Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Recomandare: vreau un laptop nou

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009
Ce să fie? Cât mai apropiat de cel cu care m-am obișnuit: Lenovo Yoga 3 14'', adică ăsta:

https://www.amazon.c...p/dp/B013OO0GHA

Nu vreau să-l cumpăr doar fiindcă e cu windows 8 și mă gândesc că mai bine îl schimb acum, trec pe W10.

Așa că vă rog pe cei care vă pricepeți să-mi recomandați ce alt laptop să-mi cumpăr.

Neapărat slim, neapărat ușor, touchscreen, și pe cât posibil să aibă nu doar 2 porturi USB 3 și unul pentru alimentare (USB 2). Fiindcă și de aici începe necazul, tot scoțând cablul de alimentare s-a măcinat plasticul carcasei și aproape că s-a unit cu portul alăturat. Poate face scurtcircuit în mâna/poala mea (nu că unii nu și-ar dori) :P


Mulțumesc anticipat! :)

Completare:

vreau să-l cumpăr cât de curând!

Buget? Nu mai mult de 5.000 - 5.500 lei. Hai, şi un pic mai mult dacă e musai.

Nu-l folosesc şi la jocuri; însă poate şi la editări de filmuleţe proprii.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
vrei neaparat cu ecran din asta rabatabil?

https://www.pcgarage...home-iron-grey/
https://www.pcgarage...n-10-home-mica/

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 18:22, said:

Neapărat slim, neapărat uşor, touchscreen, şi pe cât posibil să aibă nu doar 2 porturi USB 3 şi unul pentru alimentare (USB 2). Fiindcă şi de aici începe necazul, tot scoţând cablul de alimentare s-a

eu din ce am cautat nu gasesc cu mai multe porturi usb
majoritatea au 2-3

#4
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View Postzzhunt, on 26 iunie 2020 - 18:27, said:


Nu, la chestia cu ecran rabatabil pot renunţa uşor.

View Postzzhunt, on 26 iunie 2020 - 18:34, said:

eu din ce am cautat nu gasesc cu mai multe porturi usb
majoritatea au 2-3

Da, am văzut şi eu din cât am căutat. Dar, cum nu mă pricep, mi-am zis că poate or exista şi altele.

De ce mă leg de porturi? ca să pot conecta un DVD writer. Apoi, am nevoie de intrare şi dacă mă pun pe convertit filmuleţe video analog şi apoi să le editez pe laptop.

Or, un port 3.0 e deja alocat pentru mouse, altul pentru alimentare, dacă mai conectez altceva, un HDD extern, de exemplu, gata, s-au dus!

Edited by eiffel, 26 June 2020 - 19:27.
Raspuns la un post sters.


#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ar mai fi si
https://www.pcgarage...pro-royal-blue/
dar
dezavantaj opinia mea ddr3
dar are 16gb

Yoga C740 ala are 8gb ddr4

bine diferente intre ddr3 si 4 nu o sa veziPosted Image la ele


Hai ca am gasit ceva interesant
https://www.pcgarage...10-home-mica-1/

16gb ddr4
1TB ssd
windows 10
dar
usb 3.0  1 port
usb-c 3.1 2x USB 3.1 Type-C (Gen 1)

Cam complicat la cerintele pt usb

#6
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 18:41, said:

Or, un port 3.0 e deja alocat pentru mouse.....

  Nu-i pacat de portul ala USB 3.0 sa-l folosesti pentru un mouse ?

#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View Postzzhunt, on 26 iunie 2020 - 18:56, said:

ar mai fi si
https://www.pcgarage...pro-royal-blue/
dar
dezavantaj opinia mea ddr3
dar are 16gb

Yoga C740 ala are 8gb ddr4

bine diferente intre ddr3 si 4 nu o sa veziPosted Image la ele


Hai ca am gasit ceva interesant
https://www.pcgarage...10-home-mica-1/

16gb ddr4
1TB ssd
windows 10
dar
usb 3.0  1 port
usb-c 3.1 2x USB 3.1 Type-C (Gen 1)

Cam complicat la cerintele pt usb

Ştiu că-i complicat la chestia cu porturi USB. Am încercat şi eu (cum se zice) marea cu degetul? :lol:

Dacă nu-mi traduci DDR-urile alea o să cred că-s RDG! Am zis că nu mă pricep :)

Am dat ca reper actualul Yoga fiindcă mi-a plăcut, pe bune. Dar, poate fi şi altceva. Dacă e comparabil calitativ.

View Postdalu364, on 26 iunie 2020 - 18:56, said:

  Nu-i pacat de portul ala USB 3.0 sa-l folosesti pentru un mouse ?

Nu pot fără. Aşa m-am obişnuit, mai ales când am de scris ceva mai mult. Pe tabletă nu pot stoca, deci ...

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 19:05, said:


Dacă nu-mi traduci DDR-urile alea o să cred că-s RDG! Am zis că nu mă pricep Posted Image

in principiu diferenta este la transperul de date

in realitate nu o sa vezi diferente

DDR3 a aparut acum cativa ani, ddr4 la fel sa zicem e mai "nou"  urmeaza ddr5


e mai mult in cazul acestui laptop o chestie pshica ca na stii ca ai ddr4, eu nu as lua acum ceva cu ddr3

Dar diferente intre ele nu o sa vezi

Si in plus nu poti face nici un upgrade la ele ca sunt lipite, nu exista la astea compacte nici un slot liber

#9
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009
Pe cel indicat de tine (al doilea) îl notez. Și îți mulțumesc pentru sfaturi :)

Dar n-ai să te superi dacă mai întreb una, alta. Poate mai învăț, poate mai aleg. Oricum, era programat pentru săptămâna viitoare, nu azi.

Deși, dacă mă gândesc mai bine, cam asta e ce mi-am dorit. :yes:

Te rog să mă mai lămurești cu ceva la porturi.

Ăsta nou are 1 port USB 3.1 și 2 porturi USB type C.

Celelalte device-uri pe care le-am achiziționat deja cu USB 3.1 se vor potrivi și la USB type C?

Chiar nu știu.

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015
Recomand acest Dell Inspiron.Putin mai mare decat doresti tu dar este durabil si performant. https://www.emag.ro/...7/pd/DKTRLGBBM/

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Tu macar te-ai obosit să citești cerințele?

Sau postezi sa nu adormi?

Pune o poza cu conectori pe care ii ai aia usb 3.1

Dacă nu greșesc usb 3.1 = usbc



#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.01.2009
Daca esti dispus sa accepti 200g in plus  ( 1,4 Kg oricum inca e usor ) si 2 mm in plus la grosime  si renunti la touchscreen ( odata ce nu mai poate fi transformat in tableta touch-ul nu mai e chiar asa "must have" ) il  poti lua pe acesta: ( review aici)
  • procesorul de 2 ori mai puternic ( in principiu cel mai bun procesor mobile la momentul actual )
  • placa video dedicata pt. encoding video si chiar gaming decent 1080p detalii mid-hi
  • porturi mai multe (2xUSB A 3.0 , 2xUSB C 3.1 Gen2)
  • viata pe baterie surprinzator de buna

Edited by me_iauras, 26 June 2020 - 20:03.


#13
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPiticVerde, on 26 iunie 2020 - 19:54, said:

Recomand acest Dell Inspiron.Putin mai mare decat doresti tu dar este durabil si performant. https://www.emag.ro/...7/pd/DKTRLGBBM/


Ce nu văd la el e ce greutate are. Cert e că n-are touch screen. Asta mă cam face să ezit.

View Postme_iauras, on 26 iunie 2020 - 20:01, said:

Daca esti dispus sa accepti 200g in plus  ( 1,4 Kg oricum inca e usor ) si 2 mm in plus la grosime  si renunti la touchscreen ( odata ce nu mai poate fi transformat in tableta touch-ul nu mai e chiar asa "must have" ) il  poti lua pe acesta: ( review aici)
  • procesorul de 2 ori mai puternic ( in principiu cel mai bun procesor mobile la momentul actual )
  • placa video dedicata pt. encoding video si chiar gaming decent 1080p detalii mid-hi
  • porturi mai multe (2xUSB A 3.0 , 2xUSB C 3.1 Gen2)
  • viata pe baterie surprinzator de buna


Dacă gaming se referă la jocuri (și nu e altceva ce nu-mi sună mie cunoscut), atunci repet că nu mă interesează un lap care să acopere și asta. Ar fi o capacitate inutilă pentru un user ca mine.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e slim, e de gaming face zgomot mare cĂąnd se Ăźncălzește

Vrea un laptop subțire, ușor , ecran tactil și bănuiesc silențios

Problema cu astea de gaming nu au ecran tactil, sunt cam zgomotoase unele zici că mai au un pic și decolează

Edited by zzhunt, 26 June 2020 - 20:18.


#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.01.2009

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 20:10, said:



Ce nu văd la el e ce greutate are. Cert e că n-are touch screen. Asta mă cam face să ezit.




Dacă gaming se referă la jocuri (și nu e altceva ce nu-mi sună mie cunoscut), atunci repet că nu mă interesează un lap care să acopere și asta. Ar fi o capacitate inutilă pentru un user ca mine.
Gaming da inseamna jocuri si e capabil si de asa ceva insa dupa cum am mentionat acea placa poate fi folosita sa accelereze foarte mult aplicatiile de editare/conversie video ( si foto ) de care  ai pomenit (accelerarea hardware nVidia CUDA in aplicatii ca Photoshop/Lightroom/Premiere avand rezultate de cateva ori mai rapide decat procesarea pura pe procesor)


View Postzzhunt, on 26 iunie 2020 - 20:10, said:

Nu e slim, e de gaming face zgomot mare când se încălzește

Nu este "gaming" nu se incalzeste si nu face zgomot ( mai mari sanse sa faca zgomot mare un Ultrabook cu sistem de racire subdimensionat care la utilizare sustinuta de mai mult de cateva minute va fi nevoit sa mearga cu ventilatorul la 100% pt. a putea raci procesorul vs. un laptop cu cativa mm in plus dar cu un sistem de racire bine gandit ) ; in ceea ce priveste faptul ca "nu e slim" daca 1-2 mm in plus fata de ce i-ai recomandat tu il descalifica automat ca fiind gros desi alea sunt subtiri (desi teoretic e mai subtire decat Zenbook-ul recomandat de tine) ... atunci OK .

#16
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 19:05, said:

Ştiu că-i complicat la chestia cu porturi USB. Am încercat şi eu (cum se zice) marea cu degetul? Posted Image
............................
..................
Nu pot fără. Aşa m-am obişnuit, mai ales când am de scris ceva mai mult. Pe tabletă nu pot stoca, deci ...

  Nu m-am facut inteles. Pentru un mouse, nu-i nevoie de un port USB 3.0 care implica un trafic foarte mare de date. E arhisuficient un USB 2.0
,, The major one is the data transfer rate. The data transfer rate of USB 3.0 is up to 5 Gbit/s, which is about 10 times faster than the USB 2.0 standard.
These types of USB are distinguishable by their blue colored inserts and usually equipped with a 3.0 logo.''

Poate te ajuta :
https://www.partitio...sb-3-0-006.html

#17
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View Postme_iauras, on 26 iunie 2020 - 20:21, said:

Gaming da inseamna jocuri si e capabil si de asa ceva insa dupa cum am mentionat acea placa poate fi folosita sa accelereze foarte mult aplicatiile de editare/conversie video ( si foto ) de care  ai pomenit (accelerarea hardware nVidia CUDA in aplicatii ca Photoshop/Lightroom/Premiere avand rezultate de cateva ori mai rapide decat procesarea pura pe procesor)

Asta da, m-ar interesa. Nu atât cei câțiva mm ar conta, ci greutatea. Asta da, iarăși e ceva care să caut. Cel pe care l-am reținut are doar 1.4 kg. Apreciez.

View Postdalu364, on 26 iunie 2020 - 20:32, said:

  Nu m-am facut inteles. Pentru un mouse, nu-i nevoie de un port USB 3.0 care implica un trafic foarte mare de date. E arhisuficient un USB 2.0
,, The major one is the data transfer rate. The data transfer rate of USB 3.0 is up to 5 Gbit/s, which is about 10 times faster than the USB 2.0 standard.
These types of USB are distinguishable by their blue colored inserts and usually equipped with a 3.0 logo.''

Poate te ajuta :
https://www.partitio...sb-3-0-006.html


Iar eu nu am înțeles ce spuneai, îmi cer scuze. Chiar nu are relevanță ce port "consum" pentru un mouse optic. Totul e s-o pot face.

#18
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostNaoto, on 26 iunie 2020 - 20:34, said:

Chiar nu are relevanță ce port "consum" pentru un mouse optic. Totul e s-o pot face.

  Ba are, ca-i chestie de .. lei '' !! Un laptop dotat cu USB -uri 3.0 si / sau 3.1 , inseamna dotare foarte scumpa, care nu se justifica la ceea ce vrei tu sa faci cu acest ultra-portabil. Sau poate oi fi eu prea zgârcit......Posted Image

Edited by dalu364, 26 June 2020 - 20:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate