Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Macbook pro mid-2012

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Am in casa un MAcbook pro mid 2012 (4GB ram si hdd clasic), cat si unul Retina 2013, cu 8GB ram si flash drive. Cel 2013 merge perfect, are inclusiv Catalina si zboara.
La cel 2012, folosit doar de parinti ca sa vada poze in album "family" si browse pe net am incercat Catalina insa a foat overkill. Asa ca am reinstalat Mojave si e mai ok, insa tot parca mi se pare ca nu merge cum trebuie. Office mai dureaza cateodata 1-2 sec pana se deschide si ma gandesc ca la o utilizare putin mai "serioasa", cu mai multe documente deschise in paralel, sa inceapa sa dea raturi.

Stiu ca primul lucru pe care l-as putea face ar fi sa schimb HDD cu un SSD (se doreste sa ramana unitatea optica) insa asta inseamna sa o iau de la capat cu creat un stick de instalare si mi-e lene (totusi, ar fi mai indicat, daca as merge pe drumul asta, sa pun High Sierra sau tot Mojave?)

As incerca inainte sa upgradez ram-ul cu 2 module de 4GB - https://www.emag.ro/...2RoCOacQAvD_BwE astea ar fi ok? ma gandesc ca ar trebui sa iau 2 module, nu doar unul....

Merita insa sa incep cu upgrade-ul de RAM? sau nu voi obtine o fluidizare la Office/Chrome si mai bine sa fac si HDD-ul?

Mersi!

#2
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Am tot facut si eu prostia sa bag Catalina pe al meu.
Am fost la un baiat care se pricepe (eu sunt habarnist pe ramura) si mi-a zis ca Yosemite e ceea ce-i trebuie.
SSD, 8 GB memorie si zboara.

Attached Files



#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
@Alireza - schimba baiatul, nu se pricepe. Yosemite e de acum 5 ani si nu mai are suport de multicel.
@SwatKat - pune Mojave si SSD. SSD va suplini si RAM.

#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
@Courage: Mojave am pus, o sa iau SSD si o sa mai fac inca o ata procedura pt SSD. Sper doar sa mearga cu Time machine, sa nu mai stau iar cu stick bootabll. Mersi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate