Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mac pe procesoare Arm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Au trecut ~2 zile de la un nou anunt istoric al Apple (vom vedea daca va fi unul bun), prin care ne anunta ca renunta treptat la procesoarele Intel in foavoarea procesoarelor pe arhitectura Arm, dezvoltate inhouse.

Acum ani buni stiu cand s-a trecut de la procesoarele PowerPC la intel. Atunci a fost clara nevoia de a schimba platforma, deoarece PowerPC nu tinea pasul cu Intel si al sau x86.

In mare a insemnat ca multe programe nu au fost recompilate pe noua arhitectura si au mers timp de 2 versiuni OSX prin intemediul unei emulari software - Rosetta, apoi nu au mai mers deloc pe Intel.

Majoritatea softurilor au fost insa rescrise in cei 2 ani de tranzitie; acum adoptia banuiesc ca va fi chiar mai rapida.
Apple e un ecosistem unde se fac bani.

E clar ca acum Apple trece pe platforma Arm din mai multe motive:

- procesoarele respective au devenit destul de peformnate, si le-au testat pe iPad Pro.
- am dubii ca noile procesoare Arm (acum) se vor putea batea direct cu un i7-i9, dar acum majoritatea utilizatorilor Apple NU folosesc computerele pentru jocuri sau editare multimedia, ci pentru browsing si office, dar consuma semnificativ mai putina energie -> autonomia ar putea deveni real de 8-12+ ore pentru un macbook, ceea ce foarte multi utilizatori (si eu) si-ar dori.
De aceea inca vor mai exista inca modele cu procesoare Intel.
- sa scape de Intel

Personal as astepta macar 2 ani pana sa cumpar un model Arm, sa vad cum se misca.
O sa radeti, dar principala mea dilema este ca pe noua platforma nu voi putea rula si... Windows!
Desi deschid Windows extrem de rar, o fac pentru chestii punctuale, care nu se pot face din MacOS.
Va exista desigur masina virtuala, care sa speram ca va merge decent.

Edited by Courage, 24 June 2020 - 05:28.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Au spus ei ca vor introduce masina virtuala pentru x86?

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostCourage, on 24 iunie 2020 - 05:25, said:

O sa radeti, dar principala mea dilema este ca pe noua platforma nu voi putea rula si... Windows!
Desi deschid Windows extrem de rar, o fac pentru chestii punctuale, care nu se pot face din MacOS.
Va exista desigur masina virtuala, care sa speram ca va merge decent.
Exista Windows 10 pentru ARM.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Apple nu a zis nimic de masini virtuale (nu e treaba lor Windows), dar mie imi place sa cred ca Parallels nu vrea sa ramana fara produs de vanzare.
Poate chiar si VirtualBox va dezvolta pentru Arm.

Windows 10 ARM este sublim si inutil + nu ai drivere, chestie care adesea merge mana in mana cu folosirea Windows pe mac, la nevoi speciale.

#5
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Procesoarele ARM par foarte promitatoare si asta nu doar in industria pc consumer. Japonezii au creat un supercomputer bazat pe arm :
https://www.theverge...ken-fujitsu-arm
CIca acest A64FX de la Fujitsu e un multicore processor care se comporta atat atat ca si CPU cat si GPU, in acelasi timp consumand considerabil mai putina energie.

Daca acest supercomputer l-a intrecut in performante pe IBM Summit, cred ca Apple stie ce face.
O chestie interesanta... posibil ca fiecare mare companie de laptop-uri, device-uri electornice smart samd sa-si poata dezvolta propriul chip arm fara atata monopol Intel, Amd etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eXhlDt2SD8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fluk3, 24 June 2020 - 08:29.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Problema cu virtualizarea nu sta in VirtualBox sau Parallels. Conteaza procesorul cat de mult te ajuta.

A se testa emulare ARM peste x86 pentru a vedea ca performanta e departe de x86 peste x86.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

acum majoritatea utilizatorilor Apple NU folosesc computerele pentru jocuri sau editare multimedia, ci pentru browsing si office
SI cand te gandesti ca nu cu foarte multi ani in urma cam toata grafica si filmele se editau pe MAC-uri...

Quote

Va exista desigur masina virtuala, care sa speram ca va merge decent.   
WIndows 98 va merge acceptabil...

Edited by eiffel, 24 June 2020 - 09:02.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFluk3, on 24 iunie 2020 - 08:18, said:

Daca acest supercomputer l-a intrecut in performante pe IBM Summit, cred ca Apple stie ce face.
Supercomputerul tine de cate procesoare pui in el, e destinat calculului paralel, asa ca totul tine de nr. core instalate. Ca au avut un cost mai mic ori consum energie, da. Dar CPU vs CPU nu e mai bun ARM, inca.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2020 - 11:54.


#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Intrebarea pe care mi-o pun este cum va manevra de acum in colo Apple preturile. Daca pana acum se putea fece cat de cat o comparatie directa (pret/performanta) de acum totul va fi la mana marketing Apple.

Si mai am una. (one more thing). Da, va fi minunat, autonomia va creste spectaculos. Ma intreb, totusi, cum va fi performanta reala de zi cu zi. Si zic asta pentru ca procesoarele si sistemele de operare pe care a lucrat ARM pana acum au fost multitasking doar cu numele.

Edit: acu ca ma gandesc mai bine, ma gandesc ca ARM fa fi un fel de alternativa la Chromebook si nu la alea serioase. Cel putin un nr de ani de acu' incolo

Edited by iladi, 24 June 2020 - 11:58.


#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Intr-o piata deschisa si competitiva nu cred ca Apple va mai avea un monopol major. Exista mai multi producatori de arm-like cpu-s, aratam mai sus asta de la Fujitzu care e multitasking prin natura lui conceptuala, multicore. Vom vedea care dintre ei implementeaza cel mai bine tehnologia... desi pana acu, apple a dat dovada ca e foarte capabil in domeniul asta cu chiurile lor A9, A10, A11...etc.. care erau, cel putin in sectorul ala cam cu 2 ani inaintea competitorilor qualcom...

Cred ca mai degraba ar trebui sa ne intrebam care este scorul performanta vs costuri de fabricatie si implicit preturile acestor cpu-uri, care probabil initial o sa fie destul de piperat pt un Chromebook ?

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostAdm, on 24 iunie 2020 - 07:54, said:

Windows 10 ARM este sublim si inutil + nu ai drivere, chestie care adesea merge mana in mana cu folosirea Windows pe mac, la nevoi speciale.
Deocamdata e inca experimental, dar se preconizeaza ca se va dezvolta mult in urmatorii ani, arhitectura ARM va deveni din ce in ce mai importanta.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostFluk3, on 24 iunie 2020 - 12:13, said:

Intr-o piata deschisa si competitiva nu cred ca Apple va mai avea un monopol major. Exista mai multi producatori de arm-like cpu-s, aratam mai sus asta de la Fujitzu care e multitasking prin natura lui conceptuala, multicore. Vom vedea care dintre ei implementeaza cel mai bine tehnologia... desi pana acu, apple a dat dovada ca e foarte capabil in domeniul asta cu chiurile lor A9, A10, A11...etc.. care erau, cel putin in sectorul ala cam cu 2 ani inaintea competitorilor qualcom...

Cred ca mai degraba ar trebui sa ne intrebam care este scorul performanta vs costuri de fabricatie si implicit preturile acestor cpu-uri, care probabil initial o sa fie destul de piperat pt un Chromebook ?
Apple nu cred ca are monopol.

Cipurile Apple sunt create sub licenta ARM, care contine informatia despre cum merge procesorul, instructiunile.

Ideea este ca acum Apple va putewa de ex sa aiba 10 core pe procesor, din care 2 sa fie low power, adica sa fie folosite cand citesti linistit topicul de pe softpedia.

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAdm, on 24 iunie 2020 - 18:20, said:

2 sa fie low power, adica sa fie folosite cand citesti linistit topicul de pe softpedia.

Celelalte 8, high power, le foloseste pentru Poiana

Edited by iladi, 24 June 2020 - 19:25.


#14
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2020 - 05:57, said:

Au spus ei ca vor introduce masina virtuala pentru x86?
Nicio sansa pentru asta. Au demonstrat un Debian aarch64 ruland virtualizat.
Cat despre x86 va fi Rosetta 2, dar cu doua mentiuni:
1. Nu va rula kext-uri (oricum Apple voia sa le traga pe dreapta)
2. Nu va rula VM-uri x86

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Interesanta miscare.

Eu personal sunt putin sceptic in ceea ce priveste succesful unei astfel de miscari. Nu zic ca cel mai probabil va fi un esec insa nu sunt convins ca va fi un succes.

Cred insa ca Apple are mai multe sanse decat Microsoft sa migreze spre ARM si asta pentru ca au deja experienta in astfel de migrari.

Pe langa problema cu pefromanta, care s-ar putea rezolva in timp, mai este si problema cu software-ul. De la PowerPC la Intel le-a iesit asa ca s-ar putea sa le iasa si acum. Daca le iese cel mai probabil vor unifica IOS-ul si MacOS-ul intr-un singur sistem, ma rog cu unele mici diferente intre rularea pe telefon, tableta si laptop. Daca nu le iese se vor intoarce cu ochii pisati la Intel. Ar fi bin sa incerce mai intai cu Macbook Air inainte sa treaca la Pro.

Edited by e2k, 25 June 2020 - 03:37.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCourage, on 24 iunie 2020 - 05:25, said:

O sa radeti, dar principala mea dilema este ca pe noua platforma nu voi putea rula si... Windows!
Desi deschid Windows extrem de rar, o fac pentru chestii punctuale, care nu se pot face din MacOS.
Va exista desigur masina virtuala, care sa speram ca va merge decent.


Probabil ca va trebui sa-ti pui pofta in cui:

So the Windows situation on ARM-based Macs looks complicated at best and impossible at worst. The best hope is that Microsoft changes its strict licensing model for ARM-based Macs, but it would still require Apple to create Windows on ARM drivers for its future Mac hardware.
Given the small percentage of macOS users that actually use Boot Camp and the roughly 100 million install base of Macs, running Windows 10 on ARM natively on Apple’s ARM-based Macs isn’t something we’re likely to see anytime soon or maybe ever at all.

https://www.theverge...pport-boot-camp

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Dilema mea e daca mai merita achizitia unui macbook pro intel acum sau trebuie asteptat..

Nu mai stiu dupa cati ani a oprit Apple supportul pentru PPC, dar situatia nu cred ca va fi roza.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa 4 ani a fost la PPC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate