Daca lui ii vine apa din retea la 4 bari, cum o sa invarta el apometrul inapoi cu o amarata de pompa submersibila de 1.5 KW? Lasa-l sa incerce...

astia au reusit destul de usor: https://stirileprotv...excremente.html

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pardon, astia au legat canalizarea lor la apa orasului. Materiile veneau prin cadere si erau chiar aspirate, conform legii lui Bernoulli. Alta ghidusie cretina...
Initiatorul vrea sa se pise contra curentului si sa nu se ude, ceea ce e cam greu de facut...

#14
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Ca sa lamurim o treaba: am facut sesizare la primarie sa impuna instalarea preventiva a supapelor de sens pe fiecare bransament. Au zis ca nu e treaba lor.
Asa ca voi astia care ziceti ca o sa fac intentionat eu asta: aveti ceva caca la creier. Ma laudam pe forum daca voiam s-o fac? Mie imi trebuie o baza legala sa previn sa se intampe asta. Preventiv, nu dupa.
Dar, cum se face ca vorbesc tocmai cei care nu au habar de ce se misca apa prin conducte?

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

 danvlas, on 05 august 2020 - 19:38, said:

Pardon, astia au legat canalizarea lor la apa orasului. Materiile veneau prin cadere si erau chiar aspirate, conform legii lui Bernoulli. Alta ghidusie cretina...
Initiatorul vrea sa se pise contra curentului si sa nu se ude, ceea ce e cam greu de facut...
cum sa faci asa ceva?cand spargi teava de apa tasneste apa de numa.
cum au legat canalul la teava din care iesea apa?

#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Faci pe deșteptul.
Dacă judecai nițel îți dadeai seama că e stupid să montezi supape de sens, nu vrea nimeni să introducă apă in rețeaua publică pe cheltuiala lui.
Simpla imaginație bogată a unui utilizator nu justifică toate cheltuielile suplimentare. E logic că te au trimis la plimbare cei de la primărie.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
smecheria e alta.
iei cativa mc/luna de la ei iar restul cu o pompa din fantana.
o pompa normala are sub 1kw si baga peste 1mc/h deci vreo 0.5lei/mc

apa de la retea costa apa + canalizarea.
trisul e ca nu-ti pot contoriza ce dai pe canalizare (scos din fantana)

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dar câți dracului metri cubi folosești lunar ?
Și dacă pe aia din fântână o folosești să uzi in grădină, pt ce ai plăti canalizare la ea, e absurd.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate