Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Telefonul cu cel mai bun semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Salutare,

Caut un telefon (fie el si vechi, cu taste) care sa aiba receptia cat mai buna la tara pentru a efectua apeluri si sms. Atat, nimic mai mult. Il voi folosi la munte sau cand plec in strainatate, in speranta ca mai reduc dependenta de internet.

Am pe acasa un Nokia E50 care are si symbian (asta ar fi un bonus, pot sa imi gestionez usor agenda sau sa dau un google search rapid) insa as dori sa va intreb, din experinta, ce telefon vechi are acoperire foarte buna in zonele rurale. (nu-i musai sa aiba 3G, desi nici un nokia N series n-ar fi rau, ideea e sa nu pot instala pe el aplicatii de social networking).

Edited by reventon, 26 June 2020 - 13:42.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 26.06.2009
Orice telefon este bun atat timp cat stai exact langa releul opertorului :-D

Sincer: ia-ti un Nokia 6310i, un adaptor de antena externa si urca-ti o antena pe casa de la tara...

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,604
  • Înscris: 08.03.2017
Nokia 5110 si 6310i vorbesti cu ele si din fantana - daca doar semnal te intereseaza plus ca ai meniu ascuns de supra semnal .

#4
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 07.08.2011
Trebuie sa fii constient ca un telefon cu semnal bun are si un nivel S.A.R. ridicat.Asa in caz ca te intereseaza si aspectul asta cand vorbesti vreo ora si nu stii apoi de ce te doare capul.

#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 ionut_blue, on 26 iunie 2020 - 13:51, said:

Trebuie sa fii constient ca un telefon cu semnal bun are si un nivel S.A.R. ridicat.Asa in caz ca te intereseaza si aspectul asta cand vorbesti vreo ora si nu stii apoi de ce te doare capul.

Evident. Nu am mai vorbit de mult timp ore intregi si nici nu am in plan mai mult de cateva minute.

 ldpe, on 26 iunie 2020 - 13:42, said:

Nokia 5110 si 6310i vorbesti cu ele si din fantana - daca doar semnal te intereseaza plus ca ai meniu ascuns de supra semnal .

Super. Multumesc de recomandare. Ai putea te rog sa detaliezi putin despre meniul acela sau poate ai vreun link?

-----

Totusi daca as avea nevoie de un telefon care sa aiba si putin internet, pentru google, ma gandeam la un N95 sau N73. Aveti vreo idee despre ele?

Edited by reventon, 26 June 2020 - 13:57.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,604
  • Înscris: 08.03.2017
*#3370# – activate Enhanced Full Rate Codec (EFR), offering increase signal strength and better signal reception in return for increased battery drain,
Toate codurile :
https://hardreset24....-for-nokia-5110

Edited by ldpe, 26 June 2020 - 14:02.


#7
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 reventon, on 26 iunie 2020 - 13:31, said:

Salutare,

Caut un telefon (fie el si vechi, cu taste) care sa aiba receptia cat mai buna la tara pentru a efectua apeluri si sms. Atat, nimic mai mult. Il voi folosi la munte sau cand plec in strainatate, in speranta ca mai reduc dependenta de internet.

Am pe acasa un Nokia E50 care are si symbian (asta ar fi un bonus, pot sa imi gestionez usor agenda sau sa dau un google search rapid) insa as dori sa va intreb, din experinta, ce telefon vechi are acoperire foarte buna in zonele rurale. (nu-i musai sa aiba 3G, desi nici un nokia N series n-ar fi rau, ideea e sa nu pot instala pe el aplicatii de social networking).

Din experienta mea cu drumetiile montane iti zic ca un telefon cu 2G o sa raman fara semnal in zone in care cu ceva ani in urma aveai acoperire. Recomandarea mea este sa mergi pe un telefon non-smart dar care sa stie 2G + 3G + 4G. Nu sunt multe modele dar gasesti ceva care sa iti fie pe plac. Nokia 220 4G este o varianta de luat in calcul. Sau la telefonul smart existent activezi modul de ultra reducere baterie si il transformi in dumbphone.

#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 ionut_blue, on 26 iunie 2020 - 13:51, said:

Trebuie sa fii constient ca un telefon cu semnal bun are si un nivel S.A.R. ridicat.Asa in caz ca te intereseaza si aspectul asta cand vorbesti vreo ora si nu stii apoi de ce te doare capul.

Am cautat pe gsmarena specificatiile SAR si pot sa iti spun ca iPhone-ul 11 Pro pe care il am acum are mai mult decat 6310i Posted Image sau poate imi scapa ceva?

 aceton, on 26 iunie 2020 - 14:03, said:

Din experienta mea cu drumetiile montane iti zic ca un telefon cu 2G o sa raman fara semnal in zone in care cu ceva ani in urma aveai acoperire. Recomandarea mea este sa mergi pe un telefon non-smart dar care sa stie 2G + 3G + 4G. Nu sunt multe modele dar gasesti ceva care sa iti fie pe plac. Nokia 220 4G este o varianta de luat in calcul. Sau la telefonul smart existent activezi modul de ultra reducere baterie si il transformi in dumbphone.

Cel mai probabil sa iau unul 2G si unul care are si 3G si in functie de cum au receptia, vad in care ramane cartela. Pana la urma sunt doar 100-200 lei pe Olx.
Din pacate am iPhone si astea nu au un astfel de mod si nici cu un android iti zic sincer ca din inertie tot l-as dezactiva mai devreme sau mai tarziu. Plus ca sunt anumite cabane pe care le frecventez de ceva timp si raman uimit cum pe masura ce apar smartphone-uri mai performante, semnalul in acele locatii imi scade...

Edited by reventon, 26 June 2020 - 14:18.


#9
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
De ce nu iei unul cu 3G si vezi pe ce retea sta cel mai mult? In situatia asta ai de castigat cel mai mult. Eu unul am renuntat la dumbphone-le cu ecrane color. Daca o sa mai iasa ceva cu ecran monocrom o sa il cumpar.

#10
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Chiar acum cautam telefoane nokia cu 3G, insa nu gasesc nicio informatie despre receptie. Am gasit de exemplu la N73 ca multi se plang de semnal.

Aveti idee de un Nokia cu 3G si receptie buna?

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deeeci, operatorii de telefonie mobila au început să renunțe la emisia în 2G si 3G în favoarea 4G.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 ldpe, on 26 iunie 2020 - 14:01, said:

*#3370# – activate Enhanced Full Rate Codec (EFR), offering increase signal strength and better signal reception in return for increased battery drain,
Toate codurile :
https://hardreset24....-for-nokia-5110
Uite ca nu m-am gandit la asta si am luat amplificator, cand telefonul singur face 10 000% amplificare si filtrare, cu un simplu MMI...

Pe munte, nu poti avea pretentii de semnal  orice ti-ai lua. Daca un varf de munte iti mascheaza releul, nu prinzi semnal si pace. O perioada,. cand lucram din teren si o linie telefonica era musai, foloseam ceva gen Inmarsat IsatPhone 2. Eu folsoeam varianta fara numar (cam 1, acum ca a aparut 2-ul) si isi face atreba, dar nu am platit nici facturi, nici achizitii. Cred ca vreo 700 dolari era.

#13
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.08.2009
Din telefoanele care mi-au trecut prin mana, Nokia 1600 are semnal foarte bun si Nokia 1100.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003

 ionut_blue, on 26 iunie 2020 - 13:51, said:

Trebuie sa fii constient ca un telefon cu semnal bun are si un nivel S.A.R. ridicat.Asa in caz ca te intereseaza si aspectul asta cand vorbesti vreo ora si nu stii apoi de ce te doare capul.

Intreg internetul urla ca radiatiile electromagnetice nu fac nimic rau. Daca pomenesti de S.A.R. ii poti supara pe cei care sunt convinsi de afirmatia anterioara.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

 ionut_blue, on 26 iunie 2020 - 13:51, said:

Trebuie sa fii constient ca un telefon cu semnal bun are si un nivel S.A.R. ridicat.
SAR ridicat este pentru ca antrena nu radiaza uniform, mai ales la alea vechi.

#16
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Hai sa vorbim cu masuratori semnal in laborator pe transmisie si receptie pentru calitate retea gsm si umts; doua dintre cele mai bune (vechi cu taste): sony w705 pe retea gsm si nokia n85 pe umts.

#17
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Uite asa ceva: https://www.compari....00l-p348795386/

Macar nu stai cu capul bagat in cuptorul cu microunde.

#18
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 30.08.2006

 reventon, on 26 iunie 2020 - 13:54, said:

Evident. Nu am mai vorbit de mult timp ore intregi si nici nu am in plan mai mult de cateva minute.
Super. Multumesc de recomandare. Ai putea te rog sa detaliezi putin despre meniul acela sau poate ai vreun link?
O recomandare daca vei merge spre terminale de la finele anilor '90 inceputul anilor 2000! Mare atentie sa stie si EGSM nu doar PGSM intrucat nu vei avea semnal deloc pe Vodafone(ei acum sunt in zona de EGSM).
In cazul in care ai trait revolutia Cosmote poate iti aduci aminte(ei trecand atunci de la 1800'le pur al Cosmorom la 900). La ultima licitatie de spectru Telekom a parasit partea de jos a EGSM si a ajuns in locul sau Vodafone!
Daca nu te intereseaza/nu te va interesa Vodafone atunci poti ignora ce a zis mai sus(dar na sa nu fie cazul nefericit....munte...112 si doar Vodafone sa aiba semnal acolo).

 cspot, on 26 iunie 2020 - 15:07, said:

Deeeci, operatorii de telefonie mobila au început să renunțe la emisia în 2G si 3G în favoarea 4G.
cspot, daca nu te superi, care este operatorul din RO care a anuntat ca va inchide 2G-ul?
Sau iti faci griji ca initiatorul va lua acest terminal in roaming si in tara in care va merge nu va mai exista deloc GSM? El spunea ca ar dori sa il foloseasca la tara....

Edited by yblu, 26 June 2020 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate