Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

pfsense si pppoe RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,366
  • Înscris: 21.04.2005
Vezi daca te avantajeaza ceva de la PC Engines .
Marfa elvetiana , nu chinezarii !
- https://www.pcengines.ch/

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postjoystick, on 12 mai 2023 - 13:28, said:

De acord insa îmi recomanzi ceva low energy și de preferat cu 2 rj45?
Pai uite, intra aici si vezi ce se pupa cu bugetul tau: https://www.diablosc...-second-hand-i5
In principiu 2 placi de retea n-are niciunul dar poti adauga fara probleme una sau chiar 2 placi extra low profile. Ceva de genul asta: https://www.pcgarage...gabit-pcee-grf/

View Postndor, on 12 mai 2023 - 14:40, said:

Vezi daca te avantajeaza ceva de la PC Engines .
Marfa elvetiana , nu chinezarii !
- https://www.pcengines.ch/
Astia parca dadusera faliment la un moment dat. O fi hardware bun, dar e cam low power, iar daca n-ai nevoie de ceva industrial nu prea renteaza la preturile alea...

#21
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 26.06.2008

View Postjoystick, on 12 mai 2023 - 06:34, said:

Salut,

Sa pun si eu o intrebare:
ce parere aveti despre PC-urile cu 4-5 porturi RJ45 de pe aliexpress cu procesoare N5005/N5105 (2.5 gbps) folosite cu pfsense.
Scop: joaca pentru acasa.
Conexiune: 1Gpbs digi PPPoE Digi (poate si 2.5 in viitor.

L-as cumpara doar ca sa ma joc o perioada, sa mai invat cateceva dar doar de hobby. Imi sta pe creier genul asta de hw. Am citit un pic despre donwnside-uri (ca cel putin 5105 se cam incalzeste).
Acm intrebarea ema e: se descurca pe o conexiune 1 gbps pppoe? Ma gandesc ca peste deja ii cer prea mult, mai ales ca am auzit ca PPPoE nu se imparte pe core-uri.

Am comandat eu Qotom-Q330G4 , trebuie sa imi ajunga saptamana viitoare . Dupa ce le primesc pot sa iti spun mai multe

View Postndor, on 12 mai 2023 - 14:40, said:

Vezi daca te avantajeaza ceva de la PC Engines .
Marfa elvetiana , nu chinezarii !
- https://www.pcengines.ch/

Pe astea le foloseam si eu pana acum , super calitate . Din pacate inchid afacerea

https://www.pcengines.ch/eol.htm

#22
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc. Totuși, cred ca ceva micuț as vrea.
@marchand chiar te rog sa revii :)

#23
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009

View Postjoystick, on 12 mai 2023 - 06:34, said:

Salut,

Sa pun si eu o intrebare:
ce parere aveti despre PC-urile cu 4-5 porturi RJ45 de pe aliexpress cu procesoare N5005/N5105 (2.5 gbps) folosite cu pfsense.
Scop: joaca pentru acasa.
Conexiune: 1Gpbs digi PPPoE Digi (poate si 2.5 in viitor.

L-as cumpara doar ca sa ma joc o perioada, sa mai invat cateceva dar doar de hobby. Imi sta pe creier genul asta de hw. Am citit un pic despre donwnside-uri (ca cel putin 5105 se cam incalzeste).
Acm intrebarea ema e: se descurca pe o conexiune 1 gbps pppoe? Ma gandesc ca peste deja ii cer prea mult, mai ales ca am auzit ca PPPoE nu se imparte pe core-uri.

Nu recomand PC-urile alea pentru ca de regula tu il iei pentru a functiona 24/7 si ele majoritatea chiar daca zic ei ca sunt pentru asta, nu prea tin la asa ceva cele de buget. Oricum, cu cat iei mai ieftin, cu atat mai prost. Daca iei ceva bun pt un mini-server de acolo, de regula e cam la acelasi pret cu o marca cunoscuta dar poti avea issueuri cu compatibilitatea unor componente cu ceea ce ai tu nevoie sa faca; am avut pe mana un asemenea mini-pc cu J4125 care pur si simplu nu vroia sa foloseasca Wifi-ul dupa reboot mai mult de cateva ore, nici Windows nici Linux (cateva locatii incercate), dadea erori de compatibilitate si se deconecta dupa un timp si trebuia restartat, si tot asa, nu mai zic ca imi era frica ca se deformeaza carcasa sau ia foc la cum se incingea. Mini-pc-urile cu Celeron nu le recomand de fel, nici pe alea de la Intel, sunt procesoare care nu prea merita pentru viitor si care se incing aprig. Unele au single core boost chiar, deci si mai rau. In general nu as lua un CPU Celeron, iar unul fanless nici atat. Mergi pe ce zicea colegul, sau pe altii similari dar marci cunoscute, nu nume de scena pentru cateva luni pe site, ori ia un NUC cu i5 gen 12-13 ca sa il poti folosi si la altele apoi; pui o placa de retea fie si pe USB, te joci acum, apoi ai un PC corect pt orice ai avea nevoie inca 4-5 ani minim.
Cea mai buna solutie pt joaca, ia un PC de 300->450 lei maxim de pe OLX, cu 4 nuclee, pune inca o placa de retea si da-i bice, mergi pe Lenovo sau HP-uri foste modele bussiness sau un thin client cu CPU mai rasarit si max 16 GB RAM posibil, de-ala cu carcasa orizontala ca sa nu ocupe mult spatiu; eventual schimba sursa in timp sa nu ai surprize si...te joci cam cu ce vrei, daca nu stii sa iti faci o masina virtuala si sa ai investitie in hardware de maxim 1 usb to ethernet pe orice PC existent si pe care sa faci "scoala".

#24
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Eu folosesc o chinezarie din asta de 3 ani aproape, brandul TOPTON, i5 gen 8, 32Gb ram, 6 placi gigabit intel, fara module wifi.
Nici o problema n-am avut cu el, categoric merita, la consum de energie si zgomot e parfum.
VM, CT, docker, firewall (chiar 2, opnsense si sophos free de joaca/test) + diverse servere.
Da, nu sunt aruncati banii pe chinezarii!
Face fata cu brio la abonamentul gigabit de la digi, mod ppppoe.

Am si un NUC cu care m-am chinuit cu adaptoare usb gigabit, nu recomand deloc.
@marchard, te felicit pentru achizitie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate