Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Instalare sistem de operare pe telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 17:49, said:

dar ce sustii tu e o non-problema,

aham, deci „fortarea” inlocuirii telefonului pt ca a expirat de un an suportul, treaba pe care eu o vad santaj, voi o vedeti non-problema. De aia va am pe ignore pe unii, ca nu pricepeti. Am facut greseala sa te deschid.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 17:49, said:

In orice caz iti multumim ca ne faci fraieri pt ca avem alta parere fata de tine, esti un baiat de zahar...

nu pt alta parere, ci pt ca achiesati sa dati bani din buzunar, inutil, cedand santajului moral la care sunteti supusi. Nu obisnuiesc sa atac la persoana. Doar sunt un tip mai direct. Desigur, unii ca tine, inteleg ce vor din asta, dar eu mi-am nuantat punctul de vedere.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 17:49, said:

un telefon devine cu adevarat antic pana softul vechi incepe sa puna probleme.

asta spun si eu! Si devine „antic” dupa un an-doi! ?! Pt ca asta se urmareste.
Cu adevarat antic ar fi cand este depasit ca hardware si nu mai suporta nici o versiune noua, nu atunci cand suporta, dar nu se livreaza. Asta e o miscare ca altii sa faca bani, nu e necesara dpv tehnic. Scula nu e moarta!


 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 17:49, said:

lumea stie doar de ios si android, ca sa nu mai vorbim cati ani au trecut si cati bani au fost ingropati in marketing pana cand androidul a devenit "main stream".

pe principiul asta nu mai aduce nimeni nimic nou ca lumea oricum nu afla, iar competitorii au mai multi bani de marketing. Benee...

Edited by odastramosilor, 26 July 2020 - 18:07.


#38
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
Iei foc in mod stupid, ba toata lumea a vb frumos cu tine dar tu trebuie sa dai cu mucii in fasole. Cum mai exact te forteaza sa schimbi telefonul si cat timp consideri ca e ok sa primesti suport pt el?
Ca tot dai inainte cu un an doi cand ti s-a tot repetat ca nu e cazul, dar zici de noi ca nu intelegem...
Citeste cu atentie: NU E NECESAR SA AI ULTIMA VERSIUNE DE SO, pana sunt probleme esti cu cel putin 3 sau 4 versiuni in urma, iar in cazul ala deja sunt probleme de securitate si la nivel hardware.

A vrei tu sa fii pe ultima versiune pt ca har si mar? Pune boss mana si compileaza, ca tot esti pe linux, eu sunt inca pe s8 si nu ma plang, nu mai primeste android 10 sau mai sus? Asa, si? Merge orice? Merge, pai atunci bine. Il am de 3 ani, si-a facut banii cu varf si indesat, ca sa nu mai vorbim ca e de rahat sa zici tu cum sa isi cheltuie altii banii munciti de ei.

La ultima fraza n-ai inteles absolut nimic, dar e bine ca ai trunchiat, ca de...

Edited by _-livio-_, 26 July 2020 - 18:39.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 odastramosilor, on 26 iulie 2020 - 15:01, said:

E aberant sa renunti la o scula functionala dupa 2-3 ani.
Eu schimb telefoanele mobile la cel mult 1 an și mașinile la 3 ani. Ce e asa de aberant? Asa vreau eu sa fac.

Tu poți sa folosești același hardware 10 ani plus. E dreptul tău. Nu cred ca îți face nimeni hardware-ul ala nefuncțional.

Dacă vrei chestii la zi, iei ceva ce este suportat de chestii la zi.
În privința sistemelor de operare pentru mobile, apucă-te și devino un dezvoltator în Ubuntu touch. Merge doare bine, atât cât merge. Îl am instalat pe un nexus 4 de câțiva ani. Chiar, trebuie sa îi mai fac un update sa vad ce îmbunătățiri au mai aduca (deși nu mai e suportat de canonical și sta doar pe comunitate de ceva vreme).

#40
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

Iei foc in mod stupid,

Sunt chiar foarte calm, nu stiu unde vezi tu foc. Suntem barbati sau domnisoare?

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

ba toata lumea a vb frumos cu tine

am zis eu ceva de lume, frate? Eu m-am mirat de cum inghit unii galusca pe banii lor. N-am acuzat pe nimeni de nimic.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

dar tu trebuie sa dai cu mucii in fasole.

ar trebui sa zici mersi ca fac lumina.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

Cum mai exact te forteaza sa schimbi telefonul si cat timp consideri ca e ok sa primesti suport pt el?

vezi c-am pus ghilimele la forteaza. E mai mult un santaj. Am scris cu bold asta, mai sus. Mai zic a nu stiu cata oara: daca eu am nevoie de o caracteristica a unei versiuni mai noi a OS-ului sau imi trebuie o aplicatie care cere asta, mi se pare un santaj sa fiu obligat sa-mi schimb telefonul vechi de 2-3 ani si sa cumpar unul nou, atata timp cat scula suporta tehnic o versiune actualizata a sistemului. Personal nu cred ca este asa de greu sa oferi suport in continuare, cat nu se vrea. Si nu se vrea, ca sa se vanda scule noi si sa se faca alti bani. Motivul nu este intemeiat tehnic sau logistic. E chestie de bani, atata tot! Mi se pare corect sa fie insotite de suport 5 ani. Mi se pare rezonabil.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

Ca tot dai inainte cu un an doi cand ti s-a tot repetat ca nu e cazul, dar zici de noi ca nu intelegem...
Citeste cu atentie: NU E NECESAR SA AI ULTIMA VERSIUNE DE SO, pana sunt probleme esti cu cel putin 3 sau 4 versiuni in urma, iar in cazul ala deja sunt probleme de securitate si la nivel hardware.

cred ca tu nu ai urmarit discutia.
Plus de asta, eu decid pt mine cum e cu problemele alea de securitate sau cand apar problemele si de ce imi trebuie o actualizare. Cum adica spui tu ca nu e necesar? Daca folosesc o aplicatie gen internet banking care imi cere actualizare? Care-i treaba de ma iei asa, ca si cum ai sti de ce am eu nevoie?


 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

A vrei tu sa fii pe ultima versiune pt ca har si mar? Pune boss mana si compileaza, ca tot esti pe linux,

N-auzi ca nu-i de vrut? E de musai. Sunt aplicatii care cer versiuni mai noi. Nu sta nimeni sa se joaca de-a actualizatul.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

eu sunt inca pe s8 si nu ma plang, nu mai primeste android 10 sau mai sus? Asa, si? Merge orice? Merge, pai atunci bine. Il am de 3 ani,

si eu am un Asha din 2012 care merge perfect si nu da semne de oboseala. Si? Problema nu e atund cand merge, omule! Problema e cand nu merge si nu merge pt ca iti trebuie actualizare, si tre sa apelezi la terta parte s-o faci. Aici e buba. Costuri suplimentare aiurea.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

si-a facut banii cu varf si indesat,

foarte bine, esti un caz fericit. Acuma dai de inteles ca dupa o perioada de, scula isi face banii automat sau ce? Am impresia ca vrei sa stabilesti o chestie normativa prin treaba asta.

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 18:29, said:

ca sa nu mai vorbim ca e de rahat sa zici tu cum sa isi cheltuie altii banii munciti de ei.

nu vorbeam in dreptul nimanui in mod particular. Atata timp cat nu te sileste nimeni sa-ti toci banii intr-un fel sau altul, fiecare dispune de ei cum are chef. Din contra, e de rahat sa fiu determinat sa scot alti bani (de-ai mei) sa cumpar scule, aiurea, doar ca sa ingros profitul altora, al caror avocat vad ca esti.

Concluzie: daca scula poate duce, liber la actualizari pe 5 ani.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nu înțeleg de ce ții mortiș sa ai update 5 ani la un telefon care după 3 merge ca melcu

Ca nu le mai duce de fapt dar na avem drepturi suntem cetățeni europeni

Totuși bine ca nu ceri implementarea android pe Nokia 3310
Gratis ca na

#42
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 ro_explorer, on 26 iulie 2020 - 20:08, said:

Eu schimb telefoanele mobile la cel mult 1 an și mașinile la 3 ani. Ce e asa de aberant? Asa vreau eu sa fac.

altul care citeste pe repede inainte...
fiecare face ce vrea. Problema e ca neavand acces la noi actualizari, unele aplicatii pot sa nu mai mearga! Si asta nu e optional. Bineinteles ca nu ma astept ca un sistem de operare sa poata fi actualizat 10 ani, dar 5 mi se pare rezonabil.

eu sunt pe o varianta de linux care are aproape 5 ani vechime. Cu linuxul e simplu, poti oricand sa bagi ce distributie vrei. Atata timp cat treaba merge, vorba colegului, n-am nici un motiv sa actualizez. Dar la un moment dat, VLC va prezenta optiuni noi care vor determina o actualizare/reinstalare. Plus ca fiind deja trecuti 5 ani, daca mai trec 2, e posibil sa ma intereseze si chestii din kernel si sa vreau sa actualizez. Ei bine, treaba asta se face simplu. Nu ma forteaza nimeni sa-mi schimb LAPTOPUL! Evident, vorbim de un laptop care duce si viitoare lansari de sistem si aplicatii. Deci, cu alte cuvinte, fiindca laptopul imi permite, pot peste 2 ani sa bag alt linux.

De ce nu poate fi asa si cu mobilele? Daca telefonul suporta, de ce nu poti pune o nou versiune de Android? Evident, inca o data precizez, ca vad ca unii ma luati de sus si peste picior cu windows 10 pe 286, trebuie intrunite conditiile tehnice: sa permita scula!

Deci? De ce nu se poate, alt motiv este in afara de faptul ca toti au interes sa scoata bani pe pielea utilizatorului final?

 waterman, on 26 iulie 2020 - 20:18, said:

Eu nu înțeleg de ce ții mortiș sa ai update 5 ani la un telefon care după 3 merge ca melcu

Ca nu le mai duce de fapt dar na avem drepturi suntem cetățeni europeni

Totuși bine ca nu ceri implementarea android pe Nokia 3310
Gratis ca na

frate ai efectiv o obsesie cu comparatii de astea deplasate! Efectiv o obsesie.

n-auzi sau nu vrei sa pricepi ca eu vb de cazurile in care scula permite sa arunci in ea si mai puternic?

e clar ca un telefon care merge greutz pe Android 3, nu va putea inghiti un Android 5 sau daca o face, va merge si mai greu! E clar nu? Doar nu suntem tampiti!

eu vb de un telefon care merge brici pe 3 si suporta si versiuni uterioare, 5, 6... Nu ma astept sa suport si 9 sau 10, totusi, am zis, sunt rezonabil Posted Image. Ce-i asa de greu de priceput? Am specificat in atatea randuri, daca scula permite. In ziua de azi, au destul ram toate si procesoare puternice sa suporte. Nu mai fa comparatii deplasate.

Si-ti mai zic odata: n-am pretentia ca actualizarea la sistemul nou sa fie gratis. Asa cum de la win7 la win10 platesti diferenta pt upgrade, sa se faca si la mobile.
De la 7 la 10 se plateste o diferenta, si iti tii si scula. De ce trebuie sa arunc si scula si sa cumpar 10 integral?

Numai ca Androidul e gratis deci probabil nu se va face. Sau sa o faca producatorii, nu stiu. Ideea e sa fie posibil pt utilizatorul de rand, de acasa. N-am chef sa dau unuia bani sa-mi actualizez telefonul, pentru ca poate fi departe si ma lipsesc de scula prea mult timp, poate face o treaba proasta sau sa ma traga pe sfoara. Vreau eu sa o fac de acasa, asa cum fac pe laptop.

De ce nu se poate si mai ales de ce vi se pare voua unora normal sa nu se poata face? Practic asta ma intriga!

Edited by odastramosilor, 26 July 2020 - 20:35.


#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Scurt pe doi

Ai da 300 de euro sa prelungești posibilitatea asta de a updata softul ?



Eu sincer detest chestia asta pe care observ la unii clienți care trag de un Pc sau de un laptop 20 de ani,nu ii fac mentenanța vreodată la el, dar vor Windows 10 pe un celeron și 512 mb ram

#44
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 waterman, on 26 iulie 2020 - 20:34, said:

Eu sincer detest chestia asta pe care observ la unii clienți care trag de un Pc sau de un laptop 20 de ani,nu ii fac mentenanța vreodată la el, dar vor Windows 10 pe un celeron și 512 mb ram

sa inteleg ca de aia faci comparatii deplasate, ca esti traumatizat de la locul de munca si te descarci aicea? Posted Image

 waterman, on 26 iulie 2020 - 20:34, said:

Scurt pe doi
Ai da 300 de euro sa prelungești posibilitatea asta de a updata softul ?

in primul rand nu dau bani pe posibilitati, dau pe certitudini. Dai de inteles ca trebuie sa achit inainte.

in al doilea rand 300 iar e o cifra enorma! De unde ai scos-o?

si despre ce vorbim? Androidul e gratis Posted Image

uite ca sa intelegi: as da 30 de euro pt actualizare la o versiune superioara, cu conditia sa-mi pastrez scula si sa o pot face eu, fara sa apelez la terta parte. Intelegi? Diferenta care se plateste pt actualizare e mai mica decat atunci cand cumperi sistemul/softul prima data. Asta e valabil universal. Cand actualizezi de la win7 la win10 platesti mai putin si nu arunci compul. Iti imaginezi ce ar fi daca si la calculatoare ar trebui sa renunti ca la mobile cand e vorba sa-ti trebuiasca o actualizare? E clar ca pe un XP sau poate si Vista nu merge un win10, dar pe un win7 merge. Ideea este la modul urmator: daca pun un win10 pe o scula care rula win7 si scula merge decent sau foarte bine pe win10, cand va apare urmatorul win, probabil va fi depasit si hardware-ul, asta e, nu merge la infinit, stiu. Dar nu sunt de acord sa renunt la scula cu win7 doar pt ca win10 cere asta in mod expres. E aberant!

De linux, nici nu mai zic, merge 20 de ani Posted Image

Edited by odastramosilor, 26 July 2020 - 21:00.


#45
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
@odastramosilor: deci tu cu telefon din 2012 vrei android 10? Pai bravo, ia baga un ubuntu 16 pe 486, merge? A nu merge? N-are cpu set de instructiuni si altele? Pai atunci bine.

Tu nu intelegi ca nu merita sa oferi suport atat de lung pe android pt 2-3 useri pierduti in spatiu, efectiv nu merita, nu-ti convine sistemul? Schimbi platforma, e atat de simplu.
In rest vezi lucrurile foarte simplist, bine ca nu vrei si 5g pe telefonul ala.

Vezi ca androidul ala gratis nu include licente si driveri, degeaba e gratis daca cineva nu munceste pt a-l adapta pt telefonul tau.
Also compara in continuare win whatever cu android, desi sunt mere si pere.

Edited by _-livio-_, 26 July 2020 - 21:28.


#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 odastramosilor, on 26 iulie 2020 - 21:00, said:

sa inteleg ca de aia faci comparatii deplasate, ca esti traumatizat de la locul de munca si te descarci aicea?


Dar nu sunt de acord sa renunt la scula cu win7 doar pt ca win10 cere asta in mod expres. E aberant!


Nu e nimeni traumatizat bossulică am explicat doar cum unii oameni nu au habar de tehnologie și ei se așteaptă ca un Pentium 4 sa ducă ultimul GTA

Nu ești de acord sa renunți la scula deci nu renunți.

Vrei Windows 10, iei hardware pentru el...


Nu ti se pare un pic dubios ca ești singurul care așteaptă suport nelimitat sau pe perioade nerealiste pentru un device vechi ?

Ok nu le schimba toți anual dar nici nu poți avea mari așteptări după 5 ani ca nu mai duce aplicațiile noi.

Ce faci tu aici e ca și cum te-ai plânge ca de ce nu te lasă cu cal și căruță pe autostrada dacă tot zici ca fac comparații ciudate...

#47
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 21:25, said:

@odastramosilor: deci tu cu telefon din 2012 vrei android 10? Pai bravo, ia baga un ubuntu 16 pe 486, merge? A nu merge? N-are cpu set de instructiuni si altele? Pai atunci bine.

Tu nu intelegi ca nu merita sa oferi suport atat de lung pe android pt 2-3 useri pierduti in spatiu, efectiv nu merita, nu-ti convine sistemul? Schimbi platforma, e atat de simplu.
In rest vezi lucrurile foarte simplist, bine ca nu vrei si 5g pe telefonul ala.

Vezi ca androidul ala gratis nu include licente si driveri, degeaba e gratis daca cineva nu munceste pt a-l adapta pt telefonul tau.
Also compara in continuare win whatever cu android, desi sunt mere si pere.

Frate incep sa cred tot mai mult in conceptul de analfabetism functional.
Am zis ca telefonul ala din 2012 nu e smart, deci nu merge nici un Android pe el si nici nu ma intereseaza Androidul ca SO.
Pe langa asta, am zis ca mi se pare rezonabil 5 ani de libertate la actualizari (daca scula permite).
Prin urmare 2012 (presupunand ca ar fi fost cu Android) + 5 ani = 2017.
Cum noi suntem in 2020 anul corona, nu mai am nici o pretentie.

Daca tie ti se pare un privilegiu sa ai suport pt telefon timp de 5 ani (cu posibilitatea sa faci tu upgrade-ul, ca pe compuri/laptopuri) inseamna ca nu avem ce discuta.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:33, said:

am explicat doar cum unii oameni nu au habar de tehnologie și ei se așteaptă ca un Pentium 4 sa ducă ultimul GTA

am inteles ca ai explicat asta, dar nu inteleg cui? Ca eu nu am sustinut asemenea discrepante.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:33, said:

Vrei Windows 10, iei hardware pentru el...

Am deja hardware pentru el, tocmai asta e problema. Daca ai fi zis sa iau hardware pt win 13 era altceva, am si zis asta, e logic ca la un moment dat tre schimbat si hardware-ul, doar ca nu asa repede. Atata timp cat duce, sa primeasca.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:33, said:

Nu ti se pare un pic dubios ca ești singurul care așteaptă suport nelimitat sau pe perioade nerealiste pentru un device vechi ?

Nu, 5 ani nu mi se pare nerealist. Si pe linux, variantele LTS tot atata ofera.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:33, said:

Ok nu le schimba toți anual dar nici nu poți avea mari așteptări după 5 ani ca nu mai duce aplicațiile noi.

da. Si eu ce-am zis pana acuma?

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:33, said:

Ce faci tu aici e ca și cum te-ai plânge ca de ce nu te lasă cu cal și căruță pe autostrada dacă tot zici ca fac comparații ciudate...

pai cum sa nu zic, uite ne-ai mai oferit un exemplu :)

#48
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pai ție ti se pare normal, altora nu.
Mie mi s ar părea normal 5 ani garanție la mașini, dar uite că n am nici acolo.

#49
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 CovertTwo, on 26 iulie 2020 - 21:44, said:

Pai ție ti se pare normal, altora nu.
Mie mi s ar părea normal 5 ani garanție la mașini, dar uite că n am nici acolo.
mda, ghinion, vorba lui Johanes.

#50
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
Pai esti exemplul principal de asa ceva, vorbim impreuna dar ne intelegem separat.
Long story short: suportul costa, o armata de oameni trebuie sa munceasca pt fiecare telefon in parte, iar asta costa bani pe care tu nu esti dispus sa-i dai.

#51
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 21:46, said:

Pai esti exemplul principal de asa ceva, vorbim impreuna dar ne intelegem separat.
Long story short: suportul costa, o armata de oameni trebuie sa munceasca pt fiecare telefon in parte, iar asta costa bani pe care tu nu esti dispus sa-i dai.
ce suport sa coste? Fiecare telefon? Or fi saraci bietele firme, nu pot implementa aceleasi drivere la urmatoarele vreo 2 actualizari ale sistemului. Saracii cat au de munca. Dar linuxistii care fac asta de atatia ani pe gratis si o mai fac si orbeste ca tre as ghiceasca optiunile, nefiind sprijiniti de nimeni din industrie.

adevarat curat murdar coane Fanica. Cu mentalitatea asta nu mai progreseaza Romania, vom fi vesnic colonie: ne place sa ne spuna altii ce sa facem si cum sa le plasam lor banii, ne degreveaza de responsabilitati. Ce sens are sa tii o scula complet functionala 5 ani, cand o poti schimba de 2-3 ori in intervalul asta?

 CovertTwo, on 26 iulie 2020 - 21:44, said:

Pai ție ti se pare normal, altora nu.
Mie mi s ar părea normal 5 ani garanție la mașini, dar uite că n am nici acolo.
discutia nu este despre garantia aparatului.

Edited by odastramosilor, 26 July 2020 - 21:55.


#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bai frate dar ești culmea.
Pana mea ești singurul ofensat ca de ce nu e suport 5 ani.

Dracu in afara de DJL nu tine nimeni telefonul 5 ani da-l in spanac de telefon

Doi la mâna mai ușor cu pianu pe scări și nu mai jigni colegii cu apelative din astea de cacat ca analfabeți functionali ca nici pe tine nu te-a făcut nimeni sărac cu pretenții de latifundiar ...

Bun nu ești de acord ca nu e suport 5 ani.
Asta e viața, acum ce sa facem sa stam supărați ?

Fa tu un telefon din asta și da moka la toți tot ce vor
Tot zici de consumerism și etc ca tu nu vrei sa dai bani ca e banul tău ca etc dar compania aia de face telefoane și SO crezi ca e societate de binefacere ?

Aia din ce dracu fac profit dacă toți țin telefoanele 25 de ani?

Vrei sa fii modern dai cu Banu
Vrei VLC cu ultimele opțiuni dai cu banu

Nu vrei SAU te zgârcești ții cărămida și te dai fan ca ție îți place ca e vintage ca etc

Și înjuri corporațiile ca e ai dracu și de ce nu e gratis domne ...

Am de daily use IPhone 5s, nici măcar nu stau cu datele pornite ca am 5 laptopuri in casa - unul mic cu Linux și cu Win 7 ,doua cu 7, altul cu Win 10 si un MacBook și calculator la birou pe care stau permanent .
Am strict aplicațiile de care am nevoie și gata.
Dacă cresc pretențiile întâi ma caut in buzunar și după aia văd dacă bate bugetul cu pretențiile


 _-livio-_, on 26 iulie 2020 - 21:46, said:

Pai esti exemplul principal de asa ceva, vorbim impreuna dar ne intelegem separat.
Long story short: suportul costa, o armata de oameni trebuie sa munceasca pt fiecare telefon in parte, iar asta costa bani pe care tu nu esti dispus sa-i dai.

Corect.
Nu toți înțeleg asta.

Ei vor moka ca au drepturi europene.
Sau cu banu domne dar sa fie maxim 30 de euro
Și sa faca ei acasă

 odastramosilor, on 26 iulie 2020 - 21:38, said:


Am deja hardware pentru el, tocmai asta e problema. Daca ai fi zis sa iau hardware pt win 13 era altceva, am si zis asta, e logic ca la un moment dat tre schimbat si hardware-ul, doar ca nu asa repede. Atata timp cat duce, sa primeasca.


Nu merge așa.
Ala de face Windows 10 alege pe ce hardware merge și cât timp

Nu-ți convine faci tu Windowsul tău

Sau treci pe Linux ca ala merge pe orice coaja 20 de ani, nu ?

Pe linux îți mănânci ficații la câte o chestie de îți vine sa dai cu el pe geam, dar e gratis nu ?

Ca asta e problema de fapt
Ca de ce sa îmbuibam capitaliștii ... noi suntem învățați pe moaka

Suntem campioni la windowsuri sparte, acum vrem update la android nelimitat

Absolut toată lumea de pe topic înțelege, au explicat colegii clar de ce nu se poate și de ce nu se face, dar tu ai impresia ca așa trebuie ca vrei tu.

Ghinion de neșansă



#53
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Bai frate dar ești culmea.
Pana mea ești singurul ofensat ca de ce nu e suport 5 ani. Dracu in afara de DJL nu tine nimeni telefonul 5 ani da-l in spanac de telefon

Fiecare isi tine telefonul cat vrea. Atata timp cat isi face treaba, merge. E o lauda pt producator sa-i folosesti scula timp indelungat. Unii de aia dau bani mai multi pe oscula sau care e de firma, sa-i tina timp indelungat. Se cheama fiabilitate. Ai auzit de termen?

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Doi la mâna mai ușor cu pianu pe scări și nu mai jigni colegii cu apelative din astea de cacat ca analfabeți functionali ca nici pe tine nu te-a făcut nimeni sărac cu pretenții de latifundiar ...

nu ma pot abtine cand scriu clar una si mi se rastalmacesc vorbele. Dovada e in cele publicate aici.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Bun nu ești de acord ca nu e suport 5 ani.
Asta e viața, acum ce sa facem sa stam supărați ?

stam cum vrem. Incercam sa ma dumiresc de ce sustineti voi. Am reusit, in cele din urma.


 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Tot zici de consumerism și etc ca tu nu vrei sa dai bani ca e banul tău ca etc dar compania aia de face telefoane și SO crezi ca e societate de binefacere ?

nu. E de jecmaneala si santaj. Printre altele.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Aia din ce dracu fac profit dacă toți țin telefoanele 25 de ani?

exact de spalati pe creier au nevoie companiile astea sa traiasca bine, cu vacante exotice si trabucuri scumpe. Ai vreun motiv anume pentru care-ti pasa de profitul lor? Sau o faci deja reflexiv?
hai sa facem lucruri proaste, care se strica repede ca sa putem vinde altele sa facem bani. Exact asta se petrece nu numai cu telefoanele. Victima e clientul care din putinii bani tre sa tot inlocuiasca chestii care „nu se mai fac ca altadata”. Castigatorii sunt firmele care practica politica asta.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 21:57, said:

Vrei sa fii modern dai cu Banu
Vrei VLC cu ultimele opțiuni dai cu banu

n-am nimic impotriva a da cu banul, toate costa, problema e ca tre sa dau prea mult, prea des si inutil. Si mai ales, nu-mi place santajul si fortatul mainii. Mi se pare nedemn. Dar unele concepte au disparut cu timpul, asa cum au disparut si lucrurile de calitate, inclusiv oamenii de calitate.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 22:08, said:


Nu merge așa.
Ala de face Windows 10 alege pe ce hardware merge și cât timp
pai da si se pare ca hardware-ul meu se incadreaza.

 waterman, on 26 iulie 2020 - 22:08, said:

Pe linux îți mănânci ficații la câte o chestie de îți vine sa dai cu el pe geam, dar e gratis nu ?

n-am avut probleme. Ceva diferente de nuanta la unele imprimante, dar oricum color scot in oras (adica chestii care conteaza si merita)

 waterman, on 26 iulie 2020 - 22:08, said:

Ca asta e problema de fapt
Ca de ce sa îmbuibam capitaliștii ...

n-am absolut nici o problema cu capitalismul. Am cu etica si corectitudinea.

Concluzionand, voi credeti ca 5 ani de suport pt un telefon care „duce” este o ofensa corporatiilor, o treaba ilogica, din trecut si nefezabila!

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 odastramosilor, on 26 iulie 2020 - 22:12, said:

Concluzionand, voi credeti ca 5 ani de suport pt un telefon care „duce” este o ofensa corporatiilor, o treaba ilogica, din trecut si nefezabila!
Apple ofera 5 ani suport oficial pe telefoanele lor ;) ... dar asta e optiunea Apple, nu e obligatie. Pe de alta parte iti ofera garantie 1 an, indiferent ca EU vrea 2 ani.

Tu trebuie sa faci diferenta intre drepturi si obligatii. Tu ai dreptul sa ceri ce vrei dar nu e obligat nimeni sa iti indeplineasca dorintele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate