Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Pensie alimentara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 canarel, on 03 iulie 2020 - 18:50, said:

dupa 18 ani copiii sunt majori si pot sa-l dea personal in judecata pe tatal lor ptr continuarea platii pensiei alimentare. pot primi pensie alimentara pana la varsta maxima de 25 de ani - 26 daca fac masterul - in cazul in care isi continua studiile.
nu stiu daca boala ii limiteaza, in sensul ca pot actiona in judecata personal sau prin tutorele legal. dar daca nu pot ei, puteti dvs.
sa nu cereti o suma fixa, ci sa cereti procentul legal stabilit din veniturile tatalui. ptr un copil era 25%, ptr doi 33%.

in plus, cred ca exista niste reduceri sau chiar gratuitati ptr introducerea actiunii de stabilire a pensiei alimentare.
stiti cumva daca eu sunt la master si m-am angajat, mai pot beneficia de pensie alimentara?

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, dacă ai sub 26 de ani. Asta e vârsta până la care, dacă îți continui cursurile, o poți primi.

Edited by althea, 14 May 2021 - 11:00.


#21
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 althea, on 14 mai 2021 - 10:59, said:

Da, dacă ai sub 26 de ani. Asta e vârsta până la care, dacă îți continui cursurile, o poți primi.
multumesc frumos. ma gandeam ca daca am un oarecare venit, chiar daca sunt la cursuri nu mai pot beneficia de ea.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Art. 531
Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere
(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

Trebuia să răspund mai nuanțat, am presupus (fără ca tu să fi spus) că ai un venit mic.
O poți primi dacă acel oarecare venit nu ți-ar ajunge să te întreții complet. Bănuiesc (din nou, nu mă pot abține :) ) că nici pensia de întreținere nu e o sumă din care poți trăi fără griji.
Cât e suma venit+pensie?

#23
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 althea, on 14 mai 2021 - 16:23, said:

Art. 531
Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere
(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

Trebuia să răspund mai nuanțat, am presupus (fără ca tu să fi spus) că ai un venit mic.
O poți primi dacă acel oarecare venit nu ți-ar ajunge să te întreții complet. Bănuiesc (din nou, nu mă pot abține Posted Image ) că nici pensia de întreținere nu e o sumă din care poți trăi fără griji.
Cât e suma venit+pensie?
pensia e 500 lei + 3000 lei va fi din iulie

#24
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 althea, on 04 iulie 2020 - 06:55, said:


Așa și este, ai dreptate:

Art. 516: Subiectele obligației de întreținere
(1) Obligația de întreținere există [•••]între frați și surori

Exista asa ceva? Wow!

Mie nu mi se pare ok peste 18 ani sa platesti pensie alimentara, aici ar trebui totusi statul sa ofere destul suport. Zicea cineva de niste indemnizatii de 1200 lei, acelea deja ar trebui sa fie ok pe langa aia 500, ca sa fim seriosi, sunt oameni cu copii mici care traiesc din atat.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 vladuzz7, on 14 mai 2021 - 19:43, said:

pensia e 500 lei + 3000 lei va fi din iulie
Dacă introduce acțiune pentru micșorarea sau întreruperea pensiei de întreținere s-ar putea să obțină ceva dacă nu reușești să demonstrezi că ai cheltuieli și cu școala - cărți etc. Revino, eventual cu mesaj privat, dacă face asta.

@Notsure
Există, după cum vezi :) Însă nu în orice situație, doar dacă evident cel care cere să fie întreținut nu e capabil să o facă singur.

 Notsure, on 15 mai 2021 - 09:54, said:

Mie nu mi se pare ok peste 18 ani sa platesti pensie alimentara, aici ar trebui totusi statul sa ofere destul suport.  
Atunci când copilul învață mi se pare absolut normal ca părintele să fie obligat să-l întrețină. Îl faci asistat social de la 18 ani, sau cum?

#26
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mie mi se pare halucinant. Cand e copil, sa zicem ca na, tu l-ai facut, eventual si cu cine nu trebuia, dar cand ti-e sora/frate, ce obligatie ai? Exista cazuri concrete din practica asta, oare? Mie normal mi s-ar parea sa aiba dreptul la un insotitor, finantat de stat, nu sa ii obligi fratele/sora sa il/o intretina.

Iar cu intretinutul la facultate, mi se face pielea de gaina cand aud, ca si eu am facut facultate, si tin minte ce cautau pe acolo cam 3 sferturi din fostii mei colegi. Poate doar daca intra la fara taxa, sa zicem, dar nu as impovara un om ca sa trimit o loaza prin cluburi si frecat menta. Dar pana la urma, asta e, casti bine ochii cu cine faci copii, desi viata are si surprize.

Edited by Notsure, 15 May 2021 - 17:04.


#27
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Notsure, on 15 mai 2021 - 17:02, said:

Mie mi se pare halucinant. Cand e copil, sa zicem ca na, tu l-ai facut, eventual si cu cine nu trebuia, dar cand ti-e sora/frate, ce obligatie ai? Exista cazuri concrete din practica asta, oare? Mie normal mi s-ar parea sa aiba dreptul la un insotitor, finantat de stat, nu sa ii obligi fratele/sora sa il/o intretina.

Iar cu intretinutul la facultate, mi se face pielea de gaina cand aud, ca si eu am facut facultate, si tin minte ce cautau pe acolo cam 3 sferturi din fostii mei colegi. Poate doar daca intra la fara taxa, sa zicem, dar nu as impovara un om ca sa trimit o loaza prin cluburi si frecat menta. Dar pana la urma, asta e, casti bine ochii cu cine faci copii, desi viata are si surprize.
ca sa te linistesc ca nu cheltui bani aiurea, pt ca m-am simtit atacat, nu am fost decat o data in club in viata asta..si am motive intemeiate pt care eu asa avea nevoie de bani. a trebuit sa il dau in judecata pe taica-miu pentru ca nu a declarat ani la rand salariul si primeam pensia pe salariul de minim pe economie si el avea triplu :)

 althea, on 15 mai 2021 - 10:22, said:

Dacă introduce acțiune pentru micșorarea sau întreruperea pensiei de întreținere s-ar putea să obțină ceva dacă nu reușești să demonstrezi că ai cheltuieli și cu școala - cărți etc. Revino, eventual cu mesaj privat, dacă face asta.
Multumesc frumos pentru  raspunsuri :)

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Notsure, on 15 mai 2021 - 17:02, said:

Iar cu intretinutul la facultate, mi se face pielea de gaina cand aud, ca si eu am facut facultate, si tin minte ce cautau pe acolo cam 3 sferturi din fostii mei colegi. Poate doar daca intra la fara taxa, sa zicem, dar nu as impovara un om ca sa trimit o loaza prin cluburi si frecat menta. Dar pana la urma, asta e, casti bine ochii cu cine faci copii, desi viata are si surprize.
Generalizezi. Nu e corect.
Și poți să caști ochii până nu ți se mai vede fața (nu tu, acum generalizez eu) că tot nu ai cum să ghicești ce fel de partener/ă ai ales sau ce copil vei avea.

 vladuzz7, on 15 mai 2021 - 19:27, said:

Multumesc frumos pentru  raspunsuri Posted Image
Cu plăcere, succes și spor în toate îți doresc.

Edited by althea, 16 May 2021 - 09:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate