Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Sony A7IV

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Există zvonuri că Sony urmează să lanseze o nouă cameră după lansarea de azi a lui Sony A7SIII.
Este foarte probabil să fie vorba de Sony A7IV, căreia i-a cam venit vremea să fie înlocuită cu o nouă iterație.

Ar fi binevenite funcții noi, cu siguranță o să aibă display rabatabil, meniul nou similar cu Canon și alții, evf și multe altele.
Eu aș vrea de la ea doar 4k 60fps, ce-i mai mult e de-a dreptul inutil. Și să aibă același preț de cca 1600e pe einfin :D

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dca n-are 8k, degeaba...

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Câteva zvonuri credibile despre noul A7IV.
https://www.digitalc...-we-know-so-far

M-ar dezamăgi mult să nu aibă ecran rabatabil și de calitate foarte bună.

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Va avea implementat in camera, focus stacking (sau focus shift cum se mai numeste)? Ceilalti producatori de ML FF au implementat asa ceva, nu inteleg de ce Sony nu introduce acest lucru pe camerele lor.

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă nu greșesc a fost pe A7II. De ce s-a renunțat la el, nu știu.
Dar da, ar fi o funcție faină împreună cu sensor shift pentru imagini HighRes.
Și nu doar asta. Dacă ar exista un aparat FF cu funcțiile de la Olympus M1.3 sau M1.X, aș vinde tot și l-aș lua pe ăla.

#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Un astfel de FF nu va fi in gama < 3000 euro. Dupa ce au patit cei de la Olympus nu prea cred ca se vor aventura si alti producatori sa cheltuie sume mari de bani pentru proiectarea si implementarea acelor functii. Singura sansa ar fi sa vanda aia de la JIP, patentele la pret de BF. ;)

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu cred că Sony nu poate să facă asta și nici să fie nevoie de patente de la Olympus.
E chestie de soft, nu este nevoie de nimic hardware să faci asta. Iar aparatele moderne au suficientă putere de procesare.
Așa că nu văd nevoia de a cheltui sume mari de bani. Și nu e vorba doar de Sony ci și ceilalți producători. Dacă Nikon introduce ceva de genul ăsta, automat o vor face și ceilalți.

Eu păstrez camera Olympus orice ar fi. Este prea bună și nu exagerez deloc. Dar singura lor problemă rămâne mărimea senzorului și faptul că orice ar face, au un mare dezavantaj în lumină slabă.  

Îmi doresc la Sony un display performant și rabatabil, un senzor nou cu rezoluție mai mare de 24Mp, stabilizare puțin mai bună, 4k 60fps, meniul nou care este pe A73S. Toate astea ar putea exista pe A7IV. Am vrut să iau A7RIV, dar nu am ce să fac cu rezoluția aia, mi-ar îngreuna prea mult fluxul de procesare.

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nikon are focus shift chiar si pe Z5.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, dar e necesar focus stacking-ul direct din aparat dacă tot e ca să facem o treabă.
Focus shift poți face cu aproape orice aparat.

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu prea, majoritatea nu au asa ceva. Probabil vorbim de lucruri diferite. Prin focus shift, stacking sau cum se mai numeste la fiecare producator, eu inteleg sa setezi din meniu, numarul de imagini, pasul de focus, intervalul dintre imagini, punctul de start, etc si apoi camera sa fotografieze automat in functie de valoarea parametrilor setati. Daca in camera mai sunt si procesate fotografiile respective astfel incat sa fie generata imaginea finala, cu atat mai bine, dar nu consider si aceasta optiune neaparat obligatorie. Cu orice aparat poti sa faci focus shifting numai modificand manual punctul de focus, greu de obtinut pasul de focus cu aceeasi acuratete pentru toate imaginile.

Edited by edri, 28 November 2020 - 16:10.


#11
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Are cineva vreo poza de calitate peste medie, care sa convinga eficienta acestui focus shift sau stack-ing ? chiar si link-uri externe

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Este aici, de exemplu, un articol despre eficienta focus stacking:

https://www.outdoorp...focus-stacking/

Cand era pe aici pe forum, a explicat si MB de ce aceasta functie ofera un mod de abordare mult mai simplu si mai eficient decat vechea abordare clasica.

Dar, sa nu deviem de la subiectul topicului, desi cine stie, poate implementeaza si Sony functia asta pe noul A7.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am căutat o oră niște cadre cu focus stacking macro făcut la niște monede. Erau fenomenal de bine ieșite. Nu dau de ele de nicio culoare. Pe 4 hdd-uri le-am căutat și nu le-am găsit.
Erau numai bune pentru exemplificare.

La monede au ieșit perfect. În schimb la niște flori de păr mi-au bulit anumite chestii, au făcut un contur ciudățel cu fel de halo. Cred că am pus și pe forum cadrul ăla și spuneam chiar treaba asta.
La Olympus îți face și cadrul procesat RAW în cameră, dar și cadrele RAW separate. Am reușit cu alea separate și cu PS să scot mai bine decât camera.

#14
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
cred ca e gandit din start doar pentru chestii statice...gen, macro, cladiri....

#15
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pai logic, daca faci 300 de fotografii si intre timp se misca ceva in cadru, rezultatul va fi imprevizibil. Eu m-am decis sa nu mai cumpar un aparat de fotografiat nou care nu are implementata si aceasta functie. Am incercat focus stacking manual, de 2-3 ori, cu sanie macro si nu a fost nici o placere in procesul fotografierii. Pentru cladiri ar fi si mai ok, daca optiunea asta ar putea fi combinata cu tilt-shift din senzor.

Edited by edri, 30 November 2020 - 23:01.


#16
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Pai se cam misca multe prin poze, oameni, frunze, copaci, iarba, apa, nori.....dar daca vrei sa pozezi o cladire si sa intri in detalii, sau o floare (nebatura de vant), cred ca e f ok....

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,980
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDizlpower, on 29 noiembrie 2020 - 19:30, said:

Are cineva vreo poza de calitate peste medie, care sa convinga eficienta acestui focus shift sau stack-ing ? chiar si link-uri externe

Am facut eu azi un peisaj cu focus stacking, cu tele-ul de 300mm.

Nu am mare experienta in setarea pasului de focus, dar cred ca fost OK.
1 = fotografie standard, 2=focus stacking in camera - deci JPEG-ul asa cum l-a generat camera.
Sunt multe de spus, multe comentat. Pentru moment cele doua exemple pe care SF vad ca le-a castrat masiv. In fine, cred ca-ti poti face o idee. Compara-le si o sa vezi ca poza a doua are un DOF mult mai mare.

Uita-te in primul rand in partea de jos a pozelor !

Attached File  C_01_SM.jpg   358.72K   22 downloadsAttached File  C_02_SM.jpg   450.56K   27 downloads

Edited by katran, 02 December 2020 - 00:49.


#18
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Foarte bun exemplu, diferenta este clara. Si eu ma gandeam la optiunea asta pentru peisaje. Oare cum ar iesi fotografia daca s-ar putea combina focus stacking cu un senzor tilt-shift si principiul lui Scheimpflug?Posted Image Posted Image

Edited by edri, 02 December 2020 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate