Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

De ce cand incarc cu un incarcator nu tine bateria? Iar cu altul tine!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
va salut, am 3 incarcatoare fast charging: unul de la un lenovo, altul de la un allview si un Elworld fast charging si el. Cand incarc un tel samsung la cel de la allview si cel elworld, bateria nu tine decit foarte putin. cand incarc la lenovo tine destul de bine, o zi-doua sau mai multe daca nu il chinui. daca incarc tel allview la incarcatorul propriu, bateria ma tine 3-4 zile in utilizare normala. (De) Ce se intampla? Celelalte 2 imi strica bateria samsung-ului? Multumesc!

Edited by freenet363636, 01 July 2020 - 20:13.


#2
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 04.02.2006
Sunt chinezării infecte, sunt făcute pentru mărci ultra-low-end, sunt no-name-uri, este foarte posibil să-ți strici bateria cu ele. Lenovo în schimb este o firmă mare, continuatoare a IBM-ului, care este superioară calitativ față de ceilalți doi... Mai bine folosește un încărcător original produs de Samsung. Ce model ai, de curiozitate?

Edited by ssss, 01 July 2020 - 20:31.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,084
  • Înscris: 19.12.2012
Nu are treaba incarcatorul cu autonomia bateriei.. interpretezi tu gresit.  Uitate si cate procente e incarcata bateria. Managementul incarcarii oricum nu se face din incarcator ci intern...

#4
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
ok, dar imi arata incarcat 100% si apoi se duce bateria rapid chiar uneori nu am putut face nimic pe tel ala... un core prime. ma gandeam ca s-a dus bateria de tot. dar cand am pus-o pe lenovo s-a schimbat treaba. nu imi venea a crede... nu inteleg care e treaba, probabil sa fie o incompatibilitate intre sistemul sau bateria de pe core prime si allview sau elworld ala...? Pt ca totusi ala de allview isi face treaba normal pe telefonul lui...
sa fie o chestie de formatare diferita a bateriei sau incarcarii sau alta frecventa ceva de lucru? sau se face incarcarea la alti parametri gen amperaj etc....? nu am cum ca le-as masura sa vad cat scot... macar tens si amp... tre sa fie o diferenta undeva...

Edited by freenet363636, 01 July 2020 - 22:35.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
1. Indiferent de incarcator, atat timp cat functioneaza, chiar daca tipurile de incarcare rapida nu se potrivesc (quick charge, adaptive fast charging, supercharge, power delivery etc), tot incarca standard la 5V si 2 - 2.4A in functie de cat poate incarcatorul pentru acel voltaj.

2. Galaxy Core Prime nu suporta niciun tip de incarcare rapida din cate stiu, asadar va fi incarcat cu 5V si 2A probabil, lucru pe care orice incarcator il face standard.

3. Odata incarcate (celelalte telefoane, daca suporta incarcare rapida), trebuie sa tina la fel - pentru ca desi bagi in alt mod energia in acumulator, acumulatorul are aceiasi capacitate.

4. In functie de cat de vechi sunt, se pot duce si acumulatorii in timp, utilizarea nu este mereu identica incat sa poti face teste foarte precise.

5. Incarcatoarele no-name sunt mai periculoase din cauza ca nu au protectii, voltajele nu sunt neaparat stabile, puterea declarata poate sa nu fie atinsa, etc. Dar telefoanele moderne au protectii si la incarcare, si la baterie, asadar ele stiu teoretic ce au nevoie, cat au nevoie.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,992
  • Înscris: 30.08.2006
Telefoanele  care nu stiu de fast charge, incarca-le cu un alimentator obisnuit de 1 sau 2A. Se vor incarca mai bine daca curentul de incarcare e mai mic (1A). E posibil ca un acumulator uzat sa se incalzeasca prea mult si sa opreasca incarcarea.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Teoretic o incarcare rapida se face cu schimb de date intre procesor si charger  in lipsa acestuia nu putem discuta de fast charge atita timp cind nu avem un protocol universal valabil

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

 d4m4g3, on 01 iulie 2020 - 23:26, said:

1. Indiferent de incarcator, ...

nu-i așa!
un încărcător pe care telefonul nu-l știe, poate transmite info eronat, iar procesorul telefonului le interpretează - la rândul său - eronat
astfel procesorul crede că bateria-i full, dar de fapt el poate că a „citit” încărcătorul
sau altele asemănătoare

e bine știut că nu trebe să folosești încărcări rapide pe device-uri care nu suportă astfel de protocoale...

cine știe acumulatorii auto: îi poți încărca la amperaj gigantic sau la amperaj normal
în ambele situații vei avea parte de capacități de descărcare diferite!

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Te-ai intalnit tu cu vreo situatie precum cea descrisa? Ca eu nu, la o groaza de device-uri testate. Vechi sau noi.
Ce treaba are telefonul cu procesorul cu bateria? Chiar daca incarca altfel, sistemul de operare verifica gradul de incarcare al bateriei, daca e full, pa incarcare, daca nu, mai incarca.

Incarcari rapide? Daca te referi la incarcatoare rapide pe telefoane ce nu suporta asta, poti folosi linistit. Ele vor incarca standard cu 5V si 2A sau cat au pentru acest voltaj pentru ca nu exista "acord" intre incarcator/telefon pe un anumit standard de incarcare rapida.

Nu e ca la acumulatorul auto, o baterie cheala cu doua borne la care poti conecta un redresor ce incarca in 3 ore sau 3 zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate