Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Legea care spune câte persoane au voie la masa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, sunt managerul unui restaurant, și as dori sa știu exact, legea respectiva unde specifica câte persoane au voie la terasa ? Respectiv masa, Ultima oară erau 4, acuma ma contrazic cu unii client ca au voie 5. Ba unii dintre ei sunt neamuri, dar nu am niciun drept sa le cer un actul de indentitate aseară erau 9 toți neamuri, și am avut mare scandal ca nu am vrut sa-i servim, ca ne-am saturat sa ne luam amenzi .
Așa ca as dori sa văd legea aia scrisă sa le arat clar câți au voie la o masa .

Edited by Calypsso, 31 July 2020 - 11:31.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostCalypsso, on 31 iulie 2020 - 11:30, said:

Buna, sunt managerul unui restaurant, și as dori sa știu exact, legea respectiva unde specifica câte persoane au voie la terasa ? Respectiv masa, Ultima oară erau 4, acuma ma contrazic cu unii client ca au voie 5. Ba unii dintre ei sunt neamuri, dar nu am niciun drept sa le cer un actul de indentitate aseară erau 9 toți neamuri, și am avut mare scandal ca nu am vrut sa-i servim, ca ne-am saturat sa ne luam amenzi .
Așa ca as dori sa văd legea aia scrisă sa le arat clar câți au voie la o masa .
Scrie pe amenda care e legea... Posted Image

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Verifica Ordonantele din ultima luna (adica de la 01.07), ar trebui sa le gasesti.

Vezi, totusi, daca te ajuta Ordonanta 476/2020

#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Despre asta este vorba?

Attached Files



#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si sa nu uit, asigura-te ca respecti si Hotararile locale (daca exista).

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Conform noilor hotarari - neamuri inseamna doar familia respectiva soti/parteneri si copii. Atat.
Nu veri, frati, nepoti...

Sunt ceva recomandari/hotarari emise saptamana asta.

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostCalypsso, on 31 iulie 2020 - 11:30, said:

... aseară erau 9 toți neamuri...


Posted Image


Cand e rost de o beuta, toti sunt neamuri !... Posted Image

#8
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si daca toti 9 sunt parteneri sexuali? Potae sunt swingeri si locuiesc toti sub acelasi acoperis. Ma uitam in centru dupa ce s-a dat drumul la terase. Mese puse la 1.5 metri una de cealalta? In vise. Distanta intre oamenii ce stateau pe scaune la masa nu cred ca mai mare 50 de cm si desigur stateau ca sardinele sa suga un cola 2 ore...

Edited by ammaus, 31 July 2020 - 11:55.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Posteiffel, on 31 iulie 2020 - 11:51, said:

Conform noilor hotarari - neamuri inseamna doar familia respectiva soti/parteneri si copii. Atat.
Nu veri, frati, nepoti...

Sunt ceva recomandari/hotarari emise saptamana asta.
parca era ceva cu locuiesc la aceiasi adresa. adica impart aceiasi punga cu pungi. :)

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
3. Prepararea, comercializarea și consumul produselor alimentare și băuturilor alcoolice și nealcoolice sunt permise în spațiile special destinate dispuse în exteriorul clădirilor, în aer liber, cu asigurarea unei distanțe de minimum 2 m între mese și participarea a maximum 4 persoane la o masă, dacă sunt din familii diferite, și cu respectarea măsurilor de protecție sanitară stabilite prin ordin comun al ministrului sănătății, ministrului economiei, energiei și mediului de afaceri și al președintelui Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, emis în temeiul art. 71 alin.

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Posteiffel, on 31 iulie 2020 - 11:51, said:

Conform noilor hotarari - neamuri inseamna doar familia respectiva soti/parteneri si copii. Atat.[...]

Mișto. Și cum demonstrezi că partenerul e familie? Umbli cu certificatele de naștere după tine? Dau pariu că în orașele mare sunt cupluri necăsătorite cu alt nume și adresă, care stau în chirie și au copii.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu stau la aceeasi adresa le dai flit si amenda...

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Initiator fa si tu un afis mare:
Sunteti mai multi de 4?
NU: sunteti bineveniti.
DA -> Locuiti in acelasi apartament? DA: sunteti bineveniti! NU: FUCK OFF!!!!!!

View Postshiva, on 31 iulie 2020 - 12:12, said:

Mișto. Și cum demonstrezi că partenerul e familie? Umbli cu certificatele de naștere după tine? Dau pariu că în orașele mare sunt cupluri necăsătorite cu alt nume și adresă, care stau în chirie și au copii.
Se aplica daca sunt mai multi de 4. Daca e un cuplu care stau in in apartamente diferite e ok, se poate urmari mai usor virusul.

Nu a inventat Orban legile astea, mai sunt si alte tari la fel se procedeaza.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chiar daca-i pierzi de clienti care consuma de 2-300 de lei, nu-i primesti in local in schimbul economisirii unei amenzi de 5000 de lei.
Sau, le iei o declaratie pe proprie raspundere ca suporta ei cv. amenzii. Dupa care, la jumatatea primului fel, chemi politia. Veivedea sigur cine cu cine e neam, si cine e neam prost.

#15
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostCalypsso, on 31 iulie 2020 - 11:30, said:

Buna, sunt managerul unui restaurant, și as dori sa știu exact, legea respectiva unde specifica câte persoane au voie la terasa ? Respectiv masa, Ultima oară erau 4, acuma ma contrazic cu unii client ca au voie 5. Ba unii dintre ei sunt neamuri, dar nu am niciun drept sa le cer un actul de indentitate aseară erau 9 toți neamuri, și am avut mare scandal ca nu am vrut sa-i servim, ca ne-am saturat sa ne luam amenzi .
Așa ca as dori sa văd legea aia scrisă sa le arat clar câți au voie la o masa .
Teoretic ai dreptul sa ii ceri actul de identitate doar daca cere alcool. Pot sa fie sot si sotie si sa aiba nume diferite. Trebuie sa le ceri actul de casatorie?

#16
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostGlCA_Contras, on 31 iulie 2020 - 12:15, said:

Daca nu stau la aceeasi adresa le dai flit si amenda...

Mai nou patronii de terasa dau si amenzi?

#17
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postmyshyk, on 31 iulie 2020 - 13:05, said:

Chiar daca-i pierzi de clienti care consuma de 2-300 de lei, nu-i primesti in local in schimbul economisirii unei amenzi de 5000 de lei.
Sau, le iei o declaratie pe proprie raspundere ca suporta ei cv. amenzii. Dupa care, la jumatatea primului fel, chemi politia. Veivedea sigur cine cu cine e neam, si cine e neam prost.
Deocamdată nu ne-am luat amenda ci doar Verbal, dar am fost avertizați de 3 ori deja, va dați seama Ca interesul nostru e sa avem cât mai mulți, spre binele nostru e foarte plin, fiind zona centrala, dar unii sunt bătuți in cap, nu vor, le spui frumos și Ă®ți spun “lasă ca plătesc eu amenda” itm-ul când vine nu Ă®ntreaba cine plătește amenda, ci doar dacă am respectat normele impuse.
Sa nu mai spun ca sunt alții iau mesele in brate și Ă®și fac și loc, ca am fost nevoiți sa le legam intre ele.
Ce-am făcut pana acuma, dacă se pun mai mulți, un nr. De telefon și un nume și sa semneze pe propria răspundere ca ei sunt familie, și atât, bineînțeles ca mulți mint și își iau amenda ei. Dar după tot pe noi ne înjura, adică picam vinovați
De aia am vrut sa găsesc legea respectiva sa scot articolul la imprimanta și sa le o pun pe masa, ci ca noi nu răspundem de “adunarea” lor ținând cont ca le-am comunicat

Edited by Calypsso, 31 July 2020 - 13:55.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
asta ma oftica,statu cere privatului sa devina legiuitor ca romanul e capos si stie el cel mai bine cum sta treaba
am intrebat pe multi,cum opresc clientul sa intre in magazin fara masca
inainte de raspuns ganditi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate