Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare aparat/invertor sudura?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

Am nevoie de parerea si recomandarea voastra in privinta unei achizitii a unui aparat de sudura.
Tot cochetez cu ideea, ma documentez de peste o luna de zile in privinta asta, insa fara cunostiinte minime despre acest domeniu, imi este foarte greu sa ma decid si nici n-as vrea sa dau banii pe ultima "chinezarie".
Initial am plecat cu ideea de a da ~300 de lei pe un invertor, cu care doar sa-mi fac treaba la nevoie, insa am ajuns usor sa-mi aloc un buget de 800-900 de lei, cu speranta ca sunt o idee mai bine facute decat cele care declara ca scot 400A si se prajesc dupa 3 electrozi. :D
Doresc sa folosesc aparatul strict ca uz casnic sau hobby.

M-am oprit putin asupra acestor trei modele. Ce parere aveti?

https://www.emag.ro/...a/pd/DXWR7JBBM/

https://www.emag.ro/...7/pd/D5PBZCBBM/

https://www.emag.ro/...4/pd/D7HGZCBBM/

Va multumesc mult!

Edited by Disturber, 30 June 2020 - 12:54.


#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Ai bani de cheltuit ...
Eu folosesc un aparat clasic cu transformator, adevarat ,greu, dar nu-l tin in spare., de la Stern, super bun, il am de ceva ani, si folosit chiar si intensiv.
Daca vrei ,inverter, prezentarile sunt supraestimate, dar bunisoare mai ales pentru electrod de 2,5.si exploatare casnica, usoara...

#3
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Cu asta am facut un gard si o poarta in primavara asta. Nu sunt profesionist. Si-a scos banii. Daca m-am descurcat eu, poate oricine. Iti raman bani si de o masca buna, cativa clesti de fixare si echere magnetice.
Are garantie 3 ani.

Attached Files


Edited by sas1975, 30 June 2020 - 13:21.


#4
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
eu am luat o "petarda" care a costat 50 euro cu tot cu transport.
cauta pe bangood "miniGB ZX7-200 220V 200A Mini Electric Welding Machine IGBT DC Inverter ARC MMA Stick Welder 220V" ca sa iti faci o idee.
vezi ca nu vine cu cabluri, port-electrod sau masca, trebuie sa le pui si pe astea in calcul.
^ nu cred ca atinge 200A, dar pentru chestii simple si electrozi subtiri e ok.

probabil poti sa te orientezi la ceva mai ieftin, cat timp ai service / garantie in tara.
ajuta foarte mult o masca buna - am ales una care a costat mai mult decat aparatul ... da ochii sunt ceva mai greu de inlocuit

#5
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Intensivul il am eu. Sudeaza foarte bine. Primul exemplar avea o problema, se oprea arcul aleatoriu cand sudam. S-a inlocuit cu altul la garantie fara nicio problema. 180A masurati cu potentiometru la maxim pe MMA. Eu l-am luat cu 519lei in primavara  dar nu de la Emag.

Edited by fob2310, 30 June 2020 - 14:12.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mergeti pe ce are garantie mai lunga si cautati sa luati de la dealer direct.
Luati ce este mai bun deoarece un incepator sudeaza mult mai usor cu un aparat foarte bun.
Jasic este cu 3 ani garantie
Stahlwerk au 5 ani.
Diferenta dinte un aparat bun si unu slab se vede cel mai usor la amorsarea electrozilor bazici, unul bun ii amorseaza ca pe rutilici.
Unu prost chiar daca este invertor amorseaza greu si rutilicii.
A trecut vremea cind daca luai un invertor chiar si chinezesc erai sigur ca sudezi cu el bine, acum pretul conteaza, iei invertor la 300lei!! pai doar cablele si clestele bun ajung la banii aia!

Edited by Ion_Bumbu, 30 June 2020 - 14:29.


#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cum vine asta, " chiar si chinezesc"?
Expresia este," doar chinezesc", doar de acolo pot fi SI ieftine, bune....si, si..

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Intensiv e ok. Eu am și Intensiv și Panzer. Ambele își fac treaba. Panzerul l-am muncit la greu in producție. Acum șomează și muncesc Intensivul. Pentru acasă oricare e bun.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
"A trecut vremea cind daca luai un invertor chiar si chinezesc erai sigur ca sudezi cu el bine, acum pretul conteaza, iei invertor la 300lei!! pai doar cablele si clestele bun ajung la banii aia!"
Daca cititi mai atent intelegeti tot ce am avut de spus.

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
A remarcat cineva ca stea doua arata cam la fel:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...a/pd/DXWR7JBBM/
ma refer la afișaj și butonul de reglaj.Ai șanse mari sa fie fabricat de același producător cu alta carcasa.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Dintre cele 3:

Daewoo este destinat pietelor est europene.
Intensiv este pentru piata romaneasca.
Jasic este singurul prezent in europa.

#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Stahlwerk: https://www.weldmast...-stahlwerk.html

#13
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Daewoo-ul ala de 250 A a fost 600 de lei de Black Friday. Eu sunt multumit de el, dar sunt incepator, e primul meu aparat si nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. N-a intrat in protectie nici cu electrod de 5. S-au incalzit cablurile, in schimb, dar l-a si testat sudorul de la serviciu de l-a luat naiba, atunci cand l-am primit. Masca, peria/ciocanelul trebuie inlocuite de cum deschizi cutia, pentru ca sunt o gluma proasta.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu as opta pentru Stahlwerk.Din cate citisem ar fi montat in Germania din piese chinezesti.Deci calitatea e mai buna.Nu am vazut pana acum din ala care are si optiunea de sudura TIG.Dar sunt sigur ca Stahlwerk are si din alea.Poate initiatorului i-a placea sudura si cu timpul poate trece la TIG unde poti face lucruri migaloase cum ar fi balustrade de inox.

#15
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Mai sunt postari pe acelasi subiect si aici :
https://forum.softpe...4#entry24750645
https://forum.softpe.../#entry25332154
https://forum.softpe.../#entry26462537

Edited by cristian68n, 30 June 2020 - 19:22.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostKean, on 30 iunie 2020 - 19:06, said:

Eu as opta pentru Stahlwerk.
Daca as fi la inceput tot Stahlwerk as lua.
Acuma fiind mai "batrin" as opta pentru ceva mai bun, desi la pret ar fi spre dublu insa nu`l iei asa des in viata!
Stahlwerk este facut in China cu componentele lor, firma care`l vinde si are brandul este nemteasca si percuteaza bine, ma refer la cei din .de, cu ei am avut ceva contacte.
Are colegul nostru @Inginerul_bv un Stahlwerk de care este multumit, este MIG dar tot aceeasi firma

#17
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va multumesc mult tuturor pentru ajutor! Am sa tin cont! Ma gandesc ce voi lua si revin cu informatii. ^_^

#18
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Buna ziua,
Va rog sa imi recomandati un invertor de sudura, beget 1000 lei. Utilizare hobby, dar nu vreau sa fie vreo petarda de aparat.

Vechiul invertor a tinut cam 8 ani, era un LUX Tools de 160A.

De Telwin ce parere aveti?

Multumesc,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate