Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cīțu: Nu vom avea o recesiune tehnica, revenire economica īn V

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Ministrul Finantelor este optimist in continuare si crede ca vom avea o scadere economica de doar 2.2% pentru 2020 (au mai ajustat fata de 1.9% cat ziceau acum cateva luni, dar nu cu mult). Pentru majoritatea pare o cifra neasteptat de optimista. Alta declaratie optimista e ca vom avea un deficit bugetar de doar 6.7%.

Alte declaratii:
"- În Europa, zona euro, deficitul bugeetar va fi în jur de 13%, iar în România de 6,7% din PIB. În acest moment şi lucrurile arată ok
- Rata inflaţiei a scăzut în fiecare lună în guvernarea PNL. Anul trecut, în creştere economică, fără niciun fel de criză, rata inflaţiei era în jur de 4%, iar anul acesta suntem aproape de 2% şi în continuare preţurile scad.
- Am decontat 637 milioane de lei concedii medicale. PSD a lăsat restanțe 3 miliarde la concedii medicale
- In intervalul aprilie - iunie, s-au plătit 2,2 miliarde de lei pentru şomajul tehnic, iar facilităţile acordate până la data de 30 iunie 2020 au lăsat în companii 15 miliarde de lei.
- Programul IMM Invest-cel mai de succes program din ultimii 30 de ani de zile. Peste 8 mii de firme au contractat împrumuturi
- Prin Startup Nation am garantat 7,2 miliarde de lei credite pentru companii, cu dobânda zero. În doi ani sub PSD s-au garantat doar 2 miliarde de lei.
- Acum este momentul să devenim o economie competentă și veti vedea măsurile luate în acel plan pe care-l prezentăm miercuri
- Anul acesta nu vom umbla la Codul Fiscal și nu vom reduce impozite. La anul vom avea și un nou plan fiscal dacă rămînem la guvernare
- Am investit în infrastructură cea mai mare sumă din ultimii 10 ani, peste 13 miliarde de lei
- Ministerul Transporturilor va avea o sumă record alocată la investiții după rectificare.
- Investițiile în Infrastructură vor fi prioritatea numărului 1
- Trebuie sa incepi autostrazile anul acesta. Autostrada Sibiu-Brasov trebuie începută în acest an.
- Vom avea fonduri europene la dispoziție, dar vom atrage și surse externe de finanțarare.
- Avem mai multe scheme de ajutor pe termen scurt
- Noi am avut două obiective clare în acest moment: să ținem oamenii sănătoși și să nu se închidă companiile
- Vom putea merge la serviciu și in condiții epidemiologice proaste. Ne vom asigura că vom avea toate condițiile necesare de sănătate îndeplinită
- Vom avea o revenire economică în V
- 3,1 miliarde de lei au fost alocați pentru combaterea crizei Covid-19. Impactul total al epidemiei de coronavirus este de 10 miliarde de lei.
- Nu vom avea nevoie de FMI în 2020"

Inca nu inteleg pe ce se bazeaza optimismul guvernului cand vorbesc de doar 2.2% ... hai ca 4% ar putea fi credibil, dar 2.2% ... hmm. La fel si la deficitul bugetar, poate 8% ar fi realist, 6.7% nu pare.

La recesiunea tehnica e destul de clar, acolo ar trebui doua trimestre consecutive de scadere, ceea ce da, e putin probabil sa avem dupa un T1 pe crestere, T2 in scadere semnificativa, e destul de previzibil ca T3 va fi cu usurinta peste T2.

Dar poate stiu ei ceva ce noi nu stim.

In rest, daca va fi mare deficitul dar macar vor baga bani seriosi in infrastructura, tot e bine.

Edited by boolah, 30 June 2020 - 07:44.


#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Tu te uiti in gura lui Cutzu - Cutzu ?

#3
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Vrem nu vrem, e mult mai informat decat noi. Sper sa nu se insele foarte grav :)

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 motanul13, on 30 iunie 2020 - 08:12, said:

Tu te uiti in gura lui Cutzu - Cutzu ?
Mai repede il cred p-asta decat pe Orlando

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ccf_cristi, on 30 iunie 2020 - 08:41, said:

Mai repede il cred p-asta decat pe Orlando
Cine-i Orlando , vreo mama Omida , ca si Cutzu ?

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 motanul13, on 30 iunie 2020 - 08:42, said:

Cine-i Orlando , vreo mama Omida , ca si Cutzu ?

Asa-i romanul are memoria scurta, nu-s aduce aminte din perioada cind a fost  beat si chefuia pe mese

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 boolah, on 30 iunie 2020 - 07:43, said:

Ministrul Finantelor este optimist in continuare si crede ca vom avea o scadere economica de doar 2.2% pentru 2020 (au mai ajustat fata de 1.9% cat ziceau acum cateva luni, dar nu cu mult). Pentru majoritatea pare o cifra neasteptat de optimista. Alta declaratie optimista e ca vom avea un deficit bugetar de doar 6.7%.
Cred ca e realista. Iar deficitul parca se discuta de 7% cel putin asa zicea FMI.

Edited by andreic, 30 June 2020 - 09:20.


#8
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

 andreic, on 30 iunie 2020 - 09:19, said:

Cred ca e realista. Iar deficitul parca se discuta de 7% cel putin asa zicea FMI.
Totusi FMI era cam pe la 5% cu estimarile de scadere economica ... 2.2% ar fi neasteptat de bine. Si eu zic ca ceva mai bine decat estimeaza FMI, adica cam 4%, poate fi realizabil.

 ccf_cristi, on 30 iunie 2020 - 08:41, said:

Mai repede il cred p-asta decat pe Orlando
Si asta e drept :)

Edited by boolah, 30 June 2020 - 09:30.


#9
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

 motanul13, on 30 iunie 2020 - 08:42, said:

Cine-i Orlando , vreo mama Omida , ca si Cutzu ?

Un chiparos.

#10
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 andreic, on 30 iunie 2020 - 09:19, said:

Cred ca e realista. Iar deficitul parca se discuta de 7% cel putin asa zicea FMI.
E realista pentu ca se bazeaza pe o proiectie bugetara unde arunca Eu cu bani in noi. Cateva miliarde bagate schimba datele bugetare radical la dimensiunea economiei noastre.

#11
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Citu zice ca vor anunta maine niste masuri de revenire economica ... m-a facut curios.

 Tonic Water, on 30 iunie 2020 - 09:38, said:

E realista pentu ca se bazeaza pe o proiectie bugetara unde arunca Eu cu bani in noi. Cateva miliarde bagate schimba datele bugetare radical la dimensiunea economiei noastre.
Yep, de fapt cateva miliarde de la UE schimba multe date mai ales daca statul le investeste in infrastructura/etc. Dar trebuie sa vina acei bani.

#12
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Cifrele prezentate de autoritćțile din Romānia nu valoreazć mai nimic, le pot manipula cum vor ei, unii mai puțin, alții mai mult dar e destul de sigur ca sunt "adaptate" īn funcție de interese.

#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 boolah, on 30 iunie 2020 - 09:39, said:


Yep, de fapt cateva miliarde de la UE schimba multe date mai ales daca statul le investeste in infrastructura/etc. Dar trebuie sa vina acei bani.
Daca , subliniez , daca vor veni ( ca mUE nu a ajuns inca la un acord ) , vor veni peste 2-3 ani in cel mai fericit caz .
Pentru ca dureaza - am mai scris si pe alt topic - SF>licitatie>contestatie>proiect>contestatie>contract>contestatie>nationalizare>procese>gandacul de rahat>ursul>liliecii , etc , etc .
Asa ca luati-va gandul de la miliardele de la mUE pentru ceva ani de acum incolo .

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu poate sa declare in acelasi timp deficit urias si sa ia bani inprumut pentru investitii.Cu siguranta deficitul va fi mult mai mare si la noi si la nivelul UE.Apoi, inca mai sint 6 luni din an, dci nu stim ce va fi.Daca fac autostrazi, si investesc, sint multumit oricum.

#15
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Normal ca nu poti vorbi despre deficit cand ai luat bani moka de la ue si i-ai bagat in sistem pe post de "covid". Ce fonduri sa mai ia Romania pentru asfalt daca toata pusculita destinata romaniei a intrat in contracte cu cass?

#16
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

 spinname, on 30 iunie 2020 - 09:41, said:

Cifrele prezentate de autoritățile din România nu valorează mai nimic, le pot manipula cum vor ei, unii mai puțin, alții mai mult dar e destul de sigur ca sunt "adaptate" în funcție de interese.
Le poti manipula, dar nu grosolan, ca se prind :) Asa, sa faci dintr-o scadere de 0.3% o crestere de 0.1% e posibil.

#17
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Cred ca-i condamnat la optimism, volens, nolens trebuie sa fie optimist, cel putin pana la alegerile generale, p-orma......Poi evolutia economiei romanesti este legata binisor de exporturile din automotive, exporturile de energie (electricitate, gaze, petrol, derivate......) Ori daca piata europeana nu-si revine, daca americanu nu schimba mercedesul.......kakaia crestere in V?
Pt mine cel mai important semnal pozitiv vine din USA, si-i o cadere de numai -16% a lui Dow Jones, din maxime, ff diferit de ce-a fost in 2007-2012.

#18
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

 ioana1973, on 30 iunie 2020 - 15:59, said:

Pt mine cel mai important semnal pozitiv vine din USA, si-i o cadere de numai -16% a lui Dow Jones, din maxime, ff diferit de ce-a fost in 2007-2012.
Stiu ca bursele merg neasteptat de bine ... dar la americani se zice ca si-a bagat "coada" FED-ul, probabil au intrat la cumparare ... insa nici a noastra nu merge rau deloc. Adica investitorii par optimisti.

Edited by boolah, 30 June 2020 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate