Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Alergie ambrozie - se recomanda calatoriile in luna iulie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua,

Am facut testul alergologic si a iesit pozitiv pentru ambrozie. In a doua saptamana din Iulie as vrea sa plec in Grecia, dar imi este teama de sezonul de alergii. Am nevoie de un sfat din acest punct de vedere, credeti ca ar fi intelept sa plec in acea perioada? Multumesc anticipat!

#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Aly07, on 27 iunie 2020 - 14:23, said:

Buna ziua,

Am facut testul alergologic si a iesit pozitiv pentru ambrozie. In a doua saptamana din Iulie as vrea sa plec in Grecia, dar imi este teama de sezonul de alergii. Am nevoie de un sfat din acest punct de vedere, credeti ca ar fi intelept sa plec in acea perioada? Multumesc anticipat!

Du-te liniștit.
Eventual, mergi la medicul de familie.  Cred că îți va recomanda un medicament ușor care îți va reduce simptomele.  La noi în firmă avem doi oameni alergici și pot să trăiască.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Abia a inceput sa creasca. La sf de August - Septembrie infloreste.

Asta la noi. La greci nu stiu - probabil depinde de zona, dar n-am vazut pe-acolo.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
N-ai ce sa faci. Esti alergic, obisnuieste-te.

Daca vrei la mare si atunci poti, doar nu o sa te duci in ianuarie ca atunci nu o fi ambrozie.

Exista pastile si picaturi nazale pentru asta - le iei in perioadele necesare, ai mereu la tine si incerci sa te bucuri de timp.

#5
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Aly07, on 27 iunie 2020 - 14:23, said:

Buna ziua,
Am facut testul alergologic si a iesit pozitiv pentru ambrozie. In a doua saptamana din Iulie as vrea sa plec in Grecia, dar imi este teama de sezonul de alergii. Am nevoie de un sfat din acest punct de vedere, credeti ca ar fi intelept sa plec in acea perioada? Multumesc anticipat!


Din cate mi-a zis medicul alergolog la care imi tratez alergia,  in Grecia, Italia, au cam reusit sa elimine planta... Din pacate la noi... este din ce in ce mai prezenta...
Sunt diferite pastile pe care le poti lua, insa unele provoaca somnolenta...

 d4m4g3, on 27 iunie 2020 - 15:38, said:

N-ai ce sa faci. Esti alergic, obisnuieste-te.


Tu cred ca nu ai idee ce inseamna sa fii alergic la ceva si cat de mult iti poate schimba comportamentul o alergie de genul.

Edited by gozmyn, 27 June 2020 - 15:53.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 gozmyn, on 27 iunie 2020 - 15:52, said:

Tu cred ca nu ai idee ce inseamna sa fii alergic la ceva si cat de mult iti poate schimba comportamentul o alergie de genul.
Tocmai ca stiu. Si de aia n-ai ce face. Daca vrei sa iti continui viata normal, o continui si folosesti acele pastile si picaturi.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Aly07, on 27 iunie 2020 - 14:23, said:

Buna ziua,

Am facut testul alergologic si a iesit pozitiv pentru ambrozie. In a doua saptamana din Iulie as vrea sa plec in Grecia, dar imi este teama de sezonul de alergii.
Am nevoie de un sfat din acest punct de vedere, credeti ca ar fi intelept sa plec in acea perioada? Multumesc anticipat!

Daca vei purta o masca simpla de protectie...nu vei avea probleme!

[ https://ruvix.ro/content/products/masca-stay-safe_main_1585404416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

*Eu port mereu o masca de protectie in exterior si am zis adio la: Claritine+Aerius+Loratadina.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 June 2020 - 18:51.


#8
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
lucrez in fiecare zi cu unul si nu are nici pe dracu ...... indiferent de zonele in care ajungem

la un moment dat chiar i-am promis (in gluma) ca o sa-i pun sub scaunul masinii sa vedem cum reactioneaza :D


nu e dracu atat de negru .... mergi linistit si fara griji

Edited by techuser, 27 June 2020 - 19:23.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 xmanyacs77, on 27 iunie 2020 - 18:39, said:



Daca vei purta o masca simpla de protectie...nu vei avea probleme!

*Eu port mereu o masca de protectie in exterior si am zis adio la: Claritine+Aerius+Loratadina.Posted Image

     Nu o să meargă ! Masca se poarta pentru protecția celor din jur.
     Nu protejează 100℅.
      Nu este eficientă contra polenului.
      Polenul este oricum mult mai mic decât masca aia de o pui pe nas. O să treacă prin ea în zbor.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Printr-o masca N95 nu trece polenul.
De principiu nici prin una chirurgicala, doar ca aia nu e etansa pe fata.

Polenul are dimensiuni intre 10 si 1000 microni, in functie de specie.

In Asia in afara de cazul de boala, se poarta masti si ptr poluare. Caz in care se protejeaza purtatorul de particulele mai mari.

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Iti recomand cu caldura sa incerci Flonase. Il cumperi de la farmacie si nu ai nevoie de reteta de la medic. Pe mine ma ia alrgia la sfarsit de august, insa daca il folosesti dimineata de la primele simptome, nu ar trebui sa ai absolut nicio problema. Poti face turism in ce tara doresti.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La sfarsit de august cam rupe ambrozia. Avamys spray nazal este un bun antialergic fara reteta. Claritine este si el eficient. Eu mai folosesc de anul acesta si filtre nazale, sunt niste porcarioare de silicon chinezesti si cu un filtru, se baga in nas. Nu le pot folosi din pacate cand fac sport, insa am observat ca de obicei la mine simptomele de alergie apar mai rau dupa expunerea la polen, asa ca acasa bag repede dopurile in nas vreo ora :) .

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, spui ca ți-a ieșit pozitiv testul de alergie la ambrozie, dar simptome ai sau ai avut vreodată?

#14
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 corinadaniela, on 29 iunie 2020 - 08:15, said:

Inițiator, spui ca ți-a ieșit pozitiv testul de alergie la ambrozie, dar simptome ai sau ai avut vreodată?
Da, am de ceva timp siptome.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
În România, ambrozia începe sa își arate efectele la sfârșit de august.
Așadar, nu cred ca vei avea probleme dacă pleci în Grecia la final de iulie.
Exista vreun medicament pe care l-ai încercat și care îți ameliorează simptomele? Dacă da, ai grija să-l pui în bagaj și vacanta plăcută.

#16
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Eu deja am inceput sa am simptome(dureri usoare de dinti, crize de stranut, ochii usor umflati). Sunt alergic de cativa ani la ambrozie si cam pe la jumatatea lui iulie incep sa am simptome.
Deocamdata am luat dymista de la farmacie, sa am la indemana cand se vor agrava simptomele.

#17
ispas555

ispas555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.12.2010
In urma cu câțiva ani, am descoperit că sunt alergic la ambrozie(am crezut că este o răceală,dar care nu mai trecea) cu simptome foarte urate , strănut ,tuse iritația ochilor, simptome de astm (respirație greoaie) etc.
Am folosit tot felul de tratamente antihistaminice(Aerius,claritine,simforal,xyzal etc) + corticosteroizi pt.stranut și nas(nasonex,avamys,foster) + picături pt.ochi. etc.
De curând( de vreo 2 ani) am descoperit injecțiile cu corticosteroizi dexametazona sau dyprophos.Mentionez că o injecție cu dexametazona îmi reduce simptomele aproape de 0 ,o perioada de 2-3 săptămâni ,după ce simptomele reapar repet injecția(2-3 injecții pe toată perioada polenului de ambrozie).Acesta este singurul tratament care chiar m-am ajutat, am încercat și tot felul de ceaiuri și tincturi naturiste.
ATENȚIE, corticosteroizi sunt considerati periculoși și pot produce efecte adverse, de aceea este recomandat să consultați medicul înainte de administrare, cu toate că aceștia nu prea le recomandă.

Edited by ispas555, 29 July 2020 - 12:17.


#18
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018

 eiffel, on 27 iunie 2020 - 15:23, said:

Abia a inceput sa creasca. La sf de August - Septembrie infloreste.
corect. in ultimii 4 ani de zile am resimtit-o pe pielea mea, mult mai tare decat acum ....6-8 ani.

 d4m4g3, on 27 iunie 2020 - 15:38, said:

N-ai ce sa faci. Esti alergic, obisnuieste-te.
gresit. diprophos. cauta prospectul pe net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate